1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya’dan Yerli Otomobil vurgusu
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’dan Yerli Otomobil vurgusu

A+A-

Konya Sanayi Odası (KSO) tarafından düzenlenen Uluslararası Otomotiv Sektörünün Geleceği (OSEG) Konferansı ‘5. Otomotivde Yenilikçi Teknolojiler’ temasıyla gerçekleştirildi.

Konuşmalarda otomotiv sektörünün geleceği ele alınırken, Konya’nın otomobil ve yan sanayi üretimindeki yeri ve yerli otomobilin şehrimizde üretilmesi talebi yeniden gündeme getirildi

Haklı olarak Konya’nın yerli otomobil üretimi talebi ve iddiasının bu konferansa damgasını vurması da güzel bir gelişme oldu.  Konferansta Almanya, İspanya, Romanya, Polonya ve Güney Afrika'dan gelen konuşmacılar, otomotiv sektörü hakkında sunumlar yaptı.

Şehrimizin üniversiteleri tarafından yapılan elektrikli arabalarının sergilenmesi de konferansa katılanlar tarafından ilgi gördü.  Bu konferansta otomotiv sektörünün dünü, bugünü ve gelecekteki durumunun ele alınmasıyla birlikte, Konya’nın Yerli Otomobil Üretecek gücünün gündeme getirilmesi ve iddiasının tekrarlanması önemliydi. 

Konferansın açılış konuşmasında KSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü’nün Konya’nın yerli otomobil üretim talebini yenilemesi de dikkat çekiciydi.

Memiş Kütükcü, “Konya olarak, biz de Türkiye’nin yerli ve milli otomobilini yapma sürecine kritik katkı vermeye hazırız. Artık tüm Türkiye biliyor. Konya olarak yerli otomobil yatırımına ev sahipliği yapmaya talibiz. Konya’nın yerli otomobil yatırımının yapılacağı en uygun yer olduğunu iddia ediyoruz. Bu iddiamızı da raporlarla ortaya koyduk. Türkiye’de bu konuda uluslararası, profesyonel bir kuruluşa rapor hazırlatan tek şehiriz. Ortaya koyduğumuz “Konya’da Otomobil Üretilebilirliği Fizibilite Raporu”nda Konya, Aksaray, Bursa, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Manisa ve Sakarya olmak üzere 8 ilimiz karşılaştırıldı. Bu raporda da gördük ki; Konya yerli otomobil yatırımının yapılacağı en fizibil yatırım alanı olarak çıkıyor. Marmara Havzası artık kendi yükünü çekemez hale geldi.  Biz Konya olarak, Türkiye’nin ikinci Marmara Havzası olmaya talibiz. Buradan bir kez daha sizlerin huzurunda, tüm siyasi çevrelere ve Yerli Otomobil Ortak Girişim Grubuna ‘Gelin bu yatırımı Konya’da yapın. Konya ile iş yapan kazanır’ çağrımı yinelemek istiyorum”

Kütükcü’nün 8 il içerisinde Konya’nın yerli otomobil yatırımının yapılacağı en fizibil yatırım alanı olarak çıktığını vurgulaması da, şehrimizin bu işe hazır olduğunun kanıtıdır.

Zaten şehrimizin otomotiv ve yan sanayi sektöründeki varolan potansiyeli ve gücüde bunun ispatı olsu gerek. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik’in, “Ürettiğinizin dünya pazarında bir yeri yoksa bu üretimin hiçbir değeri yoktur. Üretimin nitelikleri artırmalıdır. Bunun yanında elektroniğe ve yazılıma biraz daha ağırlık verilmelidir” diyor.

Bakan Yardımcısı Çelik’in, dünya pazarlarındaki rekabetçi yapıda yerini alacak ürünlerin üretilmesi için bir yol haritasını ortaya koyması ve bakanlık olarak bunu destekliyoruz” demesinde anlamlıdır.

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ise, ”Otomotiv şirketlerini Konya'da üretim yapmaları için davet ediyoruz. Derneklerimizin hem ana sanayide hem ana aktörlerimizin bu konuda çalışmalarını biliyoruz. İnşallah 2019'da ilk prototipini göreceğimiz ilk araç markamızı kendi otoyollarımızda görme konusunda kuşkumuz yok. Yerli otomobilde kullanılacak her türlü aksamın üretilmesine dönük çalışmalarına hız vermeleri gerektiğini belirtmek istiyorum. Buradan otomotiv endüstrisine yeni yatırımlar için çok net bir davetimizi iletiyoruz."

Altunyaldız’ın Konya’da yerli otomobil üretilmesi noktasında otomotiv şirketlerini Konya’ya davet etmesi de yerinde olduğu kadar da güzeldi. Umarım bu davete otomotiv şirketleri katılır. Konya’da ilk yerli otomobil üretilmesi noktasında bir gelişme yaşanır.

Konya Valisi Yakup Canbolat, “Hızlı gelişen ve dinamik imalat sanayi yapısı ilimizde ürün çeşitliliğini her geçen gün arttırmaktadır. Konya sanayisi başta otomotiv ve savunma sanayisi olmak üzere artık birçok sektörde varlığını hissettirmektedir” Görüşünü dile getirdi.

Vali Canbolat, Konya sanayisinin otomotiv sanayisindeki varlığını hissettirmesiyle birlikte, yerli otomobil üretiminde de Konya’nın önemli katkılar yapacağını hatırlatıyor.

Konferanstan çıkacağımı sonuç şudur: Konya artık yerli ve milli otomobil üretimine talip olduğunu bir kez daha dile getirdi. Ancak bu iş sadece istemekle olmaz. Güçlü bir kamuoyu oluşturmada sanki yetersiz kalındığı gibi bir hissiyat var. Umarım herkes bu konu üzerinde üzerine düşeni yerine getirir diye düşünüyorum. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.