1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya’nın Hafızası Seyit Küçükbezirci
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın Hafızası Seyit Küçükbezirci

A+A-

Gazetecilik mesleğine başladığım yıllarda çok değer verdiğim, sevdiğim ve meslekte hocam olarak gördüğüm ve bana çok şey öğreten Seyit Küçükbezirci’yi tanışmıştım.

Bir araştırmacı yazar ve gazeteci olmasının yanında, toplumsal olaylara bakış açısı ve birlik ve beraberlikten yana olan tavrı benim için önemliydi.

Doğru bildiğinden şaşmaz, dik duruşlu, ülkemizin manevi değerlerine son derece sahip çıkıp, saygı duyan bir kişiliğe sahipti.

Ondan mesleki ve insani olarak çok şeyler öğrendim. Özellikle dinlemesini bilen, kolay beğenmeyen, beğendiğini de takdir eden ve sürekli teşvik eden birisiydi.

O aslında öz bir Gonyalıydı. Bu şehrin sevdalısı olup, daima sorumluluk duyarak hareket ederdi.  Konya'da 1942 yılında dünyaya gelen Seyit Küçükbezirci, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun olmuştur. Birçok gazete ve dergide yazarlık yapan, aynı zamanda halk bilimci olan Küçükbezirci, Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığını da yürütüyordu. Konya’nın tarihini, sanatını, edebiyatını, folklorunu, gelenek ve göreneklerini, değerlerini iyi bilir. Eğitimci kişiliğiyle geleceğe aktarma konusunda da titizlik göstererek yazılarında hep dile getirirdi.

Konya onun için çok değerliydi. Bir gün bile ayrılmaya dayanamazdı. Hep özlem duyar ve burada son nefesini verip, defnedilmek isterdi.  Öyle de oldu. Araplar Ak Camide kılının cenaze namazından sonra Araplar mezarlığına sevenleriyle birlikte toprağa verdik.

Konya’nın kültürünü hizmet ederken, bizlere bu konuda bir şeyler anlatırken hep heyecanlı olurdu. Her toplantıda, konferansta, sohbette, “Burası Belde-i Emin, Burası Kutlu Şehir. Burası Aziz Şehirdir. Burası Belde-i Muhayyere, Anadolu’yu Vatan Yapanların Başkenti. Yine Burası Osmanlıya İmparatorluk olma imkanı sağlayan bir şehirdir. Kurtuluş Savaşı’nın sırtını dayadığı bir şehirdir. Cumhuriyetin temelinin atıldığı şehirlerden birisidir. Bütün bunlar bu şehre karşı kadir ve kıymet bilmeyi gerektirmez mi? minnet ve şükran duymayı gerektirmez mi?” derdi.

Şehrimizin bütün bu özelliklerinin topluma yansıtılmasını, kültürünü, tarihi geçmişinin yaşatılmasını isterdi. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlanmasını dile getirirdi.

Seyit hocamın dediği gibi, Konya’ya kadir kıymet vermeliyiz. Bunun yanında minnetimizi ve şükranımızı göstermeliyiz.

İki yıl önce yayınladığı  “Mustafa Kemal Atatürk’ün Konya ile yakınlığı” adlı kitabı hakkında bilgi verip, gazetelere haber olarak göndermemi istemişti. Birlikte bu kitabı hakkında bir haber hazırlayarak, bütün gazetelere gönderdik. Kitapla ilgili haber bütün gazetelerde yayınlanmıştı. Kitabında, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Konyalı oluşunu, Konya’yı ve Konyalıyı iyi tanıdığını, Konya ve Konyalı ile ilişkisi yüksek bir güvene ve sevgiye dayandığını anlatmıştı.  Hatta Milliyet Gazetesi tarafından kendisiyle yapılan röportajda Atatürk’ü “O Bir Konyalı” diye anlatmıştı. Gazi Mustafa Kemal’e karşı derin bir sevgisi vardır.  Cumhuriyet ve kazanımlarına sahip çıkmıştır. Bu konuda taviz vermemiştir. Atatürk başta olmak üzere Silah arkadaşlarına minnet ve saygı duymuştur.

76 yaşında Seyit Hocamı kaybettik. Hepimizin acısı büyüktür. Başta ailesine, sevenlerine ve basın camiasına başsağlığı diliyorum.  Her açıdan çok şeyler veren Seyit Hocam, örnek hayatıyla bizlerle birlikte hep yaşayacaktır. Allah rahmet eylesin ve mekanı cennet olsun.

Değerli abim ve hocam olarak gördüğüm Seyit Küçükbezirci’nin hiç unutmadığım bir sözünü sizlere aktararak bitirmek istedim. “Konya’nın itibarının iade edilmesi gerekir” derdi. Bu konuda büyük bir çaba gösterdi.

Bu konu onun için önemliydi.  Peki, bu şehrin itibarını iade edecek olan bizlersek, şehrin yönetenleri ve yaşayanlar ise, bu sözünü yerine getirmek için hep birlikte bir şeyler yapılmalıyız.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.