1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya’da İş Çok, İşçi Yok
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’da İş Çok, İşçi Yok

A+A-

Ülkemizde giderek artan istihdam sorunu yaşanırken, şehrimizde böyle bir sorunun olmayışı sevindiricidir. Buna rağmen iş dünyasının nitelikli elaman bulamama sorunu devam ederken, tam anlamıyla bu sorunla alakalı bir çözüm de gerçekleşmemiştir. Hatta bu sorunun giderilmesi için yapılan girişimler, toplantılar ve en son olarak Türkiye genelinde başlatılan İstihdam Seferberliği’nin de yeterince çözüm getirmediği görülüyor. Konya’nın biran önce nitelikli eleman sorununu çözmesi gerekir. Aksi takdirde beraberinde iş dünyası sorunlar yaşamaya da devam edecektir. Nitelikli eleman sorununun çözümünde Organize Sanayi Bölgelerinde ve sanayi sitelerinde yeterince mesleki okulların açılması katkı yapacaktır. MÜSİAD Konya Şubesi’nin mutat toplantısında bu soruna dikkat çekmesi de önemlidir.  

***

Toplantıda konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı İstihdam Seferberliği’ne MÜSİAD Konya Şubesi tüm üyeleriyle birlikte destek vermeye devam ediyoruz. İstihdam sorununu aşabilmek için hükümetimiz bazı teşvikleri açıkladı. Ancak işverenler olarak bizim en büyük sorunumuz eleman sıkıntısıdır. Uygun ve yeterli kalifiyeli personel bulmakta sıkıntı yaşamaktayız. İşverenler olarak bu sorunun biran evvel çözülmesini bekliyoruz” diyor.

***

Okka, iş dünyasını tedirgin eden nitelikli eleman sorunun çözüme kavuşturulmasını talep ederken, geç kalınmadan da gereken adımların atılmasını beklediklerini de dile getiriyor. Nitelikli eleman sorunun çözülmesi için İŞKUR tarafından çeşitli çalışmalar yapılsa da şehrimizde iş beğenmeme oranı çok yüksek. Hatta iş arayanlar birçok kurumsal firmalarda bile çalışmak istemiyor. İlginç olanda iş beğenmeme sorunuyla karşı karşıya kalmamız. Eğer şehrimizde iş beğenmeme sorununu çözersek, istihdam konusunda da ciddi bir adım atmış olur. İş dünyasının işçi bulamama sorunu kendiliğinden çözüme kavuşur.  

***

Toplantıda konuyu değerlendiren İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş de, “İşveren işçi ararken kurumumuza başvuruyor. Biz de İŞKUR olarak işçi ile işvereni buluşturmaya çalışıyoruz. Konya işsizlik oranının en düşük olduğu kentlerden biridir. TÜİK tarafından son açıklanan verilere göre Konya–Karaman TR52 bölgesinde işsizlik oranı yüzde 6,1’dir. İlimizde işsizlik sorunu düşük ancak, 3 aydır işsiz olma özelliğini taşıyan elemanı bulmada zorlanıyoruz. Konya’da iş beğenmeme oranı çok yüksektir. İş arayanlar birçok kurumsal firmalarda bile çalışmak istemiyor. İşverenlerinin en büyük sıkıntısı işi beğenmeyen işçinin olmasıdır. İŞKUR’a müracaat eden 17 bin kişiden 7 binini işe yerleştirdik. Bunlardan da 2 bin 500 kişi işsizlik sigortası fonu alıyor. İş beğenmeme sorununu çözersek istihdam konusunda da ciddi bir adım atmış olacağız” diyor.

***

Keleş’in açıklamasında ilginç olan iş beğenmeyenlerin şehrimizde çokluğudur. Çözüm için de önerisi çok önemlidir. O da iş beğenmeme anlayışından kurtulmaktır. Bunun sağlanmasıdır. Özellikle üniversite tahsil yapmış genç nüfusta karşımıza çıkan iş beğenmeme ve masa başı işte çalışma anlayışından süratle uzaklaşılmalıdır. Diğer taraftan iş beğenmeme de ücret politikası olumsuzluk oluşturuyorsa, günümüz şartlarında bir ücret politikası takip edilmesi de gerekir. Özellikle de genç kesim iş beğenmeme anlayışından kurtulursa, kazanan kendileri ve ülkemiz olacaktır. Unutmamız gereken ülkemizin kalkınmasının üretim ve ihracattan geçtiğidir. Bundan dolayı da genç nüfus buna katkı yapmalıdır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum