1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya’nın İlk 1000 Başarısı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın İlk 1000 Başarısı

A+A-

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan İkinci 500 Sanayi Kuruluşlarının içerisinde Konyalı 16 firmanın yer alması şehrimize bir moral olduğu kadar sevinci de beraberinde getirdi.

Daha öncede yine şehrimizden Türkiye’nin İlk 500 büyük sanayi kuruluşları listesine 8 firmanın girmesiyle birlikte Konya’nın artık bir sanayi şehri kimliğinin oturduğunu ve her geçen günde gücünün artığını bizlere gösteriyor.

Her iki başarıda Konya’nın gücünün sürekli bir gelişme içinde olduğunu kanıtlıyor.

Konuyla ilgili KSO Başkanı Tahir Büyükhalvacıgil, “Güçlü bir Türkiye’nin yolu güçlü şehirlerden geçmektedir. Konya bu anlamda üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmektedir. Önümüzdeki yıllarda, Konya firmalarımızın başarısının artarak devam edeceğine inanıyorum” diyor!

Şehrimizin firmalarının başarısının artarak devam edeceğine dikkat çekerek, önünün açılması ve sorunlarının çözümünde yardımcı olunursa bu sayısının daha da yüksek olacağına işaret ederken, Konya firmalarının dünya genelindeki krize ve yaşanan sıkıntılara rağmen başarısının artmasının takdir edilen bir gelişme olduğunu ifade ediyor. 

Bu anlamda görevini yerine getiren şehrimize, daha çok destek verilmesi ve sorunlarının çözümünde daha çok katkı yapılmasını hükümetten beklemesi hakkı olsa gerek. 

Yine konuyla ilgili KTO Başkanı Selçuk Öztürk de “İlk 500’de olduğu gibi ikinci 500’de yer alan firmalarımızda şehrimizin gurur kaynağı olmuşlardır. İlk 500 firma açıklandığında ifade ettiğimiz gibi şehrimizin ekonomik potansiyeli bu sayıyı daha da artıracak güce sahiptir. Bu açıdan ikinci 500’de yer alan firmalarımızın önümüzdeki dönemlerde ilk 500’ü hedeflemeleri gerekmektedir” derken, şehrimizin büyümeye ve kalkınmaya yönelik birçok göstergede olumlu bir gelişme içinde olduğunu ve önlerine mutlaka bir hedef koymaları gerektiğine belirtiyor.

Sanırım bu hedefte, listeye daha çok Konyalı firmanın girmesi ve firmalarının kendilerini bu yapıya götürmesini istiyor. İhracatını artırmasını ve dış pazarlara daha çok ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. 

Konya olarak Anadolu’nun üretim ve yatırım merkezlerinden biri olmaya talip bir şehir isek, önümüzdeki hedefte bu olmalı ve gereklerini yerine getirmek birinci önceliğimiz olmalıdır.

Bunu başaracak ve yerine getirecek her türlü potansiyelimiz mevcuttur.

Sonuç olarak diyebileceğim, güçlü bir Türkiye’nin yolu güçlü şehirlerden geçiyorsa, bu anlamda şehrimiz üstüne düşen görevi yerine getirmiştir.

Bundan sonrası daha çok başarı çıkarmak isteyen Konyalı firmaların her anlamda desteklenmesidir. Bu görevi yerine getirmekte hükümetin görevidir.

Tabi ki, burada başta Konya’yı mecliste temsil eden milletvekillerimize, şehrimizi yönetenlere daha çok iş düşüyor.

Daha nice başarılara Konya firmalarının kavuşması dileğimle, Türkiye’nin İkinci 500 listesine giren firmalarımızı kutlarken, başarılarının devamını dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.