1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Konya’nın üretim değerini artıracağız’
‘Konya’nın üretim değerini artıracağız’

‘Konya’nın üretim değerini artıracağız’

Konya’nın üretim değerini artıracaklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, “Konya üretim rakamları ile Türkiye’nin en önemli şehridir. Önümüzdeki yıllarda Konya en önemli merkez olacak” dedi.

A+A-

Mehmet Günnar

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği(ASKON) Konya Şubesi tarafından 1. Çatalhöyük Milli Tarım Zirvesi düzenlendi. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Vali Cüneyit Orhan Toprak, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, TOBB Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Konya Başkanı Edip Yıldız, ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım, belediye başkanları, üniversite rektörleri, iş adamları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Programı düzenlerken dikkat ettikleri en önemli hususun tarımın 4 temel tarafını bir araya getirmek olduğunu ifade ederek açılış konuşmasına başlayan Başkan Yıldırım, “Devlet, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarını ve üniversiteleri bir arada tutan bir yapıyla bu programı gerçekleştiriyoruz. Kamu özel sektör olarak çalışmalar daha da fazlalaştırmalıdır. Hepimizin bildiği gibi Anadolu'da neolitik çağın ilk ve en önemli arkeolojik buluntularından biri kabul edilen Çatalhöyük, tarımında ilk yapıldığı yerlerden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Çatalhöyük şehrimiz ve ülkemiz adına, tarihten gelen kültürel mirasımızdır. Bu mirasımızı Dünya’ya tanıtmak ve gelecek nesillere ulaştırmak için elimizden gelenin en iyisini şehir insanı olarak yapmaya mecburuz. Umarız zirvemizin ismini Çatalhöyük olarak adlandırarak bir farkındalık oluşturmayı başarabiliriz” dedi.

20 üründe birinciyiz

Konya’nın sadece Türkiye’de değil, dünyada önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Vali Toprak, “Dünya hızlı bir değişim yaşıyor. Kaynaklar sınırlı. Çok ciddi bir çalışma ile gıda konusunda projeler gerçekleştirmeliyiz. İnsan beslenemediği zaman hayat bitiyor. Dışa bağımlılık her zaman sıkıntılı bir durum. Atılım yapmamızı gereken bir konu. Konya sanayide çok önemli atılımlar gerçekleştirse de tarımdaki önemini halen taşımakta. 20 üründe birinci 34 üründe ilk üçteyiz. Bunlar rastlantı değildir. Suyun her zerresinden nasıl yaralanırız bunun peşindeyiz. Tohumlar üzerinde çok ciddi deneyler yapıyor ve sonuçlar alıyoruz. Konya tarımını teknoloji ile birlikte şehir olarak ileriye taşımak için çalışıyoruz. Su ile ilgili çok ciddi yatırımlar yapıldı ancak bunlar maalesef yeterli değil. Yeni tüneller ve yeni su kaynakları üretmemiz ve havzaya getirmemiz gerekiyor. Konya ezelden beri bir başkenttir. Çatalhöyük’e baktığımız zaman bunu görebiliyoruz” diye konuştu.

‘konya’nin-uretim-degerini-artiracagiz’-(1).jpg

Hasılat 2.5 kat arttı

Türkiye’de tarım deyince akla ilk Konya’nın geldiğini aktaran Tunç da,  “Tarım, sanayi, hizmetler veya inşaat sektörleriyle kıyaslandığında daha karlı olmasa da insanlık açısından çok daha önemli. Stratejik bir sektör. İnsanlık için temel öncelik. Türkiye son 16 yılda tarımsal hasılasını 2.5 kat arttırdı. Türkiye tarımda Avrupa’da 1, Dünya’da 7’nci sırada. Tarım Türkiye için katma değer üreten en önemli sektördür. Vereceğimiz destekler her yıl artarak devam edecektir. Eylül ayında tarım şurası düzenleyeceğiz. Üniversiteleri, tarımsal sivil toplum kuruluşlarını, üreticileri ve sanayicileri bir araya getireceğiz. Konya üretim rakamları ile Türkiye’nin en önemli şehridir. Önümüzdeki yıllarda Konya en önemli merkez olacaktır. Konya’nın üretim değerini arttıracağız” ifadelerini kullandı. 

Tarımın lokomotifi

Tarımı, tarımın başkenti Konya’da konuşmanın oldukça önemli ve değerli olduğunu ifade eden Aydın ise şu şekilde konuştu: “Konya, Türkiye tarımının lokomotifidir. Verimli toprakları, farklı ürünleri ve değerleri ile liderlik yapan çok önemli bir il. Buğday, arpa, şeker pancarı, lale ve hayvansal üretiminde hep birinci sırada yer almıştır. Su ve gıda savaşları konularını önemsiyoruz. Yeni stratejileri takip ediyoruz. Ülkemiz artan yenilikleriyle tarımda önemli adımlar attı. Çok çeşitli alanlarda yoğun çalışmalar yapmalıyız. Bakanlığımızın çok önemli destekleri var. Tarım, sayısız katkılar sağlayan bir sektör. En titizlikle çalışılması gereken sektör. Artan nüfus gıda talebini yukarıya çıkartacak. Ülkemizin potansiyeline güvenmeliyiz. Tarım konusunda uçtan uca yerlileşmemiz ve gerekli tedbirlileri almamız gerekiyor.”

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.