1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya Yerli Otomobili Başarır
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Yerli Otomobili Başarır

A+A-
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü'nünTürkiye genelinde gündemde olan yerli otomobil üretimi ile ilgili düzenlediği toplantıdaKonya sanayisinin yerli otomobili rahatlıkla üretebilecek kapasitede olduğunu ve bunu başaracağına inandığını söylemesi sanayi camiasını oldukça heyecanlandırdı.Bu toplantıya katılarak Konya sanayisiyle birlikte, otomotiv yan sanayisi hakkında bilgi sahibi oldum.Toplantının dikkat çeken en önemli yönü Konya’nın yerli otomobil üretimine talip olmasıydı.Yerinde ve haklı olan bu talep umarım hükümet tarafından dikkate alınır ve gereken destek verilir.Doğrusu tüm Konyalılar gibi bu talebin yerine gelmesini isterim.ÇünküKonyabunu hak ediyor. Her zamanda hak etti.KSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu ÜyesiMemişKütükcü otomotiv yan sanayi üretimi hakkında bilgi verirken, yerli otomobil üretimiyle ilgili taleplerinin yerinde olduğunuvurguladı. Anlattıklarını sizlerle paylaşmak istedim: “Konya otomotiv yan sanayi sektöründe, biri traktör üretimi ile ana sanayi üreticisi,400’ü otomotiv yan sanayiüreticisi, bin civarındaki hizmet sağlayıcısı olan yaklaşık bin 400 firma ile Türkiye genelinde güçlü bir konuma sahiptir.Öyle ki, otomobil sektörü ülkemizde gelişirken, Konya’da da sektörde büyümüş, geldiği noktada da bir otomobilin en kritik parçalarını üretecek bir yapıya kavuşmuştur.Şehrimiz güçlü olduğu otomotiv yan sanayi üretiminden dolayı da yerli otomobil üretimini haklı olarak talep ediyor.”
***
Doğrusu yerinde olan bu talebe katılmak gerekir. Zira Konya otomobil yan sanayisi bir otomobil ve yedek parça üretimiyle bunu başarabilecek güçtedir. Zaten bu özelliğiyle de dikkatleri üzerine çekiyor. MemişKütükcü Konya’nın otomotiv endüstrisinde teknoloji, bilgi ve tecrübe düzeyiyle çok önemli bir yere geldiğini de dile getirirken, “Konya, sanayicilik kültürü, otomotiv yedek parçada güçlü sanayi altyapısı, 5 üniversitesinde nitelikli insan kaynağı potansiyeli, 2 teknoloji geliştirme bölgesinde nitelikli bilgi üretme kapasitesi, coğrafi konumu, deprem riskinin en az olduğu bir bölgede olması, tüm lojistik kanallarla bağlantılı olması gibi avantajlarından dolayı Türkiye’nin ilk milli otomobilinin üretilebileceği en uygun Anadolu şehridir” diyor.MemişKütükcü, Konya sanayisinin otomobil üretebilecek bilgi ve donamına sahip olduğuna dikkat çekerken, bütün özellikleriyle de milli otomobil üretilmesine en uygun şehrin Konya olması gerektiğini vurguluyor.Diğer taraftan Konya Valisi Muammer Erol yerinde ve anlamlı olan konuşmasında, “Yerli otomotivde biz milli takım olmak istiyoruz. Mutlaka milli duruş ve özveri olması gerekirki, arzu ettiğimiz başarıya en kısa sürede ulaşalım.”diyor. Vali Erol, aslında Konya’nın milli olana destek verdiğini anlatırken, milli duruş ve özverinin otomobil üretiminde başarıyı kısa sürede getireceğini vurguluyor.
***
AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’ın ‘Otomotiv yan sanayinde Türkiye’yi ve dünyayı besleyen bir Konya var’ demesi de Konya’nın özellikle otomotiv yan sanayi de geldiği noktayı vurguluyor. Şehrimizin otomotiv üretebilecek bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduğunu belirterek, bir yatırımın başarılı olabilmesinin, ekosistemin, aktörlerin ve ortamın onu desteklemesine bağlı olduğuna işaret ediyor ve Konya’da da ziyadesiyle bu ekosistemin var olduğunu da ifade ediyor.Yerli otomobil üretim yatırımın Konya’ya yapılmasıyla Büyükşehir Belediyesi olarak tüm taşıtların yerli otomobile dönüştürebileceklerini sözünü verenKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, “Konya birlikteliği ve siyasi destekle oluşan kazanımlardan bir tanesi Konya Bilim Merkezi’dir. Bir diğeri hızlı tren ve KOP İdaresi Başkanlığı’nın Konya’da kurulmasıdır. Biz Konya olarak bu yatırıma hazırız. Bu yatırımın Konya'da kurulması topyekûn KOP bölgesini kalkındırır”ifadelerini kullanıyor.Akyürek, Konya Sanayi Odası’nın oluşturduğu birlik ve beraberlik atmosferinin önemi üzerinde dururken, bu tür projelerin bu sayede başarıldığını ve yerli otomobil üretimini de yine birlik ve beraberlik içinde başarılacağını anımsatıyor.Sonuç olarak söyleyeceğim ise, Konya sanayisinin geldiği noktada üretemeyeceği hiç bir nesnenin olmadığına göre, otomotiv yan sanayi de iyi bir yerde olan ve her geçen günde bu alanda kendini geliştiren Konya’nın otomobil üretmeye de hazır olduğunu görüyoruz.Yeter ki, otomobil üretme talebi ve hedefinde destek verilsin. Uygun şartlar oluşturulsun. Anadolu’nun en uygun yeri olan Konya, 2. Marmara Havzası’nın merkez şehirlerinden birisi ise, neden yerli otomobil Konya’da üretilmesin?Konya elbette yerli otomobile talipse, bunu başarır. Ne dersiniz Konya bu talebinde haksız mı? Sorarım sizlere!
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.