1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KONYA'DA SERTİFİKALI TOHUM FUARI
KONYADA SERTİFİKALI TOHUM FUARI

KONYA'DA SERTİFİKALI TOHUM FUARI

Meram Ziraat Odası Başkanı ve Konya Şeker A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Ali Ataiyibiner, Eylül ayında Konya'da ilk defa sertifikalı tohum fuarı düzenleneceğini, fuarla Konya'nın sertifikalı tohumun üssü olacağını belirtti.

A+A-

 


     Ataiyibiner, yaptığı yazılı açıklamada, 8-10 Eylül tarihleri arasında Konya TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi'nde 200'ün üzerinde yerli ve yabancı firmanın katılımıyla sertifikalı tohum fuarı düzenleneceğini bildirdi. 
     Fuarın Konya ve ülke açısından son derece önemli olduğunun altını çizen Ataiyibiner, ülkede her geçen yıl hububat üretiminde kaliteli üretimin azaldığını, sertifikalı tohum kullanan çiftçilerin ülke ekonomisine önemli kazanımlar sunacağının altını çizdi. 
     Tarımsal üretimde verimi artırmak için genetik potansiyeli yüksek sertifikalı tohumluklarının, uygun bölgelerde ve uygun yetiştirme teknikleri ile birlikte kullanılması gerektiğini vurgulayan Ataiyibiner, şunları kaydetti: 
     ''Islah edilmiş çeşitler ve kaliteli tohumluklar verimliliği artırır. Çiftçilerin başarıları, yetiştirmekte oldukları bitkilerin tohumluk kalitesine bağlı. Diğer koşullar uygun olsa bile çevreye adapte olmamış tohum çeşitlerinden yüksek verim elde etmek mümkün değil. Bütün bu tespitler ışığında bakıldığı zaman, tarımsal verimlilik, üretimin artırılması ve maliyetin düşürülmesinde tohum ülkemiz için en önemli ve teknolojik öge durumundadır. Sertifikalı tohumun bu kadar önemli olduğu bir dönemde ülkenin hububat merkezi Konya'da sertifikalı tohum fuarının düzenlenecek olması sevindirici bir durum. Eylül ayında düzenlenecek sertifikalı tohum fuarı ile Konya sertifikalı tohumun üssü olacak.'' 
     Ataiyibiner, gelişmiş ülkelerde sertifikalı tohum kullanımının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 15 civarında olduğunu belirtti. 
     Kalitesiz tohum ile üstün verim almanın imkansız olduğu uyarısında bulunan Ataiyibiner, sertifikalı tohuma devletinde gerekli desteği verdiğini, kaliteli tohum kullanımı sonucu üründe meydana gelen protein artışıyla, prim desteğinin de artacağını vurguladı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.