1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya ve Yerli Otomobil
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya ve Yerli Otomobil

A+A-

 

Başbakan Erdoğan’ın “Yerli Otomobil Üretelim” çağrısını dikkate alan ülkemizdeki sektörün 15 büyük kuruluşu harekete geçti.

Başbakan Erdoğan,  yüzde 100 yerli otomobilimizi üretelim diyordu.

Özellikle otomobil ve oto yedek parça üreten birçok il yerli otomobil üretimine talip oldu.

Hatta Otomobil Yan Sanayi Derneği yerli otomobil üretiminin olabilirliği konusunda kapsamlı rapor hazırlığı içindedir.

Peki Konya olarak yerli otomobil üretiminde nerdeyiz?
KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya sanayisinin yerli otomobil üretilmesi talebine hazır olduğunu belirtmişti.

Çünkü şehrimiz otomobil yan sanayi üretiminde ciddi bir potansiyele sahip olduğu gibi iç ve dış pazarda söz sahibidir. Bir otomobili ayağa kaldıracak yedek parça üretimi gerçekleştiriyor.

Neden yerli bir otomobil fabrikası Konya’da olmasın?

Yine KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’in otomobil sanayideki Konya’nın yeri hakkındaki verdiği bilgileri sizlere aktarmadan geçemeyeceğim.

Büyükhelvacıgil, “Dünyanın hangi coğrafyasına gitseniz, orada mutlaka Türkiye’de üretilen, Türk işçilerinin, mühendislerin emeğinin olduğu bir otomobil görürsünüz. Tüm bu yetenekler ortadayken, Türkiye neden yerli bir otomobil üretemesin. Türkiye’nin araç üretimine ilişkin üretim ve satış alt yapısının yeterli olduğunu düşünüyorum. Konya’da 1 adet ana sanayi olmak üzere, yapısı ana sanayilerle çalışmaya uygun 350 firma, yan sanayilerle çalışmaya uygun 2000 firma bulunmaktadır. Konya; Mercedes, Toyota, Volkswagen, Ford, Renault, Opel gibi dünyaca ünlü otomotiv markalarına yedek parça üretmektedir. Dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor.

Otomotiv yan sanayinde Türkiye’nin en önemli motor supap, motor piston ve gömlek, krank, dişli, conta gibi birçok alandaki fabrikaları ilimizde bulunuyor.

Özellikle komple dingil parçaları ve üretimi, treyler üretimi, oto kalorifer ve ekipmanları, fren ve aksamları, hidrolik pompa, hidrolik ve pnömatik sistemler, süspansiyon parçaları, emniyet aksamları, oto cam, koltuk, döküm ve dövme parçalar gibi her türlü yedek parça ve aksesuarları da yine Konya’da üretiliyor. Konya Sanayi Odası, yerel bazda işletmeler arasında işbirliği kültürünü geliştirerek, KOBİ’lerin uluslar arası rekabet gücünü artırmak amacıyla Türkiye’nin ilk Otomotiv Yan Kümelenme Projesini yürütüyor. Yine Ekonomi Bakanlığı tarafından firmaların ihracatını artırmak amacıyla başlatılan İhracat Koçluğu Projesi Konya Sanayi Odası tarafından yürütülmektedir. Proje kapsamında otomotiv yan sanayinde en az 10 firmanın eğitim, danışmanlık, yurt dışı fuar ziyaretleri, alım heyetleri ile ilgili giderleri karşılanmaktadır” diyor.

Özetle Konya’nın yerli otomobil üretecek gücü ve kapasitesi olduğuna işaret ediyor.

Birçok il yerli otomobil üretiminde yarışı girerek söz sahibi olmak için elinden geleni yapıyor.

Bu yarışta Konya’nın hak ettiği yere gelmesi ve başarması için önünde hiçbir engeli yoktur.

Bizler ne yapabiliriz?

Daha güçlü bir kamuoyu oluşturmalıyız. Tabi ki, herkesin buna katkı yapması ve üzerine düşüne yerine getirmesi gerekir. Neden yerli otomobil şehrimizde üretilmesin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum