1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya Yerli Otomobil İddiasında Haklı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Yerli Otomobil İddiasında Haklı

A+A-

Ülkemizin yerli otomobil üretme kararı bir sevinç yaşatırken, beraberinde otomotiv ve yan sanayi üretimi yapan şehirlerimizde bir heyecan oluştu. Halen birçok şehir yerli otomobil üretme isteklerini dile getirmeye de devam ediyor. Bu şehirlerden birisi de haklı olarak Konya’dır. Çünkü Konya, otomotiv ve yan sanayide geldiği noktada dünyanın önemli otomobil markalarına yedek parça üretmesiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Ayrıca şehrimiz bu yatırıma ev sahipliği yapacak sanayi altyapısına, üretim kabiliyetine ve iş gücüne de sahip. Marmara Havzası’nın dışında, Konya gibi bir Anadolu şehrinde yerli otomobil üretilmesi ülkemizin bölgesel kalkınma sürecine ivme kazandıracağı gibi, iş, aş ve istihdam noktasında yeni bir kapının açılacağı anlamına da gelmektedir. Umarım şehrimizin yerli otomobil üretme isteği dikkate alınır. Bu sektördeki birikimini, tecrübesine, alt yapısını ve potansiyelini ortaya koyarak, iddiasında haklı olduğunun şansını yakalama imkânını elde eder.

***

Geçen hafta şehrimizde gerçekleştirilen, “Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya” panelinde, Türkiye’nin kendi yerli otomobilini üretmek için yaptığı çalışmalarla, dünya otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeler ile Konya otomotiv ve yan sanayi konuşuldu.

Panelde, Konya’nın yerli otomobil yatırımına ev sahipliği yapmak için kararlı olduğunun altının çizilmesi önemliydi. Bunun yanında şehrimizin yerli otomobil üretme isteğine dikkat çekmesi anlamında da önemli bir katkı yaptığı düşüncesi içindeyim. Panelin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Yerli Otomobilin Konya’da üretilmesini talep ediyoruz. Konya olarak böyle bir yatırıma ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyacağız. Bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız. Bugün Konya otomotiv yan sanayinde üretim yapan firmalar dünyanın pek çok ülkesine ürün gönderiyor. Sektörde ciddi bir alt yapımız var” dedi. Tahir Akyürek, son yıllarda otomobil üretiminin şehrimizin önemli gündemleri arasında yerini aldığını ve bu otomobil üretiminde paydaşlardan birisi olmak istediğinin altını çizmesi Konya’nın haklılığını bir kez daha ortaya koyuyor.

***

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, ‘Konya Sanayisi ve Konya Otomotiv Sektörü’ konulu sunumunda, Konya olarak Türkiye’nin kendi yerli otomobilini üretmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ve bu yatırıma ev sahipliği yapmak istediklerini dile getirerek, “Toplam ihracatımızın yüzde 21’ini bu sektör tek başına yapıyor. Sektörde Türkiye’nin ilk kümelenme projesini Konya hayata geçirdi. Otomotiv sanayi sektöründe odamız kayıtlarına göre 400 civarında üretici firmamız var ve 10 bin kişinin üzerinde istihdam sağlıyorlar. Ayrıca Konya otomotiv sanayi güçlü yapısı ile gün geçtikçe kapasitesini ve kabiliyetlerini geliştirmeye de devam ediyor. Öte yandan lojistik avantajlarımız da giderek artıyor” diye konuştu. Memiş Kütükcü, Konya sanayisinin otomotiv ve yan sanayideki gücüne, birikimine ve ülkemiz ekonomisiyle istihdamına ciddi anlamda verdiği katkıya dikkat çekerek, yerli otomobilin Konya’da üretilmesini talep ederek, bu iddiasındaki haklılığını dile getiriyor.

Katıldığım bu panelden anladığım Türkiye’nin, artık kendi otomobilini de üretecek bir yapıya kavuştuğu ve Konya’nın yerli otomobil üretimine her türlü desteği vermeye hazır olduğudur. Hatta şehrimizde otomobil üretilmesi için her türlü yapının yeterince olduğudur. Sonuç olarak şehrimizin haklı olarak yerli otomobil üretme isteği ve talebi kabul edilir, yerli otomobil üretme gururu yaşatılır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.