1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Konya’nın Tohum Sektöründeki Gücü
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’nın Tohum Sektöründeki Gücü

A+A-

Hafta sonu Kırşehir Makissos Termal Tatil Köyü’nde Kayseri Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürlüğü, Gübretaş ve Konya firması Alp Tarım’ın ortaklaşa organize ettiği toplantıya katıldım. Toplantıda Konya’da üretilen sertifikalı Ekiz Ekmeklik ve Soylu Makarnalık Buğdayı tohumunun tanıtım yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Alp Tarım Yön. Kur. Bşk. Alptekin İlgün, “Bölgede çok yaygın olarak ekilen sertifikalı ekmeklik Ekiz buğday çeşidinin yanına bir de Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından geliştirilen Sertifikalı Soylu Makarnalık buğday çeşidini de bu yıl piyasaya sürerek çiftçilerimizle buluşturduk. Her iki çeşidimiz ürün verimliliği açısından oldukça iyi olup, kalitelidir. Dayanıklılığı yüksek olup, kuru koşullara uygundur. Çiftçilerimiz bu çeşitleri rahatlıkla kullanabilir. Türkiye genelinde tohumun 3’te biri Konya’da üretiliyor. 50’nin üzerinde buğday tohumu varken, 100’ün üzerinde firma bulunuyor. Tohumculukta kaliteli ve güvenilir firma varlığı önemli. Tohumculuk alanında önemli bir yeri olan firmamızda tarımda ekimden hasata kadar ilgileniyoruz. Hedefimiz, milli tohum çeşitlerini ön plana çıkararak, Türkiye’nin yurt dışından tohum ithalatını önleyip, ihracatı attırmaktır” diyor.

Konya’nın tohum sektöründe önemli bir yeri olduğunu dile getiren Alptekin İlgün, Türkiye genelindeki tohum ihtiyacının 3’te birinin Konya’nın karşılıyor olmasına da dikkat çekiyor. Diğer taraftan çiftçilerimizi de uyararak kalite ve verimliliği artıran tohum kullanmalarını hatırlatırken, tohum alınan firmaların güvenirliğinin yanında tohumlarının sertifikalı ve kaliteli olup olmadığına bakılması gerektiğinin önemini belirtiyor. 

***

Sertifikalı Soylu Makarnalık Buğday çeşidinin ıslahçısı SÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu da, “Kaliteli ve sertifikalı tohum kullanan çiftçi sayımız artmasına rağmen yeterli değil. Çiftçilerimiz sertifikalı ve kaliteli tohum kullanılması için daha çok yönlendirilmeli ve eğitilmeliler.  Ülkemiz genelinde 1 milyon 600 bin ton buğday tohum için ekiliyor. Bunun yaklaşık 3’te birine yakın Konya’da üretiliyor. Buğday tohumu en az 3 yılda bir yenilenmelidir. Üniversite olarak eğitim faaliyetleri veriyoruz.  Zaman zaman ucuz olmasından dolayı dışarıdan buğday ithal ediliyor. Ülkemizde bazı tarım ürünlerinde yapılan sözleşmeli ekim, buğdayda da yaygınlaştırılıp sözleşmeli ekime yönlenirse ithalatın önüne geçeriz” diyor. Prof. Dr. Süleyman Soylu, buğday ithalatının önüne geçmenin yolunu işaret ederken, buğdayda da sözleşmeli ekimin yaygınlaştırılması gerektiğini dile getiriyor. Böylelikle tarım ülkesi olan ülkemizde buğday ithal etmekten kurtulacağımızı söylüyor.

***

 Ekiz çeşidinin bölgede yayılmasına katkı veren S.Ü. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Mülayim de, “ Firmada çalışan, eken çiftçi, tarım işçileri, nakliyeci, tohumun işleme ve paketleme yapan, yine tohumun analiz ve laboratuvar çalışanlarıyla birlikte oldukça hareketli ve istihdam açısından tohum önemli bir sektördür.  Dolayısıyla stratejik olan tohumculuk sektörü Türkiye’deki 75 milyon insanın beslenmeye ihtiyacı olduğundan sürekli büyüyen ve gelişen bir sektör. Bu anlamda Konya’da bugün geldiği noktada besleyen bir haldedir. Türkiye genelindeki tohumculuk sektörünün parasal değeri 1 milyar 200 milyon lira olup, bunun 400 milyon lirası Konya’ya aittir” Şeklinde belirtiyor. Prof. Dr. Mevlüt Mülayim, tohumculuk sektörünün istihdam ve ekonomiye katkısı açısından sürekli artan potansiyeline işaret ederken, Türkiye’ye genelindeki ekonomik kazancının oldukça iyi olmasını ve Konya’nın bu sektörden ekonomimize 400 milyon TL katkısı yapmasıyla kendini ispatladığını vurguluyor.

 

Aslında şehrimiz tarımsal ürünler de kendini ispatlarken, tohumculuk alanında da gücünü artırarak ülkemizde haklı bir yere gelmiştir. Bu durum sevindiricidir. Tohumculuk sektörünün sorunlarına gelince, kalitesiz ve vasıfsız tohum üreten firmaların olması ve bu firmaların sertifikaları olmayan tohumları satmaları haksız bir rekabet oluşturuyor. Bunun yanında bu kalitesiz ve güvenilir olmayan tohum kullanan çiftçilerimiz düşük verim ürettiklerinden zarara uğruyor. Bütün bu olumsuzlukların önüne geçmek için özelikle denetimler attırılmalı ve çiftçilerimiz sertifikalı ve güvenilir tohum kullanmaları konusunda yeterince eğitilmelidir. Diğer taraftan sektörün rahatlatılması için tohum ihracatıyla, nakliye konusunda özel destek verilmelidir. Umarım iktidar tohum sektörünün bu taleplerini dikkate alır ve sektörü rahatlatır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.