1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. ‘Konyalılar turizmi seviyor’
‘Konyalılar turizmi seviyor’

‘Konyalılar turizmi seviyor’

Turizm sektörünün Konya’daki güçlü isimlerinden Su Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Mustafa Gülüser ile sektörü değerlendirdik. Konyalıların turizm konusunda her geçen gün mesafe kat ettiğini söyleyen Gülüser, kültür turlarına da yoğun ilginin olduğunu söyl

A+A-

Konya’da yaklaşık 120 turizm acentesinin bulunduğunu hatırlatan Gülüser, buna rağmen şehrin tanıtımına yeterince ağırlık verilmediğini vurguladı. Konya’nın turizmde pilot bölge olması gerektiğini belirten Gülüser, belediyeleri turizme destek olmaya çağırdı.

Mehmet Ali Eskipostalcı

Merhaba Mustafa Bey, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
1983 Konya doğumluyum. İlkokul mezunuyum. O zamanlar maddiyattan dolayı okuyamadık. 7 yıl Belçika’da kaldım. Ailem orada yaşıyor. Avrupa’daki turizm potansiyelini görerek bu işi Türkiye’de yapmam gerektiğini düşündüm ve yine Avrupa’nın vermiş olduğu bir bilgi ve tecrübeyle turizm sektörüne giriş yaptım. 6 yıllık evliyim. 10 yıldır da turizm sektöründe yer alıyorum.

Konya’da kaç adet turizm acentesi var, bu durum sizi nasıl etkiliyor?
Konya’da 110-120 arası faal turizm acentesi var. Bunlardan yaklaşık 90-100 tanesi Hac-Umre departmanı. Bizim gibi yurt içi-yurt dışı ve otel rezervasyon turizmiyle uğraşan yaklaşık 10 firma faal durumda. İstanbul’da bine yakın, Ankara’da 800’e yakın, İzmir’de ise 500’e yakın acente var. Konya’da acente sayısı diğer illere göre az. Ama bizim Konya olarak şöyle bir avantajımız var. Turizm şirketleri daha çok Hac-Umre ağırlıklı olduğu için sayının çokluğu bizi etkilemiyor. 

Konya turizm sıralamasında diğer iller arasında kaçıncı sırada yer alıyor? Şehirde turizm adına son yıllarda nasıl bir gelişme yaşandı?
Konya, Türkiye genelinde turizm açısından ilk 10’da yer alır diye düşünüyorum. Şehrimiz her geçen gün turizmde gelişiyor. Fakat Konya pilot bölge olamadı. Bunun yanı sıra belediyelerin de turizme desteklerinin az olması, bizi alt sıralara itiyor. İstanbul’dan gelen misafirler Mevlana’yı geziyor, Bilim Merkezi’ne gidiyor sonra şehri terk ediyor. Şu an için Konya geçiş noktası olarak görülüyor. Konya’ya gelen turistleri konaklatamıyoruz. Bunu aşılması lazım. Bana göre Konya’nın yeri ilk 3’te olmalı. 

Konyalıların turizme bakış açısı nasıl, turizm kültürü Konya’da gelişiyor mu?
Konyalı’nın turizme bakış açısı çok gelişti. Konya’nın bu konuda potansiyeli artık yükseliyor. Bundan 5-10 sene önce bu durum böyle değildi. Bir vatandaşı 5 yıl önce tura götürmek çok zordu. Kimse Çanakkale-Bursa turuna gitmek istemiyordu. 10 saatlik yol gözlerinde büyüyordu. Şimdilerde ise vatandaşlar çok rahat bir şekilde kendi gönüllerince turlara gezilere katılabiliyor. Artık Çanakkale’de otellerin birçoğu Konyalıları tanıyor. 42 plakayı gören 
‘Konyalılar gelmiş’ diyor. Güneydoğu’da da bu böyle. Kültür turlarına ilgi 2 yıldır çok fazla. Biz iş yetiştirmekte zorlanıyoruz. Kısacası Konyalılar turizmi seviyor diyebiliriz.

Turizm sektörü olarak karşılaştığınız başlıca sorunlar neler?
Turizm konusunda yaşadığımız en büyük sıkıntı müşteri memnuniyeti. İnsanlarda beklenti ne yazık ki çok yüksek. İnsanlarda ‘200 liralık otele 100 lira vereyim ama aynı hizmeti alayım’ zihniyeti var. Bu turlarda da böyle. Örnek veriyorum bugün 250 liraya her şey dahil Çanakkale turu yapıyoruz ama insanlarımız bunu 200 liraya indirmeye çalışıyor. Bunun yanı sıra Konyalı turizmi çok lüks bir sektör olarak görüyor. Turizm sözü insanlara pahalı geliyor ama biz bunu yavaş yavaş aşıyoruz. Alt kesimden üst kesime kadar herkes istediği geziye katılıp gönüllerince tatile çıksın diye erken rezervasyon ve elden taksit imkânlarımızla müşterilerimizi rahatlatıyoruz.

Konyalılar yaz tatili için nereleri tercih ediyor?
Yaz turizmi olarak Akdeniz’de en çok Alanya ve Side yakın olması nedeniyle tercih ediliyor. Kültür turlarında ise Çanakkale-Bursa, Nevşehir-Kapadokya ve Güneydoğu turları en çok istenilen yerler arasında yer alıyor. 

Peki, Konya’da otelciler mi daha çok yoksa yazlıkçılar mı?
Konya’da otelciler yazlıkçılardan daha fazla. Ama bunun yanı sıra özellikle villa tipi yazlıklara da bir hayli talep var. Konya muhafazakâr kesim olduğu için, tercihlerini de muhafazakâr otellerden yana kullanmak istiyorlar. Bu otellerin fiyatları ise diğer otellerin neredeyse 2 katı. Bu yüzden vatandaşlarımız otele o fiyata vermektense villa tipi yazlıkları seçiyor. 

Biraz da yurt dışından bahsedelim. Yurt dışı turlarına talepler nasıl? En çok nereler tercih ediliyor?
Yurt dışında en çok talep gören yerlerin başında Bosna Hersek ve Balkanlar geliyor. İnsanlarımız geçmişini öğrenmek ve neslini araştırmak için özellikle Balkanlar’a yoğun talep gösteriyor. Yurt dışı turları fiyat olarak da oldukça cazip. Bugün bir Karadeniz turuyla yurt dışı turu neredeyse aynı fiyat. Dış ülkelerde maddiyat sıkıntısı ülkemize göre daha fazla. Bu yüzden vatandaşlarımız yurt dışı turlarını ucuza getirebiliyor. 

Su Turizm olarak geleceğe yönelik yatırımlarınızdan bahsedersek bunlar nelerdir?
Su Turizm olarak önemli hedeflerimiz var. Türkiye genelinde şubeleşmek istiyoruz. Bir ay içerisinde İstanbul Taksim’de bir şubemiz, Cihanbeyli’nde yine bir şubemiz açılacak. Konya’nın ilçelerine de yayılmak istiyoruz. İlçelerde bu işi yapan yok. İnsanlar internet üzerinden rezervasyonlarını yaptırıyorlar ve çoğu zaman mağdur oluyorlar Bunun önüne geçmek için ilçelerde şubeleşeceğiz. Bunun yanı sıra Belçika’da da Karmina Turizm adı altında bir şubemiz bulunuyor. 

Tatile çıkmayı düşünen ve henüz rezervasyonlarını yaptırmamış Konyalılara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?
Vatandaşlarımıza yapabileceğimiz tavsiyelerin başında erken rezervasyon uyarısı geliyor. 6 ay önce iptal sigortası ile birlikte yaptırılan erken rezervasyonlar vatandaşlarımızın her zaman avantajına. Eskiden iptal sigortası yoktu. İnsanlar rezervasyon yaptırırken tedirgin oluyordu. Şimdilerdeyse 30-40 lira gibi küçük rakamlara iptal sigortası yaptırılabiliyor ve kişi dilerse 3 gün kalasıya kadar rezervasyonunu bu sayede iptal ettirebiliyor.

foto-alti-1.20150703144203.jpg


Son olarak soracak olursak bu yıl otel fiyatları nasıl? 2015 yılında Türkiye’de turizm nasıl geçiyor?
Fiyatlar bu sene pahalı. Yabancı turist yok fakat yerli turiste de indirim yok. Bu yıl oteller yüzde 100’lük doluluk oranını yakalayamadı. En fazla dolu olan otel yüzde 70 kapasiteyle çalışıyor. Otellerde belirli bir kota var. O kota yakalandığı zaman indirim olmuyor. Ama Eylül’e doğru fiyatlar düşecek.

foto-alti-2.20150703144256.jpg

foto-alti-6.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.