1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya Şeker’den bir destek daha
Konya Şeker’den bir destek daha

Konya Şeker’den bir destek daha

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, pancar sökümü döneminde çiftçiye 31 milyon 146 bin liralık motorin desteği sağlandığını söyleyerek, çiftçiye verecekleri destekten kısmadıklarını ve ödemelerin tamamını yaptıklarını söyledi.

A+A-

Ülke tarımının lokomotifi Konya Şeker, bir yandan üreticinin ürününü kıymetlendirecek tesisler kuruyor, diğer yandan üreticisini desteksiz bırakmıyor. Pancar sökümünün başladığı ve tarlanın hareketlendiği şu günlerde Konya Şeker, üreticiye destek elini yine uzattı. Üreticisine 2019-20 kampanya döneminde 500 milyon liranın üstünde finansal destek sağlayan Konya Şeker, 31 milyon146 bin lira tutarındaki motorin desteğini de dağıtıyor.

Dün dağıtımı yapılan motorin desteği ile birlikte Konya Şeker bu yıl şu ana kadar çiftçiye toplamda 325 milyon lirayı aşkın ayni ve nakdi avans dağıtımı gerçekleştirmiş olurken, bu destek kooperatif ekipman ve girdi desteği ile kümülatif olarak 557 milyon 807 bin 705 liraya ulaştı. Konya Şeker’in üreticiye verdiği motorin desteğiyle ilgili değerlendirme yapan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 2019 yılının çok kolay bir yıl olmamasına rağmen, çiftçiye verecekleri destekten kısmadıklarını ve ödemelerin tamamını yaptıklarını söyledi.

Kooperatif vurgusu

Konya Şeker’in iki önemli fonksiyonu olduğundan bahseden Konuk, “Birincisi üreticisini tarlada yalnız bırakmamak. Yani ucuz üretmesini, üretebilmesini sağlamak. Bugün, kooperatif finans sistemi üzerinden sağladığımız ekipman ve girdi destekleriyle birlikte 2019-20 kampanya döneminde kümülatif destek miktarı 557 milyon 807 bin 750 liraya ulaştı. Eğer Konya Şeker, üreticisine nakit olarak veya gübre, ilaç gibi girdileri temin etmeseydi, üretici üretmek için bu girdileri kendi imkânlarıyla temin edecek ve o onlarca milyon liranın daha fazlası üreticimizin cebinden çıkacaktı. Konya Şeker’in ikinci fonksiyonu ise üreticisinin ürününün kıymetini arttırmak, ürünün açığa ekilmesini önleyerek üreticinin ürününün kıymetlenmesini sağlamak. Bunu da ülkemizde en iyi yapan kurum biziz” dedi.

100 milyon liralık ihracat

Konya Şeker’in büyümeye devam ettiğini anlatan Genel Başkan Recep Konuk, “Bu yıl Konya Şeker, İSO ilk 500’de 4 şirketi ile yer aldı. Gıda şirketleri söz konusu olduğunda ise Konya Şeker, Türkiye’de ilk 5’te yer almakta. Gıda sektöründe ülkemizin en büyük 10 ihracatçısından birisiyiz. Şu anda 100’e yakın ülkeye Torku markalı ürünlerimizi gönderiyoruz. Bu sene ihracat rakamımız 100 milyon dolara yaklaştı. Bu rakamı daha da büyüteceğiz. Biz dünya pazarında payımızı büyüteceğiz ki, Konya’daki üreticinin tarladaki üretiminin teminatı, o pazarlardan aldığımız pay olacak. İhracat pazarlarına markamızla yerleşeceğiz ki ekonomideki dalgalanmalar üreticiyi de kurumumuzu da etkilemeyecek” diye konuştu. (Konya’nın Sesi)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.