1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya Şeker 'Onur Tablosunda'
Konya Şeker Onur Tablosunda

Konya Şeker 'Onur Tablosunda'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in "gelirini doğru beyan eden, vergisini ödeyen gerçek kahramanlarımız" sözleriyle açıkladığı Kurumlar Vergisi İlk 100 Listesinde Tarım Sektöründen sadece Konya Şeker yer aldı.

A+A-

 

Bakan Şimşek’in “onur tablosu” sözleriyle açıkladığı Kurumlar Vergisi Rekortmenleri Listesinde İstanbul Merkezli Şirketlerin ağırlığı gözlenirken, 19 kamu kuruluşu da ilk 100'e girdi. İstanbul’dan 55 mükellefin ilk yüzde yer aldığı rekortmenler listesinde Ankara’dan 26, İzmir, Kocaeli ve Muğla’dan 3’er, Antalya, Bursa, Denizli, Kayseri, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Mardin ve Rize’den birer firma yer alırken, Konya’dan sadece Konya Şeker listeye girebildi. 31 enerji şirketi ile 22 banka, 26 finans kurumu, 8 inşaat, 5 otomotiv, 4 telekom ve 3 perakende firmasının yer aldığı ilk 100'de, kamu dışında tarım sektörünün tek temsilcisi Konya Şeker oldu. İlk yüz içinde tek kooperatif iştiraki olma özelliğini de taşıyan Konya Şeker, gıda sektöründe elde ettiği işletme başarısı ve artan karlılığı sonucu ödediği 24 milyon 326 bin 516 Lira vergi ile de “onur listesinde” geçen seneye göre 20, bir önceki yıla göre 7 basamak yükselerek sektöründe Türkiye’nin vergi şampiyonu oldu.
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre kurumlar vergisi tahakkukunda geçen seneye göre %12’lik artış gerçekleşti. Geçen seneye göre gerçekleşen ve Türkiye ortalamasını yansıtan bu artışın üzerinde bir gelir artışı performansı gösteren Konya Şeker’in ödeyeceği kurumlar vergisi miktarı ise, %40,26 arttı. Konya Şeker’in ödediği vergi ile yaklaşık 600.000 Kurumlar Vergisi Mükellefi içinde 86’ıncı sırada yer almasını değerlendiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in hem üretici ortaklarına hem de ülkesine karşı yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirerek “Yaptığımız yatırımlarla üretici ortaklarımızın tarımsal faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamaktan, üretici ortaklarımızı üretimin her aşamasında gerek avans uygulamaları gerekse yüksek ürün bedelleriyle desteklemekten ve bunları yaparken ödediğimiz vergi ile de ülke ekonomisine katkı vermekten gurur duyuyoruz” dedi.
 
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, hem yatırım yapmak hem üreticiyi desteklemek hem de yüksek vergi ödeyebilmek için işletme performansının üst düzeyde olması gerektiğini vurguladığı açıklamasında, “Konya Şeker gelir artışında Türkiye’nin örnek kuruluşlarından biridir. Bunun teyidi Maliye Bakanlığımızın açıkladığı rakamlardadır. Ülkemizdeki kurumlar vergisi mükelleflerinin ödeyeceği vergi Sayın Bakanımızın açıklamasına göre bir önceki yıla göre %12 artmış. Konya Şeker’in ödeyeceği vergi ise % 40,26 arttı. Yani Konya Şeker gelirlerine göre ödeyeceği vergide ülke gelir artışı ortalamasına göre yaklaşık 4 kat daha iyi bir performans göstermiş. Karlılığını ülke ortalamasına göre dört kat arttırmış” şeklinde konuştu. İlk 100'de yer alan tek kooperatif iştiraki ve gıda sanayinde Anadolu’nun tek temsilcisi olmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Recep Konuk, açıklamasına şöyle devam etti: 
 
“Ülkemize karşı vazifemizi yapmanın gururunu, değer üreterek, gelir oluşturarak ve vergimizi eksiksiz ödeyerek helalinden kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ancak bu mutluluğun bir tarafı eksiktir, bir tarafında hüzün vardır, biz Anadolu’dan daha çok şirketin bu onur listesinde yer almasını arzuluyoruz. Tarım sektöründen daha çok kurumun ilk 100'ün içinde olmasını istiyoruz. Bunlar gerçekleştiği zaman biz şunu bileceğiz, refah İstanbul’un dışına da yayılıyor, Anadolu’da daha çok yatırım yapılıyor, daha çok iş sahası açılıyor, tarımsal üretim değerleniyor ve oluşan katma değer sektörde kalıyor. Maalesef ülkemizde tarım ekonomik bir sektör değildir diyenler var. Tarım ülke ekonomisinin kamburudur ezberini tekrarlayanlar var. Türk tarımı ve tarımsal sanayisinin rekabet gücü yoktur diye ferman buyuranlar var. Bunlar ve bunlar gibi, Türk tarımı, Türk çiftçisi ve tarımsal sanayimizi hedef alan haksız eleştiriler, Konya Şeker’in yatırımları ve ödediği vergi ile tekzip edilmiştir. Konya Şeker nezdinde Türk çiftçisi ödediği vergi ile devletimize yük olmadığını, devletimizin üzerinden yük aldığını ispatlamıştır. Konya Şeker olarak biz, içinde yer aldığımız tarım sektörüne ve üretici ortaklarımıza karşı sorumluluklarımızı asla ihmal etmeden, yani tarımın geleceğine yatırım yaparak, tarımsal üretimde sürdürülebilirliği ve sürekliliği sağlayacak ekonomik realitelere uygun yatırımları gerçekleştirerek, kısaca üretici ortaklarımıza ve tarıma karşı sorumluluklarımızla ekonomik faaliyetlerimizi örtüştürerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunun sonucunda da hem üretici ortaklarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmekte zorlanmıyor, hem yeni yatırımlarla istihdam alanları açıyor, hem de oluşturduğumuz ticari faaliyet sonucunda yaptığımız vergi katkısıyla ülke ekonomisine hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Konya Şeker olarak bizim verdiğimiz vergi, ortaklık yapımız düşünüldüğünde Türk çiftçisinin ödediği vergidir. Yani hiç kimse Türk çiftçisi vergi vermiyor diyemez. İleriki yıllardaki hedefimiz, üretici ortaklarımıza ve tarıma karşı sorumluluklarımızı yine eksiksiz yerine getirerek Türk çiftçisini bu gurur tablosunda daha üst sıralara taşımaktır.” 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.