1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya Savunmada Birleşti
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Savunmada Birleşti

A+A-

Konya, bu yıl 3.’sü düzenlenen Savunma Sanayi Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Yapılan bu zirveye meslektaşlarımla katılma fırsatım oldu. Zirvede, Türkiye’nin savunma sanayisinde geldiği nokta ve Konya’nın savunma sanayindeki yeri hakkında bilgi sahibi olduk.Yapılan konuşmalarda savunma sanayinin millileşmesi ve Konya’nın bu işe hazır olduğunun mesajının verilmesi hem Konya’mız hem de sanayicilerimiz için önemlidir. Şehrimizin sanayi alt yapısının güçlülüğünün yanında, son yıllarda savunma sanayi alanındaki katkısının da güçlü olması sevindirici bir gelişmedir. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü’nün Konya’nın savunma sanayindeki yakaladığı ivme ve vereceği katkıyı açıklaması dikkatimi çekti. Memiş Kütükcü, “Elhamdülillah Konya’mız da, sektörde ‘ben de varım’ diyen bir şehir. Konya’da 100’ün üzerinde firmamız, savunma ve havacılık sanayine çalışıyor. Bu firmalarımızın çoğunluğu da, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar Birliği’ne kayıtlı, yani ihracat yapıyor. Konya, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayi ihracatının yüzde 94,5’ini gerçekleştiren 5 şehir arasında yer alıyor. Ankara, İstanbul, Eskişehir ve İzmir’in ardından geliyoruz. Son 10 yılda ihracatımızı 3,5 kat artırarak, geçtiğimiz yıl 36 milyon doların üzerinde ihracat yapmayı başardık. Savunma ve havacılık sanayi sektörümüz, geçtiğimiz yıl sanayi sektörleri içerisinde yüzde 37 ile ihracatını en fazla artıran sektör oldu. Bu yılın ilk 8 ayında da ihracatını yüzde 35.4artırarak, yükseliş ivmesini sürdürüyor” diyor. Savunma sanayinin ihracatında Türkiye’nin 5 ilinden birisinin Konya olduğuna dikkat çeken Memiş Kütükcü, artık Konya’nın bu alanda da üretim ve ihracatıyla da ‘Bende varım’ diyen bir şehir olduğunu vurguluyor.

***

Zirvede konuşan Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği Başkanı Öner Tekin,  “2000 yılına kadar savunma ihtiyaçlarımızı yüzde 80 civarında dışarıdan temin ediyorduk. Bu tarihten sonra yurt içinde tasarımı ve üretimi yapılan bir modele geçtik. Bu model bugünkü geldiğimiz altın çağa ulaşmamızı sağladı” diyor. Öner Tekin, Türkiye’nin savunma sanayinde ihtiyacının yüzde 80’nini kendisinin karşıladığını belirterek, ülkemizin bu alanda iyi bir başarı sağladığına işaret ediyor.  Savunma Sanayi Başkanlığı Hareket Destek Grup Başkanı Yüksel Ünal da, “Ülkemizde 1985 yılından bu yana savunma sanayinde çalışmalar yapılıyor. Savunma sanayinde geldiğimiz aşama yeterli değildir. Daha ileriye taşımak zorundayız. İnsan kaynağı ve ihracata ağırlık vererek çalışmalıyız” diyor. Yüksel Ünal, savunma sanayimizin yeterli hale gelmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulayarak, insan kaynağına ve ihracata daha fazla ağırlık verilmesini istiyor.

***

Konya Valisi Yakup Canbolat, “Konya 9 OSB’si, 48 küçük sanayi sitesi, 10 özel sanayi alanı ile önemli bir potansiyele sahip. Bu açıdan Konya’nın savunmaya vereceği katkı son derece önemli. Anadolu’nun üretim üssü Konya’mız sürekli gelişen sanayisi ve diğer avantajları ile vatanına ve milletine özündün bağlı iş adamlarıyla savunma sanayine destek vermeye her zaman hazır” diyor.Konya sanayisinin ülke ekonomisi için önemine değinen Vali Yakup Canbolat, Konya’nın savunma sanayinde de iyi yere geldiğini ve destek vermeye hazır olduğunu dile getirmesi de oldukça anlamlıdır. Gelinen noktada Konya sanayisi ve Konya Sanayi Odası ülkemizin savunma sanayisinin millileşmesine üretimiyle destek veriyor. Elinden geleni yapmaya da devam ediyor.En önemlisi de şehrimiz, savunma sanayindeki potansiyeline açığa çıkarmak için daha fazla milli fayda sağlamak için çalışarak, gücünü birleştiriyor. Hatta KSO’nun, Konya Savunma ve Havacılık Sanayi Kümesi faaliyetleri de bu anlamda ortak bir sinerji oluşturuyor. Diğer taraftan atılan kararlı adımlarla sonucunda Aselsan’ın yatırımı Konya’ya kazandırılıyor. Bütün bunlar güzel ve yerinde olan gelişmelerdir. Umarım Konya, savunma sanayinde de hak ettiği yere ulaşır.Zaten bunu başaracak gücü, potansiyeli ve birimi de vardır. Savunma sanayinin millileşmesine önemli oranda katkı yapacak yapısı da mevcuttur. Sonuçta Memiş Kütükcü’nün, “Savunma sanayimizin millileştirilmesine yönelik üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye, gerek oda olarak gerekse Konya sanayisi olarak hazır olduğumuzu bir kez daha burada özellikle ifade etmek istiyorum” dediği gibi Konya,  savunma sanayiye her türlü desteğe hazırdır.

Yeter ki, Konya’nın savunma sanayindeki altyapısına, birikimine ve başarısına daha fazla önem verilsin. Savunma sanayinin temsilcilerinin birleşmesiyle birlikte, önündeki hedeflerine ulaşsın. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.