1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konyalıların Gücü ve KONSİAD
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konyalıların Gücü ve KONSİAD

A+A-

Hafta içinde KONSİAD (Konyalı Sanayici ve İş adamları Derneği) Konya Şubesi yönetiminin basınla tanışma toplantısına katıldım. Toplantıda, KONSİAD Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Aydın’ın dernekleri ve İstanbul’daki Konyalıların gücü ve yeteneği konusunda bizlere aktardıkları dikkatimi çekti. Bunun üzerine de sizleri KONSİAD hakkında bilgilendirmek istedim. Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KONSİAD) genel merkezi İstanbul’dadır. 2008 yılında İstanbul’da, orta ve büyük ölçekli işletmelere sahip Konyalı iş adamlarının girişimiyle kurulmuştur. Derneğin amacı ise, Konyalı iş adamları arasında ekonomik ilişkilerin teşvik edilmesi, işbirliğinin arttırılması olup, Konya ve Konyalıların ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmayı da kendine bir görev olarak görmüştür. Şehrimiz ve çevre illeri başta olmak üzere ülkemiz için fayda sağlayacak her türlü ekonomik, sosyal ve siyasal projenin oluşturulması, geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde aktif rol almayı istemektedir. Her siyasi partinin görüşüne saygılı olan KONSİAD, aynı zamanda insan odaklı çalışarak faaliyetini 9 yıldır sürdürürken Konya şubesi de 3 yıldır hizmet veriyor.  Anlaşılan o ki, bugün İstanbul’daki Konyalıların gücünü göstermesi adına önemli bir görev yürütüyor.  

***

Dikkatimi çeken diğer bir konu da, KONSİAD Konya şubesi yönetiminin genç işadamlarından oluşmasıdır. Ülkemiz ve Konya için bir şeyler yapma heyecanı ve gayreti içinde olmalarıdır. Birçoğunu tanıdığım yönetim kurulunu ve derneğe üye olanları çıktıkları bu yolda başarılar diliyorum. KONSİAD Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Aydın’ın bizlerle paylaştığı konulara gelince; öncelikle ekonomi, Konya’ya otomobil fabrikasının kurulması ve Konya’nın yetersiz olduğu lobi çalışmaları, STK’lar gibi birçok konuyu sıralayabilirim. Konya’nın yerli otomobille ilgili girişimlerinin sürdürmesi gerektiğinin üzerinde duran Hasan Hüseyin Aydın, “Yerli otomobil fabrikasının Konya’ya kurulmaması için hiçbir sebep yok. Hatta birden fazla da avantajı var. Konya için prestij olacak otomobil fabrikasının kurulması şehrimize ekonomik ve istihdam anlamında çok şeyler katacak. Bu fabrikanın kurulması için ön plana çıkan iller ise, Sakarya, Bursa, İzmir ve Konya. Bu illerle kıyaslayacak olursak Konya’nın pek çok avantajı var. Ancak bunu sürekli gündemde tutarak lobiciliğe ağırlık vermeliyiz. Birlik ve beraberliğimizi günlendirerek, Konya’ya her yönüyle sahip çıkmalıyız” diyor. Konya’da otomobil fabrikası kurulması noktasında ilimizin hiçbir eksiğinin olmadığını hatırlatan Hasan Hüseyin Aydın, Konya’nın otomobil üretebilecek gücünün olduğunu vurgulayarak, bu konunun sürekli gündem tutulması içinde güçlü bir lobicilik yapılması gerektiğine işaret ediyor. Yani, Konya’nın hak ettiği her şey için birlik ve beraberlik içinde hareket ederek elde edeceğinin altını çizmesi de güzel olduğu kadar önem arz ediyor.

***

Diğer taraftan 2017’de ülke genelinde yaşanan bazı olumsuzlukların bulunduğundan bahseden Hasan Hüseyin Aydın, “Hükümetimiz 2017’deki olumsuzlukları 2018 yılında bertaraf etmek için yeni bir planlama yaptı. 2018’den iş adamları olarak umutluyuz. Bu biraz da sanayici ve iş adamlarımızın bakış açısına bağlı. Bizler hiçbir zaman ülke ekonomisi kötüye gidiyor diye yatırımımızı durdurmadık. Eğer ekonomi durağanlaştı diye yatırım yapmazsak kendi kendimize bir kriz oluştururuz. Bu sebeple elimizi taşın altına koyup ülkemizin gelişimi için yatırımlarımıza devam etmeliyiz” diyor. Hasan Hüseyin Aydın, işadamlarına çağrıda bulunarak, ekonominin kötü gitmesi karşısında umutsuzluğa kapılmadan yatırım yapmaya devam etmelerini istiyor. ‘Kendi kendimize bir kriz oluşturulmamalıyız’ diyor. Dışarıda Konya’nın imajı hakkındaki yapılan olumsuzluklarında konuşulduğu toplantıda önemli gördüğüm bu konuyu da sizlere aktararak yazıma son vereceğim. Şehrimizle ilgili Konya dışında bazı platformlarda haksız yere olumsuz tavırlar geliştirilip dile getiriliyor. Özellikle Konya’ya ‘Türkiye’nin Çin’i’ kelimesinin kullanılması ve yakıştırılması en büyük haksızlıktır. Bunun yanında yine şehrimizde üretilen ürünlerin kalitesiz olduğu yönünde çıkarılan dedikodular hepimizin bildiği gibi yine yanlış ve yalandan ibarettir. Onun için de bir Konyalı olarak hepimize ortak bir görev düşüyor. Şehrimizde üretilen bütün ürünlere ve değerlere sahip çıkarak, Konya’yı savunmalıyız. Şehrimize ve birbirimize güvenmeliyiz. Şehrimiz hakkındaki olumsuz imajları ancak böylelikle yok edebiliriz diye düşünüyorum. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.