1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konyalı Yerli Otomobil Üretimini İstiyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konyalı Yerli Otomobil Üretimini İstiyor

A+A-

 

Şehrimizde gündemde olan ve yeni bir heyecan getiren yerli otomobil üretim talebi sıcaklığını korumaya devam ediyor. Otomotiv yan sanayi üretimindeki gücünden dolayı da her zaman yerli otomobilin üretiminin Konya’da yapılmasını haklı olarak istiyor. Otomobil üretiminin Konya’da yapılması konusunu da sürekli gündemde tutarak gerekenleri yapmaya çalışıyor. Bunlardan birisi de geçen hafta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın ziyaret edilmesidir. Yerinde ve anlamlı olan bu ziyarette bakandan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ve yönetim kurulu üyeleri otomobil üretimini talep ettiklerini iletiyor. Bunun yanında Konya Valiliği, KOP, KTO, KTB, KSO ve MEVKA tarafından hazırlanan ‘Konya’da Yerli Otomobil Üretilebilirlik Ön Değerlendirme Raporu sunuluyor.  Ziyarette Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, “Türkiye’nin yerli otomobil üretme çalışmalarını takdirle izliyoruz. Ülkemizin böyle bir girişimde bulunması, bu ülkenin birer ferdi olarak göğsümüzü kabartıyor.  Konya olarak yerli otomobil yatırımına talibiz ve bu konuda bize verilecek her türlü göreve hazırız. Şehrimiz bu yatırıma ev sahipliği yapacak sanayi altyapısına da, üretim kabiliyetine de sahip. Ayrıca yatırımın Marmara Havzası’nın dışında, Konya gibi bir Anadolu şehrinde yapılması da ülkemizin bölgesel kalkınma sürecine ivme kazandıracaktır” diyor.

***

Kütükcü, otomobil üretimi konusunda verilecek her göreve Konya’nın hazır olduğunu vurgularken, otomotiv yan sanayi de yeterli bir alt yapıya ve gücü sahip olduğunu dile getirirken, Konya’nın bu isteğinin yerini getirilmesini haklı olarak istiyor.  

KSO heyetiyle birlikte Bakan’ı ziyaret eden AK Parti Konya Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da,  Bakan Işık’tan Konya’da yerli otomobil üretimi için destek isterken, “Konya, yatırımcısına çok ciddi avantajlar sağlayan bir şehir. Özellikle yapımı devam eden Konya-Karaman-Mersin Hızlandırılmış Demiryolu Hattı’nın kısa zamanda tamamlanmasıyla birlikte bu avantaj lojistik anlamda da önemli bir hale gelecek. Ayrıca şehrimiz, otomotiv endüstrisinde Türkiye’nin en güçlü şehirleri arasında. Konya’da herkes yerli otomobil yatırımını istiyor ve her türlü desteğe, fedakârlığa da hazır”  diyor. Altunyaldız, yerli otomobilin Konya’da heyecan oluşturduğunu ve şehrin yatırıma ev sahipliği yapmak konusunda birlikte hareket ettiğini hatırlatarak, otomotiv endüstrisinde Türkiye’nin en güçlü şehirleri arasında yerini aldığını belirtiyor.

***

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise,“ Konya sanayide önemli bir şehirdir. Yerli otomobil yatırımını Anadolu’da görmeyi her zaman istiyoruz. Tabi bu yatırımcının tercihi olacak. İnşallah babayiğidi Konya’dan çıkarırız. Devlet olarak yerli otomobili her aşamada destekleyeceğiz. Şubat ayından sonra bu işle ilgilenen insanları davet edeceğiz. Yerli otomobil çalışması bizim için çok önemli. Bu alanda bir yandan dünya devleriyle yarışırken, diğer yandan menzili artırma konusunda yeni bir alana giriyoruz” ifadelerini kullanıyor. Bakan Işık, Konya’nın bu ziyareti ve talibinden memnun olduklarını kaydederken, Konya sanayisinin önemli olduğunu ve otomobil yedek parça üretiminde de dünya genelinde dikkat çektiğini hatırlatırken, ‘İnşallah babayiğidi Konya’dan çıkarırız’ temennisinde bulunması da Konya için anlamlıdır. Sonuç olarak Konya yerli otomobil üretimine hazırsa bizlerin yapması gereken de bellidir. 7’den 70’e herkes bu talebi gündemde tutmalı ve bu tür girişimleri desteklemelidir. Şehrimizin talebi olan yerli otomobil üretimi hayal değildir. Öncelikle buna inanalım. Çünkü şehrimiz sanayisi ve gücü yerli otomobili üretecek bir yapıdadır. Ne dersiniz öyle değimli?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.