1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya Otomobil Üretebilecek güçte
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Otomobil Üretebilecek güçte

A+A-

Anadolu’nun tahıl ambarı olarak bilenen Konya artık bir sanayi şehri kimliğine kavuşmuş durumda. Sanayi alanında özellikle otomotiv yan sanayin de ciddi anlamdaki potansiyeliyle kendini ispat etti. Geldiği noktada ülkemizde ve dünya genelinde adından söz ettirirken dikkatleri üzerine çekiyor. Otomotiv yan sanayide ihracatını da arttırıyor. Tek eksiği ise otomobil üretimi. Bunu da başaracak güçte ve birikimde. Peki, hala neyi bekliyoruz doğrusu merak içindeyim.
Sorunun ortak akıl ve birlikte çalışma noktasındaki eksiklikten kaynaklandığını düşünüyorum. Umarım yakın bir tarihte Konya üstüne düşen görevi yerine getirir ve otomobil üretiminde bir adım atılır. Kamuoyunun ortak beklentisi olan bu konuda ciddi bir atılım gerçekleştirilir. Konya sanayisi kendisinden bekleneni yerine getirir.
&&&
Konya Sanayi Odası (KSO) geçtiğimiz ay otomotiv sektörünün bugünün ve geleceğinin konuşulduğu uluslararası bir konferansa üçüncü kez ev sahipliği yaptı.
3.Uluslararası Otomotiv Sektörünün Geleceği ve Çözümü İçin Kümelenme Konferansı-OSEG 2014’de “Yerli Motor” temasına vurgu yapılması ve gündemde tutulması dikkat çekiciydi.
Buradaki konuşmasında KSO Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, otomotiv yan sanayi sektörünün Konya’nın en güçlü olduğu sektörlerden birisi olduğunu, bu sektörde Türkiye’nin ilk kümelenme çalışmasını yürüttüklerini ifade ediyor.
Konya Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi Başkanı Mehmet Tekelioğlu, “Konya’da, otomotiv sektöründe ciddi bir kapasite var. Kümelenme çalışmaları çerçevesinde firmalarımızın kendilerini geliştirmeleri ve birlikte çalışabilme kapasitelerinin artırılması için çalışıyoruz. Otomotivde treni yakalamak istiyoruz. Bu çalışmalarımızı yerli bir motor ile taçlandırmak istiyoruz. Biz yerli motor ve yerli otomobil hedefine inanıyoruz. Konya bunu gerçekleştirebilecek güçtedir” diyor. Tekelioğlu’na katılmamak elde değil. Konya’nın otomobil üretmede hiçbir eksiği yok. Eksik olan cesaret ve birlikte harekettir. Ortak bir hedef yakalamak.
&&&
Burada şunu hatırlatmaktan geçemeyeceğim.
Ortak hedefi yalamak için sağlıklı kararlar alınmalı ve uygulamaya geçilmeli. Diğer taraftan da eksiklilerin giderilmesi gerekiyor. Öncelikle Konya sanayisinin Ar-Ge ve inovasyona yönelmesinde büyük fayda vardır. Üretilen ürünlerin geleceğe yönelik olmasının yanında, sektörün kendisini çağın gereklerine göre yenilemesi şart. Tabi ki var olan bürokratik engellerin kaldırılmasıyla birlikte verilecek olan desteklerin yeterli düzeyde olması önemli.
Sonuç olarak yerli otomobil üretimi hayal değil.
Otomobilin birçok parçasının Konya’da üretilmesi otomobil üretiminin Konya’da yapılmasını cazip hale getirebilir. Yeter ki bu inanç içinde olalım.
Göreceksiniz ki, Konya her zaman zor olanı başardığı gibi, otomobil üretimini de başaracaktır. Çünkü o birikim, üretim ve potansiyel mevcuttur.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.