1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Konya'da obeziteyle mücadele projesi
Konyada obeziteyle mücadele projesi

Konya'da obeziteyle mücadele projesi

Sağlık Bakanlığı tarafından obezite ile mücadele çerçevesinde başlatılan "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"na, Akademi Hastanesi ve Selçuklu Belediyesi "Doğru Kiloyla İdeal Sağlık" projesiyle destek veriyor.

A+A-

 

En önemli sağlık sorunlarından biri olan ve halk arasında şişmanlık olarak da bilinen obezite konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla hazırlanan "Doğru kiloyla ideal sağlık" projesinin tanıtımı Dedeman Otel'de yapıldı. Tanıtım toplantısına Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Akademi Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Esat Mehmet Arslan ve Uz. Dr. Mehmet Portakal katıldı.

Her 3 kişiden ikisinin obez olduğu ülkemizde en önemli sağlık sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan obezitenin dünyada da çağın en tehlikeli hastalığı olarak nitelendirildiğini ifade eden Op.Dr. Arslan, "Obez insanlarda halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve kas-iskelet sistemi hastalıklarından tutun da cinsel işlev bozukluklarına kadar bir çok hastalık daha sık görülmektedir" dedi. Sağlıklı zayıflayarak, ideal kilosuna dönen hastalardan bir kısmının, şeker ve tansiyon düşürüce ilaçlara bile ihtiyacı kalmayacağını belirten Op.Dr. Arslan, "Obezite ile mücadelede harcanan para, harcanan vakit ve yapılan çalışmaların kesinlikle boşa gitmeyecektir. Çünkü fertlerini ideal kiloya ulaştırdığımız bir toplumda sağlık harcamaları da ilaç kullanımı da azalacak, iş gücü kaybı önlenecektir. Bireylerde tıbbi iyilik hali yanında ekonomik ve sosyal iyilik hali de olacaktır" diye konuştu.

''Doğru Kiloyla İdeal Sağlık'' projesiyle toplumu bilinçlendirme, kişilere doğru beslenme ve spor yapma alışkanlıklarını kazandırmayı hedeflediklerini belirten Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "İnsanların uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam beklentisi içinde olduğunu biliyoruz. Diğer hastalıklarda olduğu gibi şişmanlığın önlenmesinde de koruyucu sağlık hizmetleri önemlidir. Otoriterler, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında toplumun her kesimine ulaşılması etkin ve yaygın eğitim çalışmalarının hızlı bilinçli ve istekli bir şekilde yürütülmesi gerektiğini ifade etmektedirler" dedi. Vatandaşları spor alanlarına ve diğer tesislere davet eden Altay, "İnsanlar aşırı kilolardan kurtulmak için sakatlanma hatta ölümle sonuçlanan yöntemler uygulayarak hayati risk almaktadır. Arayış içinde olan ve bu problemle başak çıkmak isteyenler için önemli bir şans olan "Doğru kiloyla ideal sağlık" projesi bu anlamda önemli bir çalışmadır" şeklinde konuştu.
 
OBEZİTE ERKEKLERDE HIZLA ARTIYOR
 
Türkiye nüfusunun yüzde 66'sının obezite tehlikesi altında olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Mehmet Portakal, gerekli önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki 10 yıl içinde toplumun önemli bir kısmının obez olmasının beklendiğini söyledi. Daha çok kadınlarda sık rastlanan obezitenin artık erkeklerde de hızlı bir şekilde arttığına vurgu yapan Portakal, "Uzmanlara göre artış devam ettiği takdirde önümüzdeki 15 yıl sonunda erkeklerde obezitenin kadınlar kadar yüksek olması bekleniyor. Kadınlarda obezite 12 yıl içinde yüzde 34 artarak yüzde 44 seviyesine çıktı. Erkeklerde yüzde 13 olan oran 12 yıl sonra yüzde 107 artarak yüzde 27'ye dayandı. En obez il Adana olurken, bu ili Gaziantep, İstanbul, Samsun, Ankara ve Konya takip ediyor" dedi. Obeziteyi hastalık olarak tanımladıklarını ifade eden Portakal sözlerini söyle sürdürdü; "Bu hastalık katlanarak ve hızlı ilerleyen hastalıktır. Ama bu hastalığın mikrobu yoktur. Obezite, tercihlerle, seçimlerle ve alışkanlıklarla meydana gelen bir hastalıktır ve obeziteyi önlemedeki en önemli etken eğitimdir. Obezitenin en büyük sebebi dengesiz beslenme aşırı fast food'a yönelmedir. Dünya'da en zayıf insanın yaşadığı Çin'de bile fast food'un yaygınlaşmasıyla obezite oranının hızla artıyor" dedi.

Türkiye'de 30 yaşın üzerindeki erkeklerde obezite oranının yüzde 21, kadınlarda ise yüzde 43 olduğu bu sonuçlarla Avrupa'nın en obez ülkesinin de Türkiye olduğu kaydedildi.

Doğru kiloyla ideal sağlık projesi kapsamında uzman doktorlardan oluşan kadronun, her hafta Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'nda, şişmanlıktan koruma ve ideal kiloya ulaşma yöntemlerinin anlatılacağı, ve katılımcıların bel, boy, kalça ve kilo ölçümleriyle vücut analizlerinin yapılacağı hatırlatıldı. Etkinliklerin 25 Temmuz'da sona ereceği bildirildi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.