1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya Şeker’den bir destek daha
Konya Şeker’den bir destek daha

Konya Şeker’den bir destek daha

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in üreticiye destek vermekten vazgeçmeyeceğini ifade etti.

A+A-

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in üreticiye destek vermekten vazgeçmeyeceğini ifade ederek, “Bugün üreticimizin hesabına yatıracağımız 39 milyon 395 bin 772 lira tutarındaki nakit avans Konya Şeker’in bu yaklaşımının ete kemiğe bürünmüş hali” dedi.

 

Üreticinin tarladaki işlerinin en yoğun olduğu ve üretim için yaptığı harcamaların arttığı bugünlerde Konya Şeker üreticiyi desteksiz bırakmadı. Kısa bir süre önce 29 milyon 774 bin lira motorin avansı dağıtan Konya Şeker, şimdi de çapa ücreti, su parası ve hububat hasadı nedeniyle masraf kalemleri artan üreticiye 39 milyon 395 bin 772 lira nakit avans desteği verdi. Ekonomi cephesinde, iş dünyasında en çok konuşulan hususun nakit sıkışıklığı olduğunu aktaran Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Ekonomi cephesinde şartlar ne olursa olsun Konya Şeker ismi her zorluğu aşar, üreticiyi desteksiz bırakmaz. Bizim, bu kurumun işi yükü omuzlamak, çiftçinin önüne konulan engelleri yıkmak. Biz ekonomi cephesinde nöbet tutacağız, üreticinin bir yandan ürününü değerlendireceğiz, çiftçi ile rekabet edenle bilek güreştireceğiz, bir yandan da ekonomide hava bozulsa bile set olacağız. Üreticimiz de bu memleketin topraklarından bu millet için daha çok ve daha kaliteli üretmeye kafası rahat huzur içinde yapmaya devam edecek. Geçtiğimiz günlerde verdiğimiz motorin avansı da bugün üreticimizin hesabına yatıracağımız 39 milyon 395 bin 772 lira tutarındaki nakit avans da Konya Şeker’in bu yaklaşımının ete kemiğe bürünmüş hali” dedi.

Sürekliliği sağlamalıyız

Konya Şeker’in, her hal ve şartta üretimin sürdürülmesini sağlamayı birinci vazife olarak gördüğünü söyleyen Başkan Konuk, “Üretimde sürdürülebilirliği sağlamanın iki tane koşulu var. Birincisi üretici ekerken desteksiz kalmayacak. İkincisi ise hem üreticinin ürettiği ürün tarlada kalmayacak hem de üretici emeğinin karşılığını alabilecek şekilde ürününü satabilecek. Avans desteği tarla açısından önemli. Avans tohum olur, gübre olur, ilaç olur. Avans tarla için üretim demek. Üretici açısından ise hasada kadar yapılacak masrafların güvencesi, tarlada yalnız olmadığının tescili, gayretine kıymet veren, önem veren kurumların olduğunu hissetmesinin somutlaşmış hali” diye konuştu.

Konya Şeker, 2019-2020 kampanya döneminde şu ana kadar toplamda 199 milyon 887 bin 772 lira avans dağıttı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.