1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Konya Şeker Yatırım Yapıyor Teker Teker
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Şeker Yatırım Yapıyor Teker Teker

A+A-

Konya Şeker Fabrikası tarihi değere sahip Konya’nın kalkınmasına öncülük eden ve tarihinin en eski en büyük yatırımlarından biri iken zamanla devlet elinde çok çalışanı az üreteni olan bir tesis haline gelmişti.

Ancak, özelleştirmeyle birlikte Recep Konuk öncülüğünde PANKOBİRLİK tarafından satın alınarak gerçekleştirilen reorganizasyonla sanki sihirli bir dokunuşla Konya Şeker Fabrikası yeni fabrikalar kuran bir tesis haline dönüşüverdi.

Recep Konuk tarafından başlatılan bu hamle zamanla ANADOLU BİRLİK HOLDİNG oldu ve TORKU markasını da oturtarak sadece Konya’da değil, Türkiye’de değil dünyada adından söz ettiren bir yatırımcı grup olarak karşımıza çıktı.

***

Konya Şeker Fabrikasıyla başlayan bu süreçte öyle hızlı yükselişler yaşandı ki bugün 41 fabrikaya ulaşan bu kurum geleceğe güvenle bakan ve her geçen gün daha da ileriye giderek Konya ve ülke ekonomisine kazandırdıklarıyla devasa bir kuruluş oluverdi.

Temelini Konya Şeker’in oluşturduğu bu dev yatırımlar üstelik devlet eliyle değil ortaklarını çiftçi köylü kardeşlerimizin oluşturduğu bir kooperatifle başarıldı. Bu konuda bazı çevreler yıpratma politikası da yürütseler, eleştirenler de olsa Konya Şeker dolayıyla PANKOBİRLİK ve dahası bunların başındaki yönetici olarak Recep Konuk alkışlanmayı hak etmiştir ve uzun süre de alkışlanmaya devam edecektir.

Eleştiriler her zaman ve zeminde olacaktır ve olmalıdır da, sadece yapılan eleştirilerin sonuçlarına bakmak lazım. Kazandırıcı yani yapıcı eleştiriler her zaman takdirle karşılanır ve varsa yanlışlar düzeltilir ve ülke insanına fayda olarak döner. Yoksa önyargılı ben eleştiririm deyip de sonucu düşünmeden yapılan yıpratıcı eleştiriler yapana da, ülkeye de, insanımıza da zarardan ve vakit kaybından başka bir şey getirmez.

Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, çikolatadan bisküviye, sebzecilikten un ve bulgur üretimine meyve suyundan  hayvan yetiştiriciliğine her alanda ilklere imza atan Konya Şeker Gıda ve Tarım Üniversitesi gibi bir eğitim kurumunu da Konya’mıza kazandırmanın haklı gururunu taşımaktadır.

***

Konya Şeker sadece üretmemiş ve insan sağlığı için yeşile katkısı sadece Türkiye’ye değil dünyaya örnek bir çalışmadır. Spordan sağlığa, eğitimden ekonomiye birçok alanda sosyal faaliyetleriyle bulunduğu bölgenin hizmetinde olan Konya Şeker’lerin sayısının artması dileğiyle iyi ki varsın, Konya Şeker, İyi ki varsın Recep Konuk bundan sonrası için Allah gücünüzü artırsın.

Ben bunları yazdığımda bazı dostlar arayarak iyi yağlamışsın da diyorlar; varsın desinler, daha iyisini yapan oldu da alkışlamadık mı? Biz şahısları değil yapılanları alkışlıyoruz bu da böyle biline…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.