1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Konya’da Kim Kazandı, Kim Kaybetti-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’da Kim Kazandı, Kim Kaybetti-2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Ahmet Demir 2009-2014 döneminde Güneysınır Belediye Başkanlığı yapmıştı. Yeniden aday gösterildiğinde kazanacağına kesin gözüyle bakılıyordu, sürpriz olmadı, Demir yüzde 56 oyla yeniden başkan seçildi. BBP’den aday olan Nasuh Yanmaz ise yüzde 38 oy alıp ikinci olarak dikkat çekti.

Kulu’da Murat Ünver favori görülen bir isimdi ve yüzde 59 oy alarak başkanlık yarışını kazanırken, CHP adayı Galip Polat yüzde 38’de kaldı.

Kadınhanı’da AK Partili Mehmet Badem yüzde 52 ile zaferin sahibi olurken BTP, CHP ve SP yüzde 3’er oy aldı. 2009-2014 arasında belediye başkanlığı yapan MHP’li Hulusi Çökgel 31 Mart seçimleri için partisinden yine aday adayı olmuştu. İttifak nedeniyle aday gösterilmeyen Çökgel bağımsız girdiği yarışta yüzde 37 oy aldı ve diğer partileri geride bırakarak ikinci oldu.

Yalçın Ertaş Ilgın’da zorlu bir kampanya dönemi yaşadıktan sonra yüzde 54 oyla zafere ulaştı. İYİ Parti adayı Mustafa Öğdü yüzde 33, eski belediye başkanı bağımsız Hasan Hüseyin Akıncı ise yüzde 8 oranla Ertaş’ı takip etti.

Hüyük’te Mehmet Çiğdem, halkın Çavuş Belediye Başkanlığı döneminden tanıdığı ve sevgi beslediği bir isimdi. Karşısında da geçmişte MHP’den Hüyük Belediye Başkanlığı yapan İYİ Partili Ahmet Temiz ve AK Parti’den Başkanlık yapan Nusret Akgümüş vardı. Çiğdem yüzde 55 oyla eski başkanları ekarte edip yarışın kazananı oldu.

Hüseyin Ayten Derbent’te rahat bir kampanya dönemi yaşadı. Uzun zamandır halkla iç içe olmanın avantajını yaşayan Ayten 1999-2004 döneminde CHP’den başkanlık yapan İsmail Fidan’a karşı zorlanmadı.  Ayten yüzde 69 oyla kazanırken, Fidan yüzde 27’de kaldı.

Derebucak’ta Ahmet Kısa ikinci döneme zorlanmadan girdi. Yüzde 38 oy alan İP’li Yusuf Uyar karşısında yüzde 61 oy alan Kısa yeniden başkan seçildi.

Sarayönü’de mevcut Başkan Nafiz Solak’ın rakibi de eski başkan bağımsız Mehmet Güney’di. Güney yüzde 31 oy alırken Nafiz Solak yüzde 55’le yeniden seçilmeyi başardı.

Ali Meşe Çeltik’te sevilen bir isimdi ve partisinin yüzde 44 olan oy oranını yüzde 70’e taşıyarak seçilmeyi başardı. İP adayı İzzet Çalık ise yüzde 29 oy aldı.

Yunak’ta İP’li Halim Yıldırım yüzde 11 ve BBP’li Yusuf Bayat yüzde 38 oy alırken AK Partili mevcut Başkan Abdullah Emre Demirhan yüzde 49’la ikinci defa seçildi.

Ahırlı’da İsa Akgül, İP’e katılan 2004 döneminin MHP’li Belediye Başkanı Ceylan Arslan’la yarıştı ve yüzde 49 oy alarak yeniden seçildi. Arslan yüzde 24, BBP’den aday olan Mustafa Öncü’de yüzde 19 oy aldı. Çetin geçen yarışta AK Parti’nin 2014’de yüzde 62 olan oy oranının eksildiği görüldü.

Karapınar Konya’da CHP’nin, Tuzlukçu’dan sonra zafer beklediği ikinci ilçeydi. Fakat 2004 öncesinin Başkanı Kamil Bülbül Okuyucu yüzde 43 oy alabildi. AK Partili Mehmet Yaka ise yüzde 56 oyla yeniden seçilmeyi başardı.

Altınekin’de mevcut başkan Muharrem Dere, 2004 ve öncesinde DYP’den başkanlık yapan, geçen dönem SP’den aday olan bu dönem ise İP’e katılan Sırrı Ezdemir ile yarıştı. Dere yarışı yüzde 62 oyla galip tamamlarken Ezdemir yüzde 38’de kaldı.

Yalıhüyük’te Hasan Koçer İP’li Şenaydın Doğan ve BBP’li Memiş Soylu’ya karşı çetin bir mücadele verdi. Soylu’nun yüzde 28, Doğan’ın yüzde 29 oyuna karşılık Koçer yüzde 40 destek sağlayıp ikinci defa başkanlık koltuğuna oturdu.

***

Doğanhisar’da MHP’li İhsan Öztoklu, İttifak oylarını bir arada tutmayı başardı. İP’li mevcut Başkan Abdullah Koç yüzde 40 ile ikinci sırada kalırken Öztoklu yüzde 53 ile Başkan seçildi.

Akören’de de MHP’li İsmail Arslan’ın favori pozisyonda olduğunu yazmıştık, aksi bir tablo oluşmadı. Ciddi bir oy farkı da yakalayan Arslan yüzde 68 oy alıp, geçmişte AK Parti’den de aday olan İP’li İbrahim Ataç’ı geride bırakarak seçildi. Ataç yüzde 20 oy alabildi.

Emirgazi’de 2014 yarışını yüzde 51 halk desteğiyle kazanan MHP’li Nurişen Koçak’ın yeniden aday gösterilmesinin doğru bir karar olduğunu yazmıştık, sonuçlar da bu yönde oldu. SP’li Dursun Ali Yaşa yüzde 33 oy alırken Nurişen Koçak yüzde 64’le seçimin galibi oldu.

Halkapınar’da 2014’den seçimlerinin mağlubu olmasına rağmen MHP’li Mehmet Bakkal’ın adaylığı da isabetliydi. BBP’li İsmet Uysal’ın yüzde 36 oy aldığı seçimi Bakkal yüzde 60 ile önde tamamlayıp Başkan seçildi.

Tuzlukçu 2014’de CHP’nin Konya’da kazanabildiği tek ilçeydi. 1999’da bir dönem DSP’den Başkan seçilen Nurettin Akbuğa iki dönem ara verip 2014’de bu kez CHP’den yarışın galibi olmuştu. 24 Haziran seçimlerinde CHP’nin yüzde 24’e gerilemesine rağmen Akbuğa bu seçimde, ‘halkla kurduğu sıcak münasebetle’  tabloyu lehine çevirdi. MHP’li İsmail Budak yüzde 43 ile ikinci sırada kalırken Akbuğa yüzde 56 oyla yeniden seçildi.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.