1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Konya Tarımın Kalbidir
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Tarımın Kalbidir

A+A-

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nın bu yıl 15. kez gerçekleştirmenin haklı gurunu yaşıyoruz.

TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş.,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Konya Valiliği, TZOB Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ile bir çok kurum ve kuruluşun katkıları ile bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen Tarım Fuarı’ndan beklentiler gerçekten çok fazla.

İlimiz bu yıl 15 ülkeden 1180 marka, 400 firma ve firma temsilciliğin katılımı ile gerçekleştirilen ve 5 gün sürecek olan Tarım Fuarı’nda 300 bin ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor. 5 gün sürecek Tarım Fuarı’nın Konya başta olmak üzere, tüm ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Tarım Fuarı’nda birkaç husus dikkatimi çekti. Geçen sene 21 ülkeden 1200 markaya ev sahipliği yaparken, bu yıl neden 15 ülkeden 1180 markaya ev sahipliği yapıyoruz. Geçen sene 81 ilden ziyaretçi beklenirken, bu yıl ise 70 ilden bekleniyor. İster istemez bu da akıllarda soru işareti oluşturdu. Tabi ki, uluslararası böyle bir organizasyonu düzenlemek kolay değil bu ayrı bir konu…

Bazı çiftçiler borç batağında

Çiftçilik gerçekten emek isteyen bir meslektir. Eğer çiftçiler olmasa, üretim olmasa açık söylemek gerekirse hepimiz aç kalırız. O yüzden çiftçi kardeşlerimize her daim sahip çıkılması ve desteklenmesi gerekiyor. Bu tarz organizasyonlar çiftçiler için büyük bir fırsat kapısı oluşturuyor. Bu fırsat kapısından çiftçilerin istifade etmesi için her türlü imkânlar seferber edilmeli.

Mazot fiyatları çok yüksek

Çoğu çiftçimiz hala kredi ile boğuşuyor. Kredi imkânları daha şeffaf olmalıdır. Ödeme kolaylığı sağlanmalıdır. Bazı çiftçilerimiz maalesef hala borç batağında, üretim yapabilmek için canla başla çalışıyor. Bazen elde edilen kazançların masrafı bile karşılamadığını biliyoruz. Üretimden önce harcanan gübre ve mazot parası vs. almış başını gidiyor. Ki sadece masraflar mazot ve gübre ile de sınırlı kalmıyor. Mazot fiyatlarına özellikle belli bir standart getirilmeli. Dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyoruz. Suriyelilere destek veriyorsak, bunu da çiftçilerimize çok görmeyelim lütfen. Destek veriliyor ama alt kesimdeki bazı çiftçiler bundan yararlanamıyor.

Toplulaştırma hızlandırılmalı

Ayrıca ayyuka çıkmamış birçok veresiye tarla bulunuyor. Veresiye yüzünden birçok tarla sürülemiyor. Kimisi sürdürmek istiyor, kimisi de veresiyeli olduğu için buna yanaşmıyor. Her şeyden önce bu tarlalar üretim için lazım. Bu tarlaları topluma kazandırmak, toplulaştırmak herkesin kendi tapusunu vermek hükümetin asli görevlerinden biridir. Bununa ilgili çalışma olduğu biliniyor ama gün yüzüne çıkmamış birçok tarla tapan var.

Konya üretimde parlıyor

Konya aynı zamanda ülkenin tahıl ambarıdır, tohum üretim merkezidir. Protein deposudur. Yani Konya kısaca, ülkenin gözü kulağı ve sesi haline gelmiştir. Özellikle 1950 yıllarından sonra gelişmeye ve üretmeye başlayan Konya, o günden beri parlayan bir yıldız konumundadır. O yüzden Konya’nın kıymetini iyi bilmek gerektiği düşüncesi içerisindeyim. Tabi burada birçok kurum ve kuruluşlarımıza büyük görevlerde düşüyor. Önemli olan birlik ve beraberlik içerisinde çalışmamız. Özellikle tarımla ilgili inavasyon ve AR-GE’ye önem verdiğimiz sürece, Konya Anadolu’nun üretim üssü olma unvanını elinde bulundurmaya devam edecek.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum