1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Konya'da "Sema'yı Okulda Öğrenecekler
Konyada Semayı Okulda Öğrenecekler

Konya'da "Sema'yı Okulda Öğrenecekler

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığı ile yürütülecek "Sema Okulu" projesiyle bir yıl sürecek eğitimler sonucu kursiyerler "Sema"yı okulda öğrenecek.

A+A-

 

Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı (SADAV) proje koordinatörlüğünde, MevlanaKalkınma Ajansı'nın (MEVKA) desteklediğiKonya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığı ile yürütülecek "Sema Okulu" projesiyle bir yıl sürecek eğitimler sonucu kursiyerler "Sema"yı okulda öğrenecek. SADAV Başkanı Ercan Uslu, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Öz ve KonyaBüyükşehir Belediyesi adına Kültür Müdürü Osman Zabunoğlu, "Sema Okulu" projesini Bosna-Hersek Fahri Konsolosluğu'nda düzenlediği toplantıyla basına tanıttı. SADAV Başkanı Uslu, projenin Unesco'nun somut olmayan kültürel miras listesine aldığı 'Mevlevilik ve Sema'nın disiplin altına alınmasına dönük bir çalışma olduğunu belirterek, "Bugüne kadar Mevlevilik ve sema eğitimi değişik kişiler tarafından alaylı olarak verilse de artık bundan sonra da mektepli olarak da bu işin müfredatının oluşturulması nedeniyle tamamen bir okul haline dönüşeceği ilk çalışmadır" dedi. 

Mevleviliği ve Sema'yı Zazadın Han gibi Selçuklu döneminden kalma 8 asırlık bir tarihi eserin içerisinde geleneksel usullere de riayet edilerek orijinal şekliyle yaşatma çalışması olduğunu anlatan Uslu, şunları kaydetti: "Sema okulunda ilk etapta 4 grubu esas aldık. 40 normal öğrenci, dezavantajlı gruplardan da 40 öğrenci öngördük. Bunun 20'si engellilerden 20'SideRoman vatandaşlardan olmak üzere Mevleviliği hem değişik toplumun kesimlerine benimsetmek hem de onların eğitilmesi ve topluma kazandırılmasında da çok önemli bir ekol, bir yol olduğuna inandığımız için Mevleviliği ve bu vesile ile ahlaki gelişmeyi benimsetmek için bu yolu tercih ettik. Kalkınma ajansı bu projemizi değerlendirdi ve projemizin yüzde 70'ini destekliyor. Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüyle ortak yapıyoruz. Süresi 1 yıl. Bu projemiz Türkiye'de ilk. Müfredatlı ve MEB tarafından diploma verilecek bir okul çalışması olarak ilk defa başlıyor. Bunun arkası gelecek ve devam edecek. " 

MEVKA Genel Sekreteri Akman ise Mevleviliğin ve tasavvufun cazibe merkezi Konya'da gerek Sema Ayin-i Şerif'lerinde, gerekse gelen misafirleri bilgilendirme noktasında eksiklikler ve yetişmiş personel ihtiyacı bulunduğunu hatırlattı. Akman, Türkiye'de ve Dünya da tasavvuf ve Hz. Mevlana'nın hoşgörüye yönelen bireylerin yetiştirilerek istihdamın sağlanmasının hem Konya hem ülkemiz açısından büyük önem taşıdığını anlattı. Akman,Unesco tarafından somut olmayan kültürel miras olarak kabul edilen semanın usulüne uygun olarak öğretilmesi, geleneklerimizdeki şekliyle geniş kitlelere tanıtılarak nesiller boyu icra edilmesi, gençlerin ve dezavantajlı grupların sema ile tanışarak sosyal gelişim süreçlerine katkı sağlanması noktasında önemli bir proje olduğunu söyledi. 

-"SEMA BİR HALK DANSI DEĞİLDİR"- 

Semanın bir halk dansı olmadığından hareket edildiğini ve projeyi desteklediklerini açıklayan Akman, "Hz. Mevlana'nın öğretilerinin bilinmesinin, anne, baba ve aile bireyleri ile çevremizdekiler sevgi, saygı ve hoşgörüyle davranılmasının, semazenler için ön koşul kabul edilerek gençlere tanıtılması, en temel eseri Mesnevi'nin sema talim edecekler tarafından bilinmesinin sağlanması da bir diğer önemli husustur. İşte tam bu noktada SADAV önderliğinde Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay Halk Eğitim Merkezi ortaklığında,gençlerimiz, dezavantajlı gruplarımızdan oluşan 4 grup 80 kişi temel ahlak, temel İslam sanatları, musiki, Mevlevilik ve tasavvuf ile sema talimi konusunda 480 saat eğitilecek.Konya'nın kültürel mirası olan semanın ileriye dönük temel ve asıl şekliyle öğretileceği bir projenin, MEVKA'nın Sosyal Kalkınma Mali Destek Programının amaç ve önceliklerine katkı sağlayacağı açıktır" diye konuştu. 

-"SEMA'NIN GELECEĞE TAŞINMASI, TOPLUMDA YAYGINLAŞTIRILMASI ADINA ÖNEMLİ BİR PROJE"- 

Karatay Halk Eğitim Merkezi Müdürü Öz de Sema'nın günümüze kadar alaylı bir şekilde yapıldığına dikkati çekerek, "Ancak ilk defa okul haline getirilmesi, Konya'mıza ait bu değerin geleceğe taşınması, toplumda yaygınlaştırılması, bilinir hale getirilmesi adına önemli bir proje" dedi. Öz, "Özellikle sema okulunun dezavantajlı (toplumun imkanlarındanyeterince faydalanamayan veya bu ana kadar az faydalanmış) vatandaşlarımıza yönelik yapılması, onların topluma katılması noktasında önemli bir avantaj sağlayacaktır" ifadelerinikullandı. 

"Sema Okulu" projesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Öz, şöyle kaydetti: "Bu projenin oluşumunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak biz özellikle Konya'nın, Konya'ya ait değerlerin ortaya çıkarılması, unutulmaya yüz tutmuş sanatların bir şekilde ortaya çıkarılması ve geleceğe aktarılması noktasında önemli bir misyon görevini yerine getiriyoruz. Sema da Konya'nın değeridir, toplumumuzun bir değeridir. Bunu geleceğe taşımak için bu projeyi çok önemli buluyoruz. Tarihi bir handa gerçekleştirilmesi, oranın topluma tanıtılması, Konya'nın değerlerinin topluma tanıtılması açısından da son derece önemlidir. Bu 120 saatlik bir modül olacaktır. 4 ayrı gruba uygulanacak. Toplamda 480 saatlik bir program oluşacak. Neticede 480 saat eğitimden geçmiş olan gençlerimiz, dezavantajlı gruplarımız semazen olarak yetişecekler. Bu belgeli bir şekilde olacak. Belgeli hale gelecek ve Bunu Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir şekilde Halk Eğitim Merkezi tarafından verilecektir." "Sema Okulu" için bugün kayıtların başladığı ve Haziran ayında eğitime başlanacağını belirtilen projede eğitimin 1 yıl süreceği bildirildi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.