1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konya Şeker’in büyüyen tesisleri
Konya Şeker’in büyüyen tesisleri

Konya Şeker’in büyüyen tesisleri

Anadolu Birlik Holding iştiraki olan Konya Şeker Seydibey Tesisleri, Seydişehir ile Beyşehir arasında 475 bin metrekare alan üzerine 2008 yılında kuruldu. Bugünkü döviz kuruna göre Seydibey Tesislerinin yatırım değeri 750 milyon TL’ye ulaştı.

A+A-

Mevlüt Boyalı

Yöre çiftçisinin alışkın olduğu şeker pancarı ve tahıl ürünleri dışında çiftçinin katma değerli bir ürün olan patates üretimini yapması ve tarlada münavebenin sağlanması amacıyla kurulan Konya Şeker Seydibey Tesisleri büyümesini sürdürüyor. Tesisler, üreticiye değer katarken, tüketiciye nitelikli ürünler sunuyor.

Konya Şeker Seydibey Tesisleri Genel Direktörü Erman Gümüş, Konya Şeker Seydibey Tesisleri Ziraat Koordinatörü Tamer Değer ile Seydişehir ve Beyşehir Bölgesinde patates üretimi yapan çiftçi temsilcileri Konya basınına üretim tesislerini gezdirdi.

Seydibey Tesisleri Genel Direktörü Erman Gümüş, tesisin yıllık 20 bin ton tohumluk patates depolama kapasitesine sahip olduğunu kaydetti.

Pazarda söz sahibi

2013 yılında patates tohum ithalatına son vermek, yerli ve milli patates tohumu üretmek amacıyla doku kültürü laboratuvarının devreye alındığını dile getiren Gümüş, “ Sanayilik patates işleyen tesisler içerisinde Türkiye’de ilk doku kültürü tesisini Konya Şeker kurmuştur.

2009 yılında Seydibey’in ilk ayağı olan dondurulmuş patates tesisi devreye alınmıştır. Seydibey kısa bir sürede dondurulmuş patates sektörünün lideri olmuş ve yüzde 25 pazar payına ulaşmıştır. 2013 yılında ikinci patates üretim hattı devreye alınarak kapasite yüzde 120 artırılmıştır. İkinci üretim hattı ile Türkiye’ de ilk defa kaplamalı patates üretimi yapılmıştır.

Dondurulmuş Patates tesisi 70 bin ton/yıl mamul ürün üretim kapasitesine sahiptir” dedi.  

Verimi artıran adımlar

Gümüş, 2011 yılında dondurulmuş soğan halka ve kroket hattı devreye alındığını ifade ederek, “2019 yılında soğan ve kroket hattı kapasitesi yüzde 150 büyütülmüştür. Konya Şeker Seydibey tesisleri kroket ve soğan halka pazarında da sektörün lideri konumundadır.

2011 yılında sıfır atık projesi kapsamında atıklardan gaz üretimi ve bu sayede enerji tasarrufunun sağlanması amacıyla biyogaz tesisi devreye alınmıştır. Türkiye de ilk defa Biyogaz tesisi kuran patates işletmesidir. 2019 yılında biyogazdan elektrik üretmek ve katma değeri artırmak amacıyla 2,72 MW’lık elektrik üretim tesisi devreye alınmıştır. 80 bin ton/yıl Katı Atık işleme, 10 milyon m3/yıl biyogaz üretim ve 19 milyon kw/yıl elektrik üretim kapasitesine sahiptir. Devreye alınan elektrik üretim tesisi 30 bin evin, kabaca Seydişehir ile Beyşehir ilçelerinin toplam aydınlatma ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir. Patates ve fabrika atıkları dışında atık sudan dahi biyogaz üretimi yapılmış bu sayede çevreci bir tesis oluşturulmuştur” diye konuştu.

Faydaları çok fazla

Seydibey Tesisleri Genel Direktörü Erman Gümüş şu bilgileri verdi: 2013 yılında Türkiye’nin patates nişasta ithalatına son vermek amacıyla Türkiye’ de ilk ve tek olan Patates Nişasta Tesisi devreye alınmıştır. Seydibey Patates nişasta tesisi ortadoğu ve yakın coğrafyadaki tek patates nişasta tesisidir. 30 bin ton/yıl Patates Nişastası üretim kapasitesine sahiptir.

Türkiye’nin yıllık patates nişasta ihtiyacının tamamını sağlayabilecek kapasitededir.

Konya Şeker Seydibey tesisleri sayesinde Konya da patates üretimi artmıştır, Konya 2019 yılında 600 bin ton patates üretimi ile Türkiye’nin en fazla patates yetiştiren ikinci büyük ili olmuştur.  Profesyonel ekim yöntemleri ve sağlıklı hastalıklardan ari tohum kullanımı ile bölge çiftçisinin dekara patates verimi 3 ton/dekar dan 4 - 4,5 ton/dekar seviyesine yükseltilmiştir, çiftçinin geliri artırılmıştır. Yıllık 25 bin dekar alanda 100 bin ton patates ekilişi ile çiftçiye 100 milyon TL’lik ekonomik katkı sağlamanın yanında yaklaşık 300 milyon TL’lik cirosu ile de ülkeye ciddi bir ekonomik katkı sağlamaktadır. Patates nişasta tesisinin de ilerleyen yıllarda tam kapasite devreye girmesi ile birlikte Konya Şeker 350 bin ton patates ekilişini hedeflemektedir. Torku Pratiko markası ile Seydibey tesisleri küresel fast food zincirlerine patates ve soğan, kroket ürünleri temin etmektedir.”

Yatırım planları

Gümüş, gelecek planları ve yatırımları şöyle özetledi: “Konya Şeker kurmayı planladığı organomineral gübre tesisi sayesinde biyogaz tesisinden çıkan ve organik gübre değeri çok yüksek olan fermente atığı paketli gübre haline getirecektir. Seydibey kampüsünde donuk sebze tesisinin yapılması gelecek planları içerisindedir. Dünyadaki en son teknolojiler sürekli takip edilerek Seydibey entegre tesisleri en son teknolojiler ile donatılmakta ve yenilenmektedir. Bunca başarı idealist ve vizyon sahibi bir lider ve bu liderin vizyonunda hareket eden bir kadro ve de bölge insanının çalışkanlığı, fedakarlığı olmadan sağlanamazdı. Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk liderliğinde Konya potansiyelini harekete geçirmiş ve patates endüstri alanında da Türkiye de lider konuma yükselmiştir. Bu vizyon sayesinde hedef önümüzdeki yıllarda dünyanın ilk 5 gıda şirketi arasına girmek ve Türkiye de tarımsal ürünlerdeki liderliğini dünyada da sağlamaktır.”  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.