1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya’nın Geleceği Çok Güzel Olacak
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın Geleceği Çok Güzel Olacak

A+A-

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın şehir istişareleri kapsamında Konya basınıyla bir araya geldiği toplantıya katıldım. Toplantıda Başkan Altay’ın Konya’nın sorunları, 2023 vizyonu ve yapılması gerekenler konusunda bizlerin görüş ve önerilerini dinlemek istediğini dile getirmesi önemliydi. Hep birlikte Konya için çalıştıklarını anlatan Başkan Altay’ın, “Konya’nın geleceği çok daha güzel olacak. Bunun için gece gündüz demeden gayret ediyoruz. Bu konuda en büyük destekçimiz de basın olarak sizlersiniz” diyerek bizlere teşekkür etmesi anlamlı idi. Şehrin tüm kesimleriyle istişareler yaptıklarını anlatan Başkan Altay, “Basın camiasının Konya hakkındaki fikirlerini dinlemek amacıyla bu toplantıyı düzenledik. Yeni Büyükşehir Yasasıyla birlikte Konya’nın coğrafi alanı çok genişledi. Bir taraftan merkezdeki çalışmalarımıza devam ederken, bir taraftan da ilçelerimizi ziyaret ederek oradaki yatırımları inceliyoruz. Hemşerilerimizle buluşuyoruz. Amacımız Konya’ya hizmet etmek. İnşallah Konya’nın geleceği çok daha güzel olacak. Bunun için gece gündüz demeden gayret ediyoruz. Bu konuda en büyük destekçimiz de basın olarak sizlersiniz. Çalışmalarımızı doğru anlatamazsak şehrin bunu bilme şansı yok. Bu anlamda yaptığınız çalışmalar nedeniyle sizlere teşekkür ediyorum. Konya bu konuda da örnek bir şehirdir. Uyumlu ve çok prensipli bir medyaya sahibiz. İnşallah bu uyum ve birliktelik artarak devam eder” diyor.

***

Başkan Altay, Konya basınıyla uyumlu çalıştıklarını ve bundan dolayı da Konya’nın diğer illere göre örnek bir şehir olmasının altını çizmesi yerinde ve güzel olandır. Diğer taraftan bizlerin Metro, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'na verdikleri destekler, belediyenin borçları konusundaki sorularına verdiği cevaplardan da önemli ölçüde aydınlandık.  KOSKİ abonelerinin su bedelleri, BEYSU, otoparklar, belediyeye ait KONBELTAŞ’ın işlettiği KAFEM ve Konya Mutfağı ücretlerinde yüzde 10'luk indirime gidilmesi, belediyenin kiracılarına artış yapmayacak olması oldukça yerinde bir davranış olup, ekonomik anlamda bir rahatlamayı getirecektir. Gazeteci arkadaşlarımızdan birisinin ‘Piyasada sürekli konuşuluyor, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin çok fazla borcu olduğu söyleniyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?’ sorusuna da Başkan Altay, “Bizim belediyemizin diğer büyükşehir belediyeleri kadar borcu var. Yönetilemez bir durum da yok. Ödemeler itibariyle de bir sıkıntı yaşanmıyor. 100 milyon liralık bir ödeme yapıldı. Rutin ödemelerimiz devam ediyor” yanıtını vermesi belediyede işlerin iyi gittiğini gösteriyor. Konya kamuoyunda Metro Projesinin iptali konusunda tartışmaların olması ve bu proje hakkında düşüncelerimizi sorduğumuz Başkan Altay, “Metro’ya ihtiyacımız olduğunu ve Konya halkının da büyük beklenti içinde olduğunu bakanlığa ilettik. Konya için ihtiyaç olan Metro konusunun takipçisiyiz. Ulaşım noktasında şehrimizin yoğun trafiğinin rahatlatılması noktasında Ulaşım Mastır Planı üzerinde çalışmalarımız sürüyor.  Özellikle insanların toplu ulaşım araçlarını tercih etmesini istiyoruz. Ulaşım sorununu çözmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diyor. Şehrin artan trafiğine dikkat çeken Başkan Altay, bu konunun çözümü için çalıştıklarını dile getirerek, Konya halkından toplu ulaşım araçlarını tercih etmelerini istemesi kısmın de olsa şehrin yoğun trafiğini rahatlatabilir.

***

Gazeteci-Yazar değerli hocam Seyit Küçükbezirci’nin, Konya ile ilgili konuşmasını sizlere aktarmadan geçemeyeceğim. Küçükbezirci, “Konya’nın, tarihte çok özel bir yeri vardır. Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelidir. Bu şehrin bu tarihi bilincine varmamız lazım. Şehrimizin hafızasını ve adlarını ortaya çıkarmalıyız. En önemli özelliklerinden birisi de Kurtuluş Savaşı’nın sırtını dayadığı bir şehir olmamızdır. Bu topluma yansıtılmalıdır. Unutmamalıdır ki,  kültürünü kaybeden her şeyini kaybeder. Bu anlamda 2023 yılına Konya hazırlanırken, kültürünü, tarihi geçmişini yaşatmak gerekir.  Cumhuriyetin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında Cumhuriyet bayramını coşkuyla kutlamalıyız. Verdiğiniz hizmetler ve desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz” diyor. Bezirci hocama katılıyorum. Bu şehir adına istekleri yapılmayacak şeyler değildir. Aksine şehrimizin tarihsel geçmişi, kimliğe ve ülkemize katkılarının yeniden ele alınması ve gelecek kuşaklara aktarılması anlamında çok şeyler katacaktır. Burada da Büyükşehir olmak üzere bütün belediyelerin üzerine düşeni yapması şehrimize çok şey kazandıracaktır. Sonuçta,  başta büyükşehir olmak üzere belediyelerin hizmetleri ve yatırımlarıyla Konya fazlasıyla güzel olacaktır. Çünkü bu şehir bunu hak ediyor. Ne dersiniz öyle değil mi?  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.