1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya Şeker’den büyüyen şirketler
Konya Şeker’den büyüyen şirketler

Konya Şeker’den büyüyen şirketler

Konya Şeker’e ait Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş Topum Fabrikası ile Altınekin Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş Ham Yağ Fabrikası basın mensuplarına tanıtıldı.

A+A-

Konya Şeker, Altınekin Kampüsü basın gezisi düzenledi. Gezide Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş Topum Fabrikası ile Altınekin Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş Ham Yağ Fabrikası tanıtıldı.

Geziye Altınekin Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş Ham Yağ Fabrikası Direktörü Niyazi Arslantaş, Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş Tohum Fabrikası Direktörü Gökhan Altay, Altınekin Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı İhsan Ünal ve  Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu katıldı.

Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş Tohum Fabrikası Direktörü Gökhan Altay, fabrikanın 2010 yılında kurulumun tamamladığını söyledi.

Tarım odaklı yatırım

“Türkiye’nin ilk tohumculuk firması olarak 1961 yılında kurulan Beta Ziraat ve Tic. A.Ş. ise Pankobirlik Genel Başkanımız Recep Konuk Bey’in ileri görüşlülüğü ve çiftçilerimize olan hizmet aşkı ile Konya Şeker ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından hisselerinin büyük kısmı devralınarak tohumculuğun merkezi Altınekin’e kazandırılmıştır” diyen Altay,  “Kendi Tohumumuzu Kendimiz Üretelim” mantığından yola çıkılarak harekete geçilmiş ve Konya Şeker, Türkiye’nin ilk tohum Şirketi olan Beta Ziraat ve Ticaret A.Ş’nin yüzde 57,54 hissesini satın alarak Altınekin ilçemize kazandırmıştır” ifadelerini kullandı.

Altınekin Kampüsü’nde kurulan Altınekin Tohum İşleme Tesisleri’nde 8 bin metrekarelik tohum işleme tesisi bulunduğunu ifade eden Altay, “Çiftçi ve tarım odaklı, tohumculuğun önemini ve getirdiği sorumluluğun farkında olan güvenilir, yenilikçi ve özverili bir şirket olan Beta Ziraat, şeker pancarı tohumunda Türkiye piyasasının yüzde 40’ını elinde tutarak tohum fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol almaktadır” diye konuştu.

150 milyonluk satış

Altay, şu bilgileri verdi: “Tesisimizin ülkemize olan katkısı AR-GE ve Bitki Islah çalışmalarımız ile dış ülkelere olan bağımlılığımızın önümüzdeki yıllarda son bulmasını sağlamak ve Ülke piyasasında yüksek rakamlara satılan tohumların piyasasını elinde tutarak üreticilerimizin fahiş rakamlara tohum almasını engellemektir. Şirketimiz başta Konya olmak üzere Samsun, Amasya, Eskişehir, Antalya ve Bursa illerinde 16 farklı bitki türü ve 50’nin üzerinde çeşit ile tohum üretimi gerçekleştirerek ülke tarımına katkı sağlamaktadır. Beta Ziraat, tohumculuk faaliyetlerinin olmazsa olmazı Ar-Ge çalışmalarını da Adana, Osmaniye, Karaman, Konya, Amasya, Eskişehir, Bursa, Muğla, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde sürdürmektedir. Üretim, Ar-Ge ve Pazarlama faaliyetlerimizin sürdürüldüğü bölgelerde hem hizmet satın aldığı çiftçilerine hem de tarımsal girdi sağlayan tedarikçilerine yıllık 100 milyon TL’nin üzerinde bir ekonomik katkı sağlayan şirketimiz, 2021 yılında 150 milyon TL’nin üzerinde bir satış cirosu hedeflemiştir. Özellikle hibrit mısır, hibrit sebze, standart soğan ve sofralık bezelye türlerinde Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerine tohum ihracat miktarlarımız her geçen yıl göstermektedir.”

Ham yağ fabrikası

Altınekin Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş Ham Yağ Fabrikası Direktörü Niyazi Arslantaş, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un, bölge çiftçisinin ekonomik kazanım elde ettiği ürün çeşidini artırmak amacıyla kurulması talimatını verdiği Hamyağ Tesisinin inşaatına 2012 yılının mart ayında başlanmış ve 2012 yılının ekim ayında tesis üretime başlamıştır. Altınekin Yağ Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Hamyağ Fabrikası, 207 gün gibi kısa sürede tamamlanmıştır” dedi.

Tesislerin 306 bin metrekarelik bir açık alana sahip olduğunu dile getiren Arslantaş, “Bugünkü dolar kuru üzerinden tesislerin maliyeti yaklaşık 210 milyon lirayı bulmuştur. Tesisimiz, TSE TS12302 Ham Ayçiçek Yağı Ürün Uygunluk Belgesi ile yine TS316 Ayçiçek Tohumu Küspesi Ürün Uygunluk Belgesi’ne sahiptir. Ayrıca ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem belgesi ile üretim kalitesi teminat altına alınmıştır. Altınekin Hamyağ Tesisleri, ileri teknoloji ürünü makine-ekipman parkı ve tam otomatik PLC otomasyona sahip akıllı bir tesistir. Yüksek ürün kalitesi ile yılda 150 bin ton Ayçiçek, 100 bin ton Soya ve Kanola işleme ve yıllık 50-60 bin ton ham Ayçiçek yağı ile 70-80 bin ton Ayçiçek küspesi üretim kapasitesine sahiptir” diye konuştu.

İstihdama katkı

Arslantaş şu bilgileri verdi: Tesisin amacı ülkemizin yağ ihtiyacı için, ithalatı azaltarak ülke içinden kaynak sağlamak, yıllık 50-60 bin ton ayçiçek yağı ve 70-80 bin ton Ayçiçek küspesi üretimi ile ülke dışına verdiğimiz dövizin ülkemizde kalmasını sağlamak, çeşitli kullanım alanları olan yağlık tohumların ekiminin ülkemizde ve bölgemizde artmasını sağlayarak ürün çeşitliliğini oluşturmak, çiftçinin ektiği yağlık ürünleri tesislere alarak ürettiğinin karşılığını vermek, üreticilere münavebe imkânı sağlayarak toprağı dinlendirmek, tesisin kurulu olduğu bölgede doğrudan istihdam oluşturmak suretiyle iş imkânı sağlamak, yine tesisin kurulu olduğu bölgede iş hacmini artırarak bölgedeki dolaylı istihdama katkıda bulunmak şeklinde sıralanabilir. Günlük 500 ton ayçiçek çekirdeği kırma kapasitesi ile İç Anadolu bölgesinin en büyük hamyağ tesisidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.