1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya Şeker’den üreticiye 1,4 milyar
Konya Şeker’den üreticiye 1,4 milyar

Konya Şeker’den üreticiye 1,4 milyar

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk “Konya Şeker’in bir geleneği var. Pancar tohumu tarlaya düşmeden üreticiyi desteklemeye başlar, son pancar işlenip, onun şekeri de ambara girip fabrikadaki iş biter bitmez de pancar parası ödemesini tamamlar” dedi.

A+A-

Konya Şeker, 2020-21 Kampanya Döneminde 15 bin 47 üreticiye sözleşmeli ekimini yaptırdığı ve teslim almadan avans ödemeleriyle toplam tutarının yaklaşık yarısının ödemesini gerçekleştirdiği, pancar bedellerinin kalan bakiyesinin de ödemesine bugün başlıyor. Pandeminin sebep olduğu ve özellikle kafe, pastane, otel ve lokantaların hizmet sunamaması nedeniyle şekerin toplu tüketiminin etkilenmesi, şeker ticaretinde vadelerin uzaması nedeniyle nakit akışını etkileyen olumsuz ekonomik koşullara rağmen Konya Şeker’in yıllardır uyguladığı pancar bedeli ödeme takviminin bu sene de uygulandığını, geçen sene olduğu gibi yine mart ayında ödemenin üreticilere yapılacağını belirten Konya Şeker yetkilileri konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Desteğe devam

Yapılan açıklamada sözleşmeli şeker pancarı ekimi yapan üreticiye 2020 yılının şubat ayından bu yana ödenen avanslar düşüldükten sonra kalan 741 Milyon 455 Bin TL tutarındaki pancar bedeli ödemesine başlanacağı ve yapılacak ödemeyle birlikte pancar bedeli ödemesinin tamamlanacağı belirtildi.

Konya Şeker yetkililerinin pancar parası ödemesinin tamamlanmasına dair yaptığı açıklama üzerine kısa bir değerlendirme yapan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk “Konya Şeker’in bir geleneği var. Pancar tohumu tarlaya düşmeden üreticiyi desteklemeye başlar, son pancar işlenip, onun şekeri de ambara girip fabrikadaki iş biter bitmez de pancar parası ödemesini tamamlar. Bu sene de bu gelenek değişmedi. Konya Şeker, Şubat 2020’de ilk avans desteğini yaptı hasada kadar üreticinin finansman yükünü verdiği avanslarla hafifletti, şimdi de 741 Milyon 455 Bin TL’yi ödeyip pancar parası ödemesini tamamladı ve bu ödeme ile birlikte pancar üreticisine ödeyeceği 1 Milyar 433 Milyon 660 Bin 750 TL’yi tamamlayacak. Pancar emekle yetişir, o emeğin kıymetini üretici ile etle tırnak gibi olanlar bilir, Konya Şeker o gayretin hakkını günü gününe verir” dedi.

Sözleşmeli tarım

Konya Şeker’in tarımsal ürün ile ilgili verilerinin hem Kooperatifi hem de pancar üreticisini yakından ilgilendirdiğini ve o verilerdeki artış ve azalışların gelecek yılın ürün kalitesi için her yıl istisnasız Konya Şeker Ziraat Birimi ve Kooperatif yönetimiyle masaya yatırılıp değerlendirildiğini söyleyen Başkan Recep Konuk şunları söyledi; “Her kampanya döneminin sonunda dekara alınan ortalama tonajından, ortalama polar oranına, iklim etkisinden tohum seçimine, tohumun ekim zamanından sulama ve gübredeki zamanlamaya kadar her detay fabrikaların üretim verileri ve kantarlardan alınan analiz sonuçlarını Kooperatifimiz ve Konya Şeker’in ilgili birimleri ile tüm teferruatlarına kadar inceliyoruz. Bugün herkesin mutabık kaldığı sözleşmeli tarımın belki de hiç problemsiz uygulandığı en çok deneyime sahip olduğumuz tek ürün şeker pancarıdır. Konya Şeker’in uyguladığı avans sistemiyle Konya çiftçisi için diğer ürünlerin üretimi açısından da hayati önemdedir. Konya’da bir söz vardır; guru guru kurbanın olayım. Yani lafla önemsemek yetmez. Önemliyse dille söylediğini elinle de eyleminle de yapacaksın. Konya Şeker’in farkı da zaten buradadır. Konya Şeker ve Çumra Şeker Fabrikalarındaki kampanya döneminin biter bitmez avanslar düşüldükten sonra kalan ürün bedelini hemen ödemek için harekete geçtik. Hangi koşullarda ödüyoruz bunu? Pandeminin yavaşlattığı ekonomik koşulların iyice ağırlaştığı bir dönemde ödüyoruz. Hem üreticimize her yıl yaptığımız dönemde pancar bedeli ödemesini yapıyor, hem de Konya Şeker’e özel ödemeler ilave edildiğinde ortalamada en iyi pancar parasını ödüyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.