1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Konya’nın Covid’le İmtihanı
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın Covid’le İmtihanı

A+A-

Şubat ayı umre kafileleri kutsal topraklarda bulunduğu sırada Covid-19 Suudi Arabistan’ı etkisine almış ve Kabe-i Muazzama ile Mescid-i Nebevi ziyarete kapatılmıştı. İlk kafilelerin yurda dönüşünü müteakiben Türkiye’de de ‘Umrecilerin öğrenci yurtlarında virüsün kuluçka süresi kadar karantinaya alınmasına’ karar verilmişti. Yani cumartesi günü giriş yapanlar evlerine giderken, pazar günü gelenler topluca yurtlara yerleştirildi. İlk umre kafileleri Konya’nın iki büyük öğrenci yurduna iskân edildi. Yolcular apronda ateşleri ölçülerek otobüslerle yurtlara sevk edilirken bagajları da kendilerini takiben yurdun bahçesine topluca getirilip indirildi. Sabahın ayazında bahçede birbirleriyle itişerek eşyalarını arayan umre yolcuları henüz oda düzeni tamam olmadığı için içeride de bir izdiham yaşadı. Hatta ilk birkaç gün içinde umreciler birbirlerinden çarşaf ve ört alışverişinde de bulundu.

***

Anlatılanlara göre bir görevli günlük rutin olarak oda kapılarında umrecilerin ateşlerini ölçüp gidiyordu. Covid hakkında bilgisi olmayan kimi umreciler karantina şartlarını kendileri için tecrit, hatta ölüm kapı gibi de algıladı. “Neden karantina altına alındıkları ve virüsten nasıl korunabileceklerine dair” kendilerine bilgi verilmediğini söyleyenler oldu. Bazı umrecilerin yakınları yurtlara yiyecek-içecek ve sair eşyalar götürdü. Birbirlerinin odasına gidip gelmeleri önlenemedi. Hatta bazılarının Berat Kandili’nde ilahi ve kasideler okumak için bir araya geldiği, tebrikleşmelerin olduğu da ifade edildi.

Konya yurtlarında bizim de babamız karantinaya alınmıştı ve 14. günün gecesinde kalabalık bir grupla birlikte ‘entübe hastası olarak’ yoğun bakıma götürüldü. O süreçte, bir gün önce gelmekle karantinadan kurtulan umrecilerden birçoğu ile telefonda görüştük. Sonradan Covid geçirenler oldu mu bilemeyiz ama konuştuğumuz umrecilerin hepsi de takip altında olmadıklarını söyledi.

Covid’in giriş güzergâhlarından biri de umre yoluydu ve o yoldan ilk gün gelenler tamamen kontrol dışı kaldı. İkinci gün gelenlerde ise ‘birkaç kişi dışında’ nedense Covid semptomları son gece tavan yaptı!

Geçen hafta yazmak üzere söz verdiğimiz konuyu es geçmek olmazdı ama diğer gündem konuları sebebiyle bugünlük bu kadarla iktifa edelim.

Amerika’nın laboratuvar

sinekleri doğaya salınıyor

Salgın hastalıkların hangi yöntemlerle hızlı bir şekilde yayıldığıyla ilgili farklı senaryolar konuşulurken Amerika’nın Florida eyaletinde genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisineğin doğaya salınmasına onay verilmesi bu konudaki şüpheleri güçlendirdi.

Corona salgını dünyayı etkisi altına almışken halen doğaya müdahale etme girişimlerini sürdüren Amerikalılar sivrisinekleri 2021 ve 2022 yıllarında Florida’nın Keys adalarına salacak.

Aedes aegypti adı verilen sivrisinek türünün zika, dang humması ve sarı humma gibi hastalıkları taşıdığı, laboratuvar ortamında geliştirilen OX5034 numaralı sivrisineklerle bu durumun önüne geçileceği ifade ediliyor. Çevrecilerin itirazına rağmen alınan kararla böcek ilaçlarının alternatifi olarak test edilecek.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.