1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Konya’nın Soğuğuna Karşı Önlemler
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın Soğuğuna Karşı Önlemler

A+A-

 

Konya’da havalar iyiden iyiye soğuyor. Sonbahar soğuk yüzü göstermeye başladı. Kapalı ortamlarda geçirilen zamanın artması nedeniyle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar bu mevsimde daha sık görülüyor. Nezle ve gribin birbirine karıştırıldığını belirten uzmanlar, nezlenin gribe oranla daha hafif geçirildiğini belirtiyor. Uzmanlara göre, ev ve sınıf gibi kalabalık ortamların havalandırılması, ellerin sık sık yıkanması, sigara dumanından uzak durulması bu hastalıkların önlenememesinde etkili oluyor.  Sonbaharda hava sıcaklıklarının düşmesiyle, insanların kapalı alanlarda sıklıkla bir arada olması gibi nedenlerle üst solunum yolları enfeksiyonlarında  gözle görülür artış yaşanıyor. Bu nedenle de en çok rastlanılan hastalıklar nezle ve soğuk algınlığıdır.

Halk arasında nezle, soğuk algınlığı ve gribin birbiri yerine kullanıldığına dikkat çeken uzmanlar, bu hastalıkların birbirinden farklı olduğunu belirterek “Nezle çok sık görülen bir hastalık özellikle çocuklarda 5-6, yetişkinlerde 3-4 defa gözlemleniyor. Nezleye neden olan 200’den fazla virüs tespit edildi. Nezle gripten farklı olarak daha iyi huyludur. Hasta olmamak için sürekli izole bir ortamda bulunulması gerekirken, çocuklar kreşte, yetişkinler de ise toplu taşıma araçlarında virüs ile karşılaşıyorlar” diye belirtiyorlar.

Nezle hapşırıkla, öpüşmeyle ve el temasıyla olmak üzere üç şekilde bulaşıyor

“Birincisi enfeksiyonlu damlacık şeklinde yani hapşırık ve öksürük ile bulaşmaktadır. Soluduğumuz havaya saçılan küçük partiküller gözle göremediğimiz havadaki küçük toz partiküllerine yapışıyor. Bu şekilde bir balon gibi havada asılı kalıyorlar. Bu virüsler 2-3 saat havada canlı kalabiliyorlar. Sağlıklı bir insan bu havayı soluduğunda virüsler burun mukozasına yerleşiyor ve hastalık tablosu oluşturuyor. Ama tabi ki damlacık enfeksiyonu sonucunda kesin hasta olunacağı söylenemez. Vücut direnci, virüsün miktarı, çevre koşullarına bağlı olarak hasta olma riski değişebiliyor. İkincisi doğrudan temas şeklindedir. Öpüşme ile gerçekleşiyor. Üçüncüsü ise elle temas şeklindedir. Hapşırıldığı, öksürüldüğü zaman elimizi ağzımıza götürdükten sonra eldeki virüsleri dokunulan yere bırakarak bir başkasının teması ile geçmektedir.”

Alınacak bazı önlemlerle nezleden korunmanın mümkün olabileceğini ifade eden uzmanlar, “Hasta olan kişinin dokunduğu yere temas etmişsek elimizi yüzümüze ve gözümüze getirmemeliyiz. Dışarıdan eve geldiğimizde elimizi yıkamalıyız. Bir diğer koruma yolu hasta olan kişi ile temasa geçmemek. Öpüşmeden kaçınılmalı. Toplu yerlerde, toplu taşıma araçlarında maske kullanma gibi önlemler alınabilir” uyarısında bulundu.

Kolun iç yüzeyine doğru hapşırın

Kapalı ortamlar sıkça havalandırılmalı

Sigara dumanı burundaki savunma sistemini zayıflatıyor

Burun akıntısı, gözde yaşarma görülüyor

Nezlede antibiyotik kullanılmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.