1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya Şeker’den 2,5 milyarlık destek
Konya Şeker’den 2,5 milyarlık destek

Konya Şeker’den 2,5 milyarlık destek

Konya Şeker’den 2,5 milyarlık destek

A+A-

Çiftçiden temin edilen 32 kalem ürüne karşılık 2,5 milyar liranın üzerinde ödeme yaptıklarını söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Bu bereketli topraklardan üreticimiz için daha çok zenginlik üreteceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

2019 yılında çiftçisinden şeker pancarı, süt, besi, yağlık ayçiçeği, fındık, mısır, patates, buğday, Antep fıstığı, soğan, yonca, sap balyası, üzüm, mısır silajı, havuç, elma, fasulye, nar, kırmızı mercimek, nohut, yeşil mercimek, tritikale, yağlık kanola, arpa, kavun, barbunya, bezelye, fiğ, karpuz, yem bezelyesi ve yulaf olmak üzere 32 kalem ürün alan Konya Şeker, bunun karşılığında 2 milyar 547 milyon 216 bin 503 lira ödeme yaptı. Sözleşmeli ürettirdiği ürünler için avans desteği veren Konya Şeker, toplam ürün bedelinin yaklaşık üçte birini daha ürünü teslim almadan üreticiye avans olarak ödedi. Konya Şeker’in sözleşmeli ekim yaptırdığı pancar ve patates gibi ürünlerde avans ödemesinin ürün bedeline oranı yüzde 60’ı geçerken, toplam ürün bedeli ödemesi bir önceki yıla göre yüzde 10 arttı.

‘Tonajları artıracağız’

‘Daha çok tesis, daha çok ürün’ diyerek yola çıktıklarını hatırlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Allah’a şükür üreticimize mahcup olmadık. Önce asıl işimizi yani şeker pancarı tarımını büyüttük. Sonra aldığımız ürün sayısını her yıl üstüne koyarak arttırdık. 2019 itibarıyla alımını yaptığımız tarımsal ve hayvansal girdi sayısı 32’ye ulaştı. Şimdi bunların üzerine bölgede ekonomik olarak üretilebileceklerini ilave edeceğiz ancak bunun yanında bir şey daha yapacağız, aldığımız ürünlerin tonajını arttıracağız” dedi.

 Konya Şeker’in geçen yıla oranla çiftçiye yüzde 10 daha fazla ürün bedeli ödemesi yaptığını belirten Başkan Konuk, “66 yıldır Konya çiftçisi pancar ekiyor. 66 yıldır da biz bu pancarı alıp işliyoruz. Ürettiğiniz ürünü ne kadar çok işlerseniz o üründen oluşan katma değerden o kadar çok pay alırsınız. Biz önce şeker Konya’dan işlenmeden çıkmasın diye bir yola çıktık. İnşallah yaptığımız iş şimdi çeşitlendi hacimsel olarak da katlanarak büyüyecek ve bu bereketli topraklardan üreticimiz için daha çok zenginlik üreteceğiz” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.