Serkan Karataş

Serkan Karataş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya ve Ötesi

A+A-

KOP Başkan Yardımcısı Sayın Halil İbrahim Tongur’un bu şehirle özdeşleşen bir söylemi var: “Bu Şehrin Bir Anlamı Var”. Herkesin kendi şehri, kendi özelinde bazı dinamiklerle, yaşayanları için bir mana ifade eder. Konya’nın elbette tarihsel bağlamından süregelen bir görünümü var. Bu kimliğinin yanında barındırdığı mekânlara dair izler, sadece bu bağlamla beslenmiyor. KOP gibi bölgenin vizyonunu ileri taşıyan kurumların varlığı da şehrin simgesel değerini geleceğe taşımaya devam ediyor. Tabi bu vizyonu kurumlarının yanında geleceğe aktaran kimlikler yok mu? Hepsini sayamasak da bir örnekle devam edelim.

***

Geçenlerde posta kutuma bir mail düştü. Öncesinde yazdığım yazılardan birinde bahsettiğim “Konya Teknoloji Üssü Olur mu?” sorusuna tek cevap arayan ben değilmişim. Bahsi geçen maildeki kişi önce kendini tanıtmış. Uzun yıllar Konya dışında yaşayan bir esnaf. Kapu Camii civarında bir yer tuttum diyor. Konya’nın kalbi her gün oradan yükselen ezanlarla atarken, bu şehrin manasını “teknoloji ile bezemeliyiz de” diyor. Zira geldiği şehirde mekanik bir iklimin, Konya’nınsa manevi bir havası olduğunu söylüyor. Yazdıklarını okurken aklıma şu geldi: Neden bu şehrin tüm paydaşları (esnafından, iş adamına; öğrencisinden, memuruna) aynı ortak “anlam” etrafında birleşmesin? Bu şehrin anlamını Meram’ın yeşili ile boyarken, neden bunu daha fazla üretimle, daha fazla mekanik olana da ruh vererek çoğaltmayalım? Tüm paydaşların katılımı ile bunu ileri taşımayalım? Bu tip mailleri alınca Konya’ya ve ötesine dair bağlılığımız çoğalıyor. Bir yerlerden tutalım, Sille’den nasılsa yelkenlerimizi şişirecek rüzgârlar esecektir. Esra Doğan hanımefendinin bir yazısında belirttiği gibi: “Yeter ki biz, yola koyulalım, O bizi yolda koymaz.”

***

Yazar Abdullah Kasay ile tanıştığım ilk gün, bana Çatalhöyük’te kurulmaya çalışılan bir gözlemevinden bahsetmişti. Bir medeniyetin adımlarının atıldığı o yerlerden göğe uzanacak bu proje Konya’ya dair heyecanımı çoğaltmıştı. Elbette salt bilgi ile bezenen bir toplumun ya da bir kentin diyelim, sosyal yapısında da her daim bir tarafı eksik kalmıştır. Konya bu bakımdan, yerdekilerinin hakkını vermeden, göğe uzanılamayacak kadar kadim bir şehir… Değerini bilerek hareket edildiğinde ise sonuna kadar kapılarını açan bir girizgâh, bir yenileniş, bir çoğalış…

Bu manada şehrin tarihi, sosyal ve kültürel bağlamının yanı sıra eğitim konusunda da son yıllarda bir yükseliş trendi var. Yeni açılan üniversitelerle beraber, bir çok temel ve ortaöğretim kurumu da şehre marka olarak girmiş durumda… Pema Koleji de onlardan biri… Kadrosunda bulunan bir çok genç öğretmen arasında göze çarpan isimlerden biri de Senem Kılıç. Bu isimle tanıştığım zaman yukarıda bahsettiğim salt bilgi toplumunun ötesinde, eyleme dönük ve idealist kişilerin de bu şehre çok şey kattığını tekrar gözlemlemiş oldum. Zira bir yenileniş, bir yeniden çoğalış; söylem kadar eyleme dönük kişilerle de bezeniyor.

***

Son iki yüzyıldır modernizm ve uzantıları ile ortaya çıkan durumlar, insanın hayatına anlam verme çabasını da derinden etkiledi. Bu bakımdan insanın varlık çabasının en büyük sırdaşı da yaşadığı şehirler… Bu bakımdan Konya demek “bir başka, hep bir başka” demek de… Yani mekanik olanın ruhsuzluğuna gömülmeden, Loras dağından kopup gelen bir ferahlık her daim mevcut bu şehirde… Yeter ki tüm bu dinamikleri ile bu şehri kucaklayacak işler yapmaya devam edelim.  Konya Valimiz Sayın Yakup Canbolat’ın göreve başladığında söylediği ilk söz: “Konya, sahip olduğu potansiyel, üstün sosyal ve kültürel değerleri, sanayisi ve ticareti, verimli toprakları, çalışkan halkı, avantajlı konumu ile ülkemizin hedeflerine ulaşmasına büyük katkılar sağlayacaktır” olmuştu. Biz de şöyle tamamlayalım: Konya’nın hedefleri demek, ülkenin hedefleri demek. Bu bakımdan bu şehrin anlamını bilenler, gelecek nesilleri de o iklimle beslemeye devam edecek olanlardır.

 

info@serkankaratas.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum