1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Konya’nın İnşaat Yıldızı Parlıyor
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın İnşaat Yıldızı Parlıyor

A+A-

Konya, bu yıl TÜYAP tarafından 11-14 Mayıs tarihleri arasında organize edilen İnşaat, Kent, Mobilya ve Gayrimenkul fuarlarına ev sahipliği yapıyor. Konya’nın Sesi olarak şehrimiz açısından büyük önem verdiğimiz bu büyük organizasyon için hazırladığımız inşaat fuarı özel dergimiz ile bir kez daha sizlerin karşısına çıkmanın gurunu yaşıyoruz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte uzun uğraşlar sonucu hazırladığımız pırıl pırıl dergimizde şehrimizin önemli sivil toplum kuruluşlarının makaleleri ile inşaat ve alt sektörlerinde yer alan firmaların faaliyetlerini bulabilirsiniz. Konya’nın Sesi ailesi olarak tüm okurlarımıza keyifli okumalar diliyoruz…

***

Fuar tarihinin yaklaşık bir ay öncesinden başladığımız hummalı dergi hazırlığımızda Konya Müteahhitler Birliği, Dünya Erdemli Sanayici ve İşadamları Derneği Konya Şubesi, Girişimci İşadamları Vakfı Konya Şubesi ile Konya Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği başkanları ve pek çok inşaat firması sahibiyle görüşerek Konya’nın inşaat ve alt sektörlerinin nabzını yakından tuttuk. Çözüm ortakları arasında Konya Müteahhitler Birliği ve Konya Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği’nin yer aldığı bu fuara 50’nin üzerinde inşaat firması ve 40’a yakın inşaat alt sektöründe faaliyet gösteren firma da katılım sağlıyor. Şehrimiz açısından bir ilk olacak bu fuardaki hedeflenen ziyaretçi sayısı ise 40 bin olarak öngörülüyor. Zengin katılımın yer aldığı fuarın şehrimize büyük kazanç sağlayacağını ve diğer fuarlara da örnek olacağını düşünüyorum.

***

Konya son yıllarda tarımı, sanayisi, ticareti ve istihdam gücünün yanında inşaat sektörüyle de yıldızı parlayan bir il konumuna geldi. Geçmiş yıllarla kıyasladığımız zaman yapı ve imarların hızla artması şehrimize ayrı bir renk kattı. Bu kapsamda şehrimizin önde gelen sivil toplum kuruluşu başkanlarının da dile getirdiği üzere tüm Türkiye genelinde olduğu gibi huzur şehrimiz Konya’da da inşaat sektörü ticari hayatın lokomotifi haline geldi. İnşaat sektörü gerek sağladığı katma değer, gerekse istihdam açısından ülke ekonomisinin önde gelen sektörlerinden birisi oldu ve bundan sonrada olmayı sürdürecek. Şuna inanıyoruz ki inşaat sektörü gelişmeye ve büyümeye devam ettiği sürece şehrimizin de kalkınması ve refahı artacak.

***

Artan nüfusumuzla birlikte Konya’mız son dönemlerde önemli yatırımlar aldı ve almaya da devam ediyor. Bu kapsamda şehrimizdeki inşaatların sayısında da gözle görülür bir artış meydana geldi. Birbirinden kaliteli konutların üretildiği şehrimizde dikkat edilmesi gereken bir husus daha var ki o da üretilen konutların sağlamlığı ve güvenilirliği. İnşaat firmalarımız tarafından üretilen konutlar ne kadar güven verirse inanıyorum ki sektörün yıldızı daha çok parlayacak. Bir inşaat firmasında yaşanan negatif bir gelişmenin de tüm sektörü olumsuz etkileyeceğini unutmayalım. Bu arada unutulmaması gereken diğer bir ayrıntı ise inşaatlarda çalışan kişilerin can güvenliği… Çeşitli sektörlerde olduğu gibi ne yazık ki inşaat sektöründe de büyüklü küçüklü birçok iş kazası yaşanıyor ve yaşanmaya da devam ediyor. Bu noktada inşaat firmalarımızın iş güvenliği konusunda daha hassas davranmalarını ve inşaatlarda çalışan vatandaşlarımızın da gereken can güvenliğini almalarını talep ediyoruz…

***

Tüm bu duygu ve düşüncelerle şehrimizin ekonomisine ciddi katkı sağlayacak ve yeni proje üreten genç girişimcilerin ufkunu açacak Konya İnşaat, Kent, Mobilya ve Gayrimenkul Fuarı’mızın şehrimiz adına kazançlar sağlamasını diliyorum.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.