1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Konya’nın tarihine yolculuk
Konya’nın tarihine yolculuk

Konya’nın tarihine yolculuk

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Turizm Haftası kapsamında Konyalı gazetecilerle Çatalhöyük’te bir araya geldiklerini belirterek, “Çatalhöyük’ün ziyaretçi sayısını daha da artırmak istiyoruz” dedi.

A+A-

Mehmet Ali Eskipostalcı

15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Konyalı basın mensupları, şehrin önemli tarihi ve turistik mekânları arasında yer alan Çatalhöyük, Obruk Gölü ve Kilistra turunda bir araya geldiler. Gezi boyunca tarihi fotoğraflayan gazeteciler, burada arkeologlardan da önemli bilgiler aldılar. Turizm Haftası için Konyalı basın mensuplarıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Bugün Konya’mızın tarihi, turistik ve kültürel değerlerini tanıtma kapsamında basın mensubu arkadaşlarımızla birlikte Çatalhöyük’teyiz. Daha sonraki zamanlarda Konya’nın diğer ilçelerindeki tarihi güzel mekânları da beraber gezerek tanıtmayı amaçlamaktayız. Bu şehirde yaşayan insanlar olarak hepimiz şehrimizin çok iyi değerlerini tanıtmaya mahkûmuz. Eğer biz değerlerimizi çok iyi tanıtamazsak, gelen misafirlerimize tanıtım yapmada yetersiz kalırız. Çatalhöyük 10 bin yıllık tarihi süreç içerisinde o günkü tarihe ve yaşamlara ışık tutmakta. Çatalhöyük bir başka yönüyle de tarihte ilk sulu tarımın yapıldığı mekân olarak bilinmekte. Geçen yıl 15 bine yakın ziyaretçisi olan Çatalhöyük’ün sizlerin de katkılarıyla ziyaretçi sayısını daha da artırmak istiyoruz” dedi.

18 kat yapılaşma

Çatalhöyük’teki yaşam hakkında açıklamalarda bulunan Arkeolog Kazım Mertek, bölgedeki ilk kazı çalışmalarının 1961-1965 yılları arasında James Mellaart tarafından gerçekleştirildiğin vurguladı. Mertek, “Burası Neolitik Çağ dediğimiz yaklaşık 10 bin yıllık bir yerleşim yeri. Daha sonra 1993 yılında İngiliz Arkeolog Prof. lan Hodder buranın 25 yıllık kazısını aldı ve bu son senesi. Çatalhöyük’ün önemi köy yerleşkesinin ilk başladığı yerlerden biri olmasıdır. Buradaki yapılar kerpiçten yapılma. Aşağı yukarı bir kerpiç 150 yıl dayanıyor. Bu yapılaşmanın 18 kat olduğu görüldü. Bu nedenle yıkılıp yapılmalardan dolayı höyükler oluşmuş. Bu evlerin içerisinde kilerler, barınma ve yatma yerleri bulunuyor. Duvarların toprak sıvayla 450 defa cilalandığı görüldü. Giriş ve çıkışlar damlardan yapılıyor. Tapındıkları yerlerde de kat kat hayvan boynuzları çıktı. Anadolu’daki birçok sistem burada da var. Nüfus tahminleri yaklaşık 2 bin ile 3 bin civarı düşünülüyor ama tam sayı bütün mekânlar açılınca ortaya çıkacak” diye konuştu.

konya-basinindan-tarihe-yolculuk-(9).jpg

Kilistra’yı anlattı

Kilistra hakkında bilgilendirmelerde bulunan Arkeolog Nurettin Özkan ise, “Kilistra Antik Kenti, Konya’nın 34 kilometre güneybatısındaki HatunsarayBucağı’nın 16 kilometre kuzey batısındaki Gökyurt Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Kilistra’nın Latince açılımını alırsak su kenarına kurulan medeniyet anlamına geliyor. Kilistra’da Helenistik Dönem, Roma öncesi hatta Neolitik Döneme ait eserler bulundu burada. Ama burada taşınır malzeme olduğu için tarihin kronolojisine yerleştiremedik” ifadelerini kullandı.

konya-basinindan-tarihe-yolculuk-(13).jpg

 

konya-basinindan-tarihe-yolculuk-(23).jpg

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.