1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Konya yer altı suyu anlık takipte
Konya yer altı suyu anlık takipte

Konya yer altı suyu anlık takipte

Konya Kapalı Havzası Yeraltı Suyu Potansiyeli ve Geleceğinin Araştırılması Projesi ile yeraltı su seviyesi, sıcaklığı ve tuzluluğu anlık olarak ölçülüyor ve GSM yoluyla sisteme aktarılarak verilerin anlık kontrolü sağlanıyor.

A+A-

Konya tarımı için son derece önemli olan yeraltı suyunu takip etmek ve sürdürülebilir bir şekilde yönetebilmek için, Konya DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi arasında imzalanan protokol ile Konya Kapalı Havzası Yeraltı Suyu Potansiyeli ve Geleceğinin Araştırılması Projesi uygulamaya konuldu. Proje, Konya Kapalı Havzası ve Yukarı Sakarya Alt Havzası’nda yer alan 122 adet yeraltı suyu gözlem istasyonunun modernize edilmesini ve otomatik seviye ölçüm sistemi takılarak yeraltı suyu seviyelerinin online sistemle anlık olarak takip edilmesini amaçlıyor. Yeraltı suyu gözlem istasyonlarının modernizasyonunun 2019 yılı içerisinde tamamlanmasının planlandığı proje kapsamında şuana kadar 30 adet istasyon modernize edildi ve ölçümlere başlandı. İhtiyaç duyduğu enerjiyi güneş enerji sisteminden elde eden yeraltı suyu gözlem istasyonları, yeraltı suyu seviyesini, sıcaklığını ve tuzluluk oranını anlık olarak ölçmekte ve GSM yoluyla sisteme aktararak verilerin anlık kontrolüne imkân sağlamakta.

‘Suyun önemini biliyoruz’

Dünyanın ilk zirai arazilerini barındıran, ilk zirai ürünlerini yetiştiren yerlerden biri olan Konya Ovası için yeraltı sularının büyük öneme sahip olduğunu söyleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Konya Kapalı Havzası ve Yukarı Sakarya Alt Havzası’ndaki yeraltı suyunun karakteristiği, yağışların yeraltı suyuna etkisi, tarımsal sulama nedeniyle ortaya çıkan seviye değişimleri gibi birçok alanda veri sağlayacak olan sistem sayesinde, mevcut durumun ne olduğu ortaya konacak ve geleceğe dönük projeksiyonlar geliştirilecek. İstasyon verileri görüntüleme merkezine anlık olarak iletiliyor ve yeraltı suyundaki değişimler anlık olarak kayıt altına alınıyor. Sistem uzun yıllar içerisinde bize çok değerli bilgiler sunacak, biz de bu bilgiler ışığında kararlar alacak ve projeler üreteceğiz. Çünkü her damla suyun önemini biliyor ve her damla suyu planlamak istiyoruz” dedi. (Konya’nın Sesi)

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.