1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konya'da Ebe mesleği tartışıldı
Konyada Ebe mesleği tartışıldı

Konya'da Ebe mesleği tartışıldı

Ebeler Günü etkinlikleri çerçevesinde Selçuk Üniversitesi (SÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü, Konya İl Sağlık Müdürlüğü ve Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi işbirliği ile Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda panel düzenlendi.

A+A-

 

Panele Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek, Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, başhekimler, öğretim üyeleri, ebeler ve ebelik bölümü öğrencileri katıldı. Panelde ebelik mesleğinin problemleri ve toplum geleceği açısından mesleğin önemi tartışıldı. Ebelik mesleğinin sorunlarının ve çözüm önerilerinin konuşulduğu panelin açılış konuşmasını yapan Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhemşiresi Aysun Selvi, aile ve toplum sağlığı açısından ebelik mesleğinin önemini anlattı.

Ebeliğin farkındalığının günden güne arttığını söyleyen Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci ise, “Bebeklerimize annelerinden bile önce kucak açan ebelerimizdir. Onların yardım elinin sıcaklığını ve önemini bugünlerde daha iyi anlıyoruz. Bu değeri anlayan Konya’daki annelerin yüzde 60’ı da bu yüzden ebelerin bilgisi ışığında doğum yapmak istiyor. Bunun için halkımıza normal doğum bilincini aşılayacak ve onları yönlendirecek de yine sizlersiniz. Konya’da normal doğum oranında artış yaşanıyor. Misafir Anne Projesi ile doğum yapacak anneleri ve eşlerini Konya’da konuk ediyoruz. Onların hastanelerimizde 15 gün öncesinden doğum sürecine hazırlanmalarını sağlıyoruz. Doğum takibiyle normal doğumlarını hastanelerimizde gerçekleştirme imkanı tanıyoruz. Bu yeni girişimlerle sezaryen oranını düşürerek topluma daha sağlıklı bireyler kazandırmak istiyoruz” dedi.

“SEZARYENLİ DOĞUMDA GEÇİŞ SÜRECİ YAŞIYORUZ”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ise, doğal yollarla doğumun teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Annenin ve bebeğin her açıdan birbirine uyumunun sağlanmasını istiyoruz. Çünkü normal doğum, anne sütü gibi mükemmeldir. Normal doğumun tekrar artmasını ve anne-çocuk sağlığının daha iyi bir seviyeye ulaşmasını temenni ediyorum. Şu anda Türkiye genelinde sezaryenli doğum sayısında yaşanan artışın bir geçiş süreci olduğunu düşünüyorum. Anne sütünün vazgeçilemez ve kusursuz bir gıda olduğunun anlaşıldığı gibi yakın bir gelecekte normal doğumun da önemi çok daha iyi kavranacaktır. Bu süreçte de ebelik mesleğinin toplum sağlığı açısından gelişmelerle beraber daha iyi bir konuma geleceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Oturum başkanlığını Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sema Yılmaz’ın yaptığı panelde Ebeler Derneği Başkanı ve Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan ‘Ebelik Mesleğinin Geleceği’ konusunda, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Duman da ‘Kadınlık Farkındalığında Ebelik Sanatı’ konusunda sunum yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.