1. HABERLER

  2. ÜÇÜNCÜ SAYFA

  3. Konya'daki "Final" Operasyonu
Konyadaki Final Operasyonu

Konya'daki "Final" Operasyonu

Konya'da Okyanus Şirketler Grubu'nun aldığı ihalelerle ilgili gerçekleştirilen "Final" operasyonu kapsamında, 6'sı tutuklu toplam 234 sanığın yargılanmasına devam edildi.

A+A-


Konya'da Okyanus Şirketler Grubu'nun aldığı ihalelerle ilgili gerçekleştirilen "Final" operasyonu kapsamında, 6'sı tutuklu toplam 234 sanığın yargılanmasına devam edildi. 

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklar Okyanus Taahhüt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun, Hayri Yıldıray Kocamaz, Hüseyin Taşdöğen, şirketin avukatı İlker Turdan, Mustafa Mete, Rüstem Aydın ve bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları hazır bulundu. 

Mahkeme başkanı, tutuklu bazı sanıkların yazılı ek savunmalarını ve bazı avukatların mazeret dilekçelerini dosyaya eklerken, cumhuriyet savcısı da eksik evrakların tamamlanması ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. 

Sanık Nusret Argun'un avukatı Hasip Şenalp, davaya ilişkin polis operasyonunun ardından emekli olan emniyet müdürünün husumeti nedeniyle böyle bir yargılamanın yapıldığını öne sürdü. 

Polisin adeta sanal suçlamada bulunduğunu iddia eden Şenalp, savunmasını şöyle sürdürdü: 

"Örneğin davaya ilişkin iptal edilen bir ihalede kamu zararı olduğu öne sürülmüştür. İptal edilen ihalede kamu zararı olduğunun iddia edilmesi sanal suçlama olduğunu gösterir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı müfettişleri de ihalelerde kamu zararı oluşmadığı ve ihaleye fesat karıştırılmadığı yönünde rapor hazırlamıştır. Müvekkillerimiz dışında başka bir ihaleye fesat suçundan 3 yıldan fazla cezaevinde kalan sanık yok. Bu nedenle müvekkillerimizin ciddi mağduriyetleri var. Aslında bu davanın mağduru yok, emniyet müdürünün temin ettiği sabıkalı bir şikayetçisi var. Nusret Argun ve diğer müvekkillerimin mal varlıkları üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasını ve tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliyelerini talep ediyorum. " 

Diğer sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyesini talep etti. 

Sanık Nusret Argun savunma yapmadan önce şirketlerine yönelik operasyon yapılan tarihten sonra emekli olan eski Konya Emniyet Müdürü ile çekilen 4 adet fotoğrafı ve iki tane görüntü CD'sini delil olarak mahkeme heyetine sundu. 

Kendisini "çete lideri" olarak suçlayan polis müdüründen 5 tane plaket aldığını belirten Nusret Argun, "Bana çete lideri deniyor ama emniyet müdürüyle yan yana olan fotoğraflarım var. Bu nasıl çete liderliği? Ayrıca sunduğum CD'lerde emniyet müdürünün reklam filmi mevcut. Emniyet Müdürü bu reklam filmi karşılığında bize rakip olan firmadan 2 tane daire aldığını da söylüyor. Ben 3 yıldır tutukluyum ve hangi suçtan dolayı tutuklu olduğum bile tarafıma söylenmedi. Tutuklu kaldığım sürede iş hayatım sekteye uğradı ve iflasın eşiğine geldim. Dahası özgürlüğümüz elimizden alındı. Tahliyemi ve mal varlığım üzerindeki tedbirin kaldırılmasını talep ediyorum" dedi. 

Diğer tutuklu sanıklar da tahliyelerini talep etti. 

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, mal varlıkları üzerindeki tedbirlerin ve tutuksuz sanıkların yurt dışına çıkış yasaklarının kaldırılması talebinin reddine, davaya ilişkin ihalelerde kamu zararı oluşup oluşmadığının belirlenmesi amacıyla istenen bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi. 

Konya ve 7 ilde eş zamanlı olarak 17 Kasım 2008'de düzenlenen operasyonla yakalanan sanıklar hakkında, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, nitelikli yağma, örgüt üyeliği, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve özel belgede sahtecilik" iddialarıyla dava açılmıştı. 

Yargılama süresince Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ile Abdullah Koyuncu, SÜ Tıp Fakültesi Müdür Yardımcısı Ahmet Atilla ÇalışkanKonya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ahmet Sahar, Ahmet Tan, Ali Aktaş, eski Atatürkçü Düşünce Derneği Konya Şube Başkanı Arif Aytürk, Bekir Börekçi, Ercan Korkmaz, Gökhan Yıldız, Hasan Hüseyin Yumuk, Hüseyin Çakmak, İsa Ünal, İsmail Tuna, İsmet Tolu, Mehmet Ali Kuytu, Mehmet Emin Süt, Mehmet Erdoğan, Mehmet Tacettin AkdenizMehmet Yavuz,Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mustafa Parlayıcı, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Müşteba Sevil, Nuri Şener, Önder Baysal, Sadıkhan Gökmen, Salih Şevket Yılmaz, Suat İyilikli, Şaban Ekici, Uğur Kendirli, Yunus Ağralı, Zafer Köseli, Zafer Öztürk, Osman Şensoy, Ramazan Diler Hodaloğulları, Ekrem Kırmızıtaş, Güray Yumlu, Uğur Çelik ve Üzeyir Durmuş'un tahliyelerine karar verilmişti. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.