1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. konya Sit Zengini Çıktı
konya Sit Zengini Çıktı

konya Sit Zengini Çıktı

Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarına yüzlerce yıl başkentlik yapmış İstanbul’un ise yalnızca 176 sit alanına sahip olduğu ortaya çıktı.

A+A-

Osmanlı ve Bizans İmparatorluklarına yüzlerce yıl başkentlik yapmış İstanbul’un ise yalnızca 176 sit alanına sahip olduğu ortaya çıktı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye genelindeki sit alanlarına ilişkin ayrıntılı bir istatistik yayınladı. Buna göre Türkiye’de 11 bin 377 sit alanı bulunuyor. En çok sit alanı İzmir’de, en azı ise Hakkâri’de... İzmir’deki toplam 805 sit alanından 40’ı arkeolojik tarihi, 35’i kentsel, 295’i doğal, 29’u tarihi, 7’si kentsel arkeolojik alan... İkinci sıradaki Muğla'da 731, üçüncü Konya'da ise 667 sit alanı bulunuyor. Avrupa ve Asya’nın buluştuğu noktadaki İstanbul’a ilişkin rakamlar ise oldukça şaşırtıcı... İstanbul, Türkiye’deki sit alanı sıralamasında 19. Dünyanın en çok turist çeken 34. kenti olan İstanbul’da ilan edilmiş sit alanının sayısı yalnızca 176. Bunların 90’ı, jeolojik devirlerle tarih öncesi ve tarihi devirlere ait olup, ender bulunmaları nedeniyle korunması gereken yerler olarak bilinen doğal sit alanı. İnsanoğlunun bıraktığı tarihsel kanıt ise 45 rakamıyla sınırlı.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ BİRİNCİ SIRADA
 
Sit alanları bölgesel olarak değerlendirildiğinde ise İç Anadolu Bölgesi öne çıkıyor. Türkiye’deki toplam sit alanlarının yaklaşık dörtte biri bu bölgede bulunuyor. 2 bin 896 sit alanına sahip bölgeyi, az bir farkla Ege izliyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.