1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Konya Şeker’den bayram avansı
Konya Şeker’den bayram avansı

Konya Şeker’den bayram avansı

Konya Şeker’den bayram avansı

A+A-

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, üreticilerin hesaplarına 6 milyon 567 bin 350 lira bayram avansı yatıracaklarını söyledi. Bu avansla birlikte üreticilere ödenen miktar geçen hafta verilen motorin avansıyla birlikte 263 milyon 752 bin 100 lirayı buldu.

 

Ali Bayer

1999 yılının temmuz ayında göreve gelen ve çok kısa bir zaman içerisinde Konya Şeker’i düzlüğe çıkaran Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, üreticilere ayni ve nakdi avansın yanı sıra motorin desteği ile bayram avansı geleneğini başlattı. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda iki kez diğer avansların dışında da avans verilmesini sağlayarak, kampanya döneminde avans sayısını artıran Başkan Konuk, böylelikle üreticilerin bayramlara çocuklarıyla birlikte huzur içinde girmelerinin yolunu açtı. Konya Şeker’in üreticisiyle bir bütün olduğunu, üreticisinin sevinci ile sevinen, derdi ile dertlenen, üreticinin derdini kendi derdi kabul eden ve üreticinin dertlenmemesi için yükü omuzlayan bir üretici kuruluşu olduğunu belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Konya Şeker; gelenekleri olan, gelenekselleştirdiği uygulamalara sahip çıkan bir kurum. Bunlardan biri de bayram avansı. Bayram avansı bu kurumun durduğu yerin göstergesi. O yer, çiftçinin yanı” diyerek Kurban Bayramı öncesinde çiftçinin hesabına 6 milyon 567 bin 350 lira aktarıldığını açıkladı. Böylece bu kampanya döneminde Konya Şeker’in çiftçiye ödediği ayni ve nakdi avansın toplamı geçen hafta verilen motorin avansıyla birlikte 263 milyon 752 bin 100 lirayı buldu.

Mesafe uyarısı

Koronavirüs salgınının sosyal hayat, ekonomi, eğitim, seyahat, düğün, dernek, çalışma düzeni, alışveriş, içinde insanın olduğu hayatın her alanını etkilediğini söyleyen Konuk, “Maalesef Kurban Bayramı’nı da Ramazan Bayramı gibi alıştığımız şekilde eş dost akrabayla iç içe, kucaklaşarak geçiremeyeceğiz. Sağlık Bakanımız ısrarla uyarıyor, ‘Bayramlaşın ama mesafeyi koruyun’ diyor. Konu çocuklarımızın, büyüklerimizin, milletimizin sağlığı olunca azami gayret göstereceğiz, bu herkesin milletine karşı sorumluluğu. Bir süre daha dikkat edeceğiz. Alıştığımız gibi davranmayacağız. Evet, salgın günlük hayatımızı etkiledi. Evet, salgın bayram adetlerimizi, geleneklerimizi, ziyaretlerimizi etkiledi. Neredeyse günlük hayatımızda etkilenmeyen bir şey kalmadı. Birkaç istisna hariç. Mesela, salgının etkilemediği istisnai durumlardan biri Konya Şeker’in üreticiye desteği. Nitekim avans desteğimizi her yılki takvimimizle uyguladık. Gelenekselleştirdiğimiz bayram avansının da dağıtımına başlıyoruz. İnşallah milletimizin hassasiyeti, Allah’ın yardımıyla bugünler geride kalacak, inşallah mesafeli kutladığımız son bayram bu Kurban Bayramı olacak” dedi.

‘Müsaade etmeyiz’

Üreticilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememe gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker’in müsaade etmeyeceğini vurgulayan Başkan Konuk, “Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz.Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetli. On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerli” diye konuştu.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.