1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya sanayisine ışık tutacak proje
Konya sanayisine ışık tutacak proje

Konya sanayisine ışık tutacak proje

Konya Sanayi Odası tarafından hazırlanan Konya sanayisinin geleceğine ışık tutacak “Konya Sanayi Envanteri Projesi” açılış toplantısı yapıldı.

A+A-

 

Konya Sanayi Odası (KSO) tarafından Konya sanayisinin yol haritasını çıkarmak amacıyla hazırlanan ve MEVKA (Mevlana Kalkınma Ajansı) tarafından desteklenmeye değer görülen  “Konya Sanayi Envanteri Projesi” açılış toplantısı yapıldı. Toplantının açılışında konuşan KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, projenin Konya sanayisine ışık tutarak, Konya’nın özelliklerini ön plana çıkaracağını söyledi. 

KSO Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Konya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Şeker, Mevlana Üniversitesi Rektörü Bahattin Adam, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, KTO Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Mehmet Yavuz ve sanayiciler katıldı. 

Toplantının açılışında söz alan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil,“Sanayi Envanteri Projesi ile birlikte sanayinin imkanları, kapasitesi, gücü, neyi nasıl yapacağı gibi konular belirlenecek. Bunları bilmek zorundayız.  Proje Konya sanayisine ışık tutacak. Ancak bilgiye sahip olabilirsek Sanayi Bakanlığı, KOSGEB gibi ilgili kurumlardan ne isteyeceğimizi bilebiliriz” şeklinde konuştu.  

“Biz sanayicimize mümkün olduğu kadar balık tutmayı öğretmeye çalışıyoruz” diyen Başkan Büyükhelvacıgil, “Sanayicilerimize projelerini birilerinin yazmasını değil, o projeleri kendilerinin yazmalarını, nasıl yazıldığını bilmelerini, proje mantığını öğrenmelerini tavsiye ettik” dedi. 

Programa katılan Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Atilla Arıcıoğlu ise, katılımcılara Konya Sanayi Envanteri Projesi hakkında bilgi verdi.  Arıcıoğlu, Sanayi envanterinin yeni bir kavram olmadığını, küresel yapıda hız ve zamanın önemli olduğunu anlattı. 

“Başımız dik dolaşıyoruz” 
 
Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam ise, Türkiye’nin küresel aktör olma yolunda hem sanayide hem eğitimde ciddi bir değişim ve dönüşümün arifesinde olduğunu vurgulayarak, “Bir çok ülkeyi gezdik hamdolsun başımız dik bir şekilde dolaşıyoruz. Ülkemize karşı ciddi bir sempati var, bir yöneliş var” şeklinde konuştu. 

Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam’ın ardından kürsüye gelen Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, “Dünyada artık özel kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin merkezi hükümetlerin hep beraber yan yana koşturduğu bir dönem yaşanmaktadır. Bu birlikteliğin artması gerekiyor. Yoksa krizlerden çıkılamaz. Biz de üniversite olarak ülkemizin bu sorunlarını desteklemeyi amaç edindik” dedi. 

Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 112 bin 875 lira bütçeli Konya Sanayi Envanteri Projesi 12 ay sürecek.  
 
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.