1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Konya’nın Kırmızı Maskeli Ablası
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın Kırmızı Maskeli Ablası

A+A-

Alaaddin Camii’nin karşısındaki öğretmenevi bahçesinin köşe duvarının geniş kaldırımında “kırmızılı kadın” olarak tanınan Sultan abla ile dört üniversiteli kızımız fotoğraf çektirmek istiyor. O kabul etmiyor.

Yanına yaklaştım, “Bu çocuklar Konyalı değilmiş, mezun olup gidecekler. Onları kırma, senden bir hatıra kalsın.

Sultan abla” dememe rağmen kabul etmedi. Bana dönüp “sen ne iş yaparsın” dediğinde “gazeteciyim” deyince siması gülümsedi, gözleri parladı,

“benim kocam da üniversite mezunuydu, (eğitimli demek istiyor) ama beni boşadı. Ben çok ağladım, sen bunu biliyor musun."

O beni hatırlamasa da, daha yolun başında acar ve çömez bir gazeteci iken, onun hikayesini, ondan dinleyen, o zamanlar da çıkardığım edebiyat kültür dergisinde, yazan, sizlere aktaran bir yazardım.

O günkü anılarım gözümde canlandı, o anlatmış ben ağlamıştım. Benim babam da rahmetli annemi boşamıştı o zamanlarda, bende sultan ablaya babamı şikayet etmiştim. Hadi buyur gel de üzülme.

“Gel seninle fotoğraf çektirelim sarı oğlan. ama kızlarla değil” dedi.

Tabii üniversiteli kızlarımız biz fotoğraf çektirirken “Arap Atı” gibi salladılar başlarını, çattılar kaşlarını ve ayaklarını yere vurup tepki gösterdiler. Ee kusura bakmayın artık bizim mazimiz eski ablamla.

Sultan abla tarihi Hayat apartmanına doğru yürüyüp, Kayalıpark’a doğru giderken bu garip kadının arkasından baktım.

“Kırmızılı kadın” 

Konyalıların Sultan Bacısı. Hâl hatır sorma faslını uzun tutmuyor. Belirlediği bir çizgi, mesafe var. Aksi durumda, anında dönüveriyor. Parktaki en sağlam dostu halk ekmek büfesi işleten Hasan Usta.

Hasan Usta: “Ben Sultan’ı hiçbir zaman deli olarak görmedim. Sultan, normal bana kalırsa. Kırmızı hastalığı var, sadece. Aşağı yukarı 10 yıldır tanıyorum. Benden her gün ekmek alır. Pek sohbet etmesek de bana selâm vermeden geçmez. Sultan’ı seviyorum. Çocuğu olmayınca terkedildiğini biliyorum. Bir daha da evlenmemiş. Bize göre değişik, bazen takılıyorum “Ruju çok sürmüşsün” diye. Güler sadece..."

Kendisiyle çok sayıda televizyon kanallarının röportaj yaptığı, biri de benim, Kırmızılı Sultan Abla gün boyu geziyor. Bir yerde çok fazla oturmaktan keyif almıyor. Kadınlar pazarı, Aziziye camii ve Eski garaj hattında turluyor. Parsana mahallesine giden son otobüs saati 17.30’a kadar bu gezinti devam ediyor.

Parklar, soluklandığı ve sosyalleştiği mekânlar. Esnafın tamamı Sultan Özcan’ı tanıyor. Seviliyor. Ayaküstü sohbetler, yürüyüşüne kısa molalar verdiriyor. Kimseden para almıyor

Elindeki üç beş lirayla zaman zaman mutfak alışverişi yapıyor. Bir de makyaj malzemesi alıyor...

“Çarşının ortasında 3-4 dükkan var. Hep kırmızı alıyorum. Bazen satıcılar, ‘Değiştir artık’ der.  Ama buralara iyi ruj gelmiyor. Eskiden 1 TL’ye alıyordum, şimdi 5’e bile vermiyorlar. Aldığım rujlar dayanıklı. Kışın almıştım, hâlâ var. Gözüme bir tek siyah kalem çekiyorum. Düğün dernek olursa mavi kalemim var, onu çekerim.”

Gerek Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleti zamanında gerekse bugün,

Cumhuriyet döneminde önemli ticari ve siyasi kamuoyuna sahip, Tarihi Bedesten ve Kapu Camii ile Aziziye Camii civarındaki parklarda ve esnaf çay evlerinde böyle “zararsız güzel insanlara” rastlarsınız.

 

Konya’da yaşayan çoğu vatandaş Aziziye Camii’nin yanındaki parkın adının “HURDALIK PARKI” olduğunu bilmezler. Burada araba hurdası ve beyaz eşya hurdası bulunmaz.

Bedestenden emekli olmuş dükkandaki oğlu ve damadı tarafından, “Hadi baba, birazda Aziziye Camii’in yanındaki parkda otur” diye dükkandan uzaklaştırılan Münir Özkul-Kadir Savun gibi babacan tipli emekli aksakallıların “ibretlik” yaşanmış hikayeleri vardır.

Karantina günlerinden hikayeler.

 fb_img_1586614210285.jpg 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.