1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Konya’da Trafik Sorunu
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’da Trafik Sorunu

A+A-
Konya’mızın en büyük problemlerinden bir tanesi de trafik sorunu. Hız limitlerinden tutun da trafik memurlarının denetimlerine kadar ne varsa aklın kabul etmeyeceği birçok uygulama ile karşı karşıya kalıyoruz. Ben sürücü kurslarında öğretmenlik yapıyorum. Şimdi fiilen çalışmasam da meseleleri bilen biriyim. İlk problem şehir içi hız limitinin UKAME tarafından alt limit olarak alınması… Trafik yasasında özellikle Büyükşehirlerde altyapısı güzel olan yerlerde,  bölünmüş yollarda hız limitinin 90 km olması önerilirken bizde 70 km’dir. Eğer altyapı müsait değil dersem Büyükşehir Belediyesi’ne yazık ve ayıp etmiş oluruz. Yok eğer altyapı müsaitse bu uygulama neyin nesi…. Konyalı’ya Genç Osman Caddesi’nde veya onun gibi nice yollarda 80 km’den ceza kesiliyor. Altyapı daha nasıl olmalı ki hız limiti 90 km’ye çıkarılsın. Bizim UKAME heyetindekilere soruyorum. Hangi büyük şehirlerde bölünmüş yollardaki hız limiti hala 70 km’dir. Bu karar da Büyükşehir Belediye Başkanımıza “Sen çalışmıyorsun, daha yollarımızı bile 90 Km ye hazır hale getiremedin.” mesajı çıkmaz mı?
***
Eğer belediye başkanımıza böyle bir mesaj verilmek istenmiyorsa, vatandaşa bir mesaj var bu uygulamada… Sen etli ekmek kafalısın, yollar mükemmel olmasına rağmen sen bu yolları kullanacak kapasitede değilsin. Diğer büyükşehirlerde yaşayanlar senden çoook medeni… Eğer verilen mesaj bu da değilse o zaman “kardeşim bütçeye giren trafik cezalarında rekor Konya da olsun istiyoruz.” En kolayı da hız limiti… Herkesin altında son model araba… Araba böyle yolları bulunca da akıyor. Yolun ortasına da trafik memurumuz bent kurmuş ha bire tarla (bütçeye destek) suluyor. Olay herhalde bundan ibaret. Bir trafik öğretmeni olarak yediğim cezaların yüzde 90’ı şehir içinde kemer bağlamamak. ”Hatta bir günde iki ceza yediğim olmuştur. Trafik memuruna sordum. “Ben kemeri bağlamayınca trafiği ne tür bir tehlikeye attım. Yayayı mı zor durumda bıraktım yoksa akan trafiği mi?” Cevap; “Beyefendi kanunen takmanız gerekiyor.” Memurun dediği doğru da ben bir yere varmak istiyorum. İçinizde döner kavşaklarda hiç polis memuruna rastlayan var mı? Peki döner kavşaklarda nizami olarak geçen kaç kişi var. Peki akan trafik tehlikeye giriyor mu? Evet… Evet… Evet… Yahu şurada kangren dururken sıyrıkla ne uğraşırsın. Onu anlatmaya çalışıyorum.
***
Konya’da Trafik Denetleme Müdürü olsam ilk yapacağım iş döner kavşaklara 10’ar memur yerleştiririm. Akşama kadar bir trilyon ceza keserim. Döner kavşağa nizami girebilen binde bir desem yanlış olmaz. İkinci yapacağım iş de toplumun hizmet aldığı yerlere 5 metrenin yakınında park yapan araçlara ceza yağdırmak olur. Şehir merkezinde belediye otobüs durakları otomobil parkı olarak kullanıldığından otobüsler yolun ortasından yolcu alıp bırakmak zorunda kalıyorlar. 50-100 çekici akşama kadar parka çekse yetiştiremez. Akan trafiğe zararı var mı? Hem de nasıl? Trafik sorunundan bahsedip de belediyelerimizin alternatif yollar göstermeden, rast gele yol kapatmalarının da vatandaşları canından bezdirdiğini söylemezsem vatandaşa karşı görevimi yapmış sayılmam. Hatta arabanın içinde belediyelerin kullandığımız yolu da kapatıp kapatmadığı hususunda bahse filan girmeye başladık. Herhalde ne demek istediğimiz anlaşılmıştır.Daha yaşanılabilir bir Konya için hep birlikte el ele…. Allah’a emanet olun…
 
                                                                                                                   
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.