1. YAZARLAR

  2. Tunahan Uysal

  3. Konyaspor’un Kurtuluş Reçetesi
Tunahan Uysal

Tunahan Uysal

Konuk-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konyaspor’un Kurtuluş Reçetesi

A+A-

Atiker Konyaspor’un sancılı geçen 2017-2018 sezon bitimiyle birlikte, hepimizin malumu kongre kararı alındı. 3 ya da 4 başkan adaylı bir seçime gidilecek gibi görünüyor.

Öncelikle kim gelirse gelsin Konyasporumuz için hayırlısı olsun.

Bu kulübü babasının çiftliği gibi görmeyecekler gelsin. Başkaları tarafından yönetilmeyecek, uzun vadeli projeleri olan, gerçek profesyonellerle çalışacaklar gelsin.

Konyaspor camiasını birleştirecek, küslükleri ortadan kaldırıp herkese zeytin dalı uzatacak, sevgi, barış, birlik beraberliği getirecek bir yönetim istiyoruz.

Yapılması gereken çok şey var aslında. Bunlar başlıca neler?

"Egolu İşadamları Yerine Profesyonellere Yönelmeliyiz"

Konya sporumuzun yönetim yapısı değişmeli. Yöneticilerin egolarından kurtulmalıyız,  Zengin işadamları devri de kapansın artık. Tamamen profesyonel kişilerden oluşan, Vizyonu olan bir yönetim kurularak kurumsallaşmalıyız. İki kelimeyi bir araya getiremeyen, vizyonsuz insanlar, sadece paraları için bu kulübü yönetemezler yönetmemeliler. Siyasetin yönettiği, başkaları tarafından yönetilen kuklalar istemiyoruz artık. Kulüpleri yönetenlerin görev süresince almış oldukları kararlara ilişkin alınan sonuçları üstlenip her zaman her şekilde hesap vermeleri gerekiyor. Önceki yönetimlerin yaptıkları yanlışları yeni yöneticilerin omuzlarına kalmaması gerekiyor.  Avrupa'daki gibi yöneticiler maaşlı çalışmalıdır. Herkes Konya da zengin kim var kendi adamı kim var yönetime sokmaya çalışmamalıdır ancak bu şekilde profesyonelleşebiliriz.

"Konya sporumuzun Özelleşmesi gerekiyor"

Konyaspor kulübünün özelleştirilmesi. Kulübün derneklerden çıkması gerekiyor. Futbol kulüpleri anonim şirketleri gibi yönetilmeli. Hiç kimse şirketinin zarar etmesini istemez. Ne yapılıp edilip, Siyasi otoritenin de bu konuyu gündeme alıp gerekli değişiklikleri sağlayarak uygulaması taraftarıyım. Maddi durumu iyi olan yöneticileri alıyoruz ya hani yönetimlere. Holdinglerini, şirketlerini böylemi yönetiyorlar. Yazık çok yazık.

"Altyapı Mutlaka Akademi Haline getirilmeli"

Konya sporumuzun altyapısı içler acısı. Türkiye'de altyapı çalışmaları ile öne çıkan takımlar Altınordu, Bursaspor ve kısmen Trabzonspor olarak gözlemliyorum. Yönetimler değiştiği zaman altyapıda sistem tamamen değişiyor. Yeni bir düzen,  yeni insanlar yeni yeni yeni. Ama hiçbir yere varamıyoruz. 3 milyon Türkün yaşadığı Almanya da Türk yıldızlarının her gün birisi ortaya çıkıyor. 3 milyon nüfuslu Konya mızda yetiştirdiğimiz oyuncu sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Mutlaka en az 10-20 yıllık Altyapı planlaması yapmalıyız. Gerekirse bu işleri iyi yapan yabancı ülke takımlarından mutlaka gidip bir şeyler öğrenmeliyiz. Olmazsa olmazlardan birisi Konya da bir Konyaspor Akademisi kurarak, Konya sporumuzun geleceğini kurtarıp, Türk futboluna hizmet edecek gençleri yetiştirmeliyiz. Konyamızın her bölgesinde antrenman sahaları inşa edilmesi gerekiyor. Tesislerimiz maalesef yetersiz.

"Menejerlere Yetki Verilmemeli"

Konya sporumuzda transferlere ne zaman menajerler karıştı hep bataklığa doğru gittik. Geçmişe dönüp baktığımız zaman çöpe attığımız bir kamyon para var. Menajerlere yedirdiğimiz bir kamyon para var. Bu geçmişteki acı tablo Sanayici, Marketçi, İnşaatcı, Bankacı, vb. futboldan anlamayan yöneticilerimizin eseridir. Kulübümüzün borç batağına nasıl düştüğünü ve yıllarca ne acılar çektiğimizi biliyoruz. Konya sporumuzun çektiği sancıların nedenlerinden biri menajerlerdir. Futboldan anlamayan Yöneticilerimiz maalesef menajerlerin baskısı altında kalarak bütçeyi yanlış kullanıyorlar. Doğru transferler doğru kişilerle yapılmalıdır. Başkan ve yöneticiler menajer ile içli dışlı olmamalıdır. Profesyonel liglerde kulüpler menajere yetki vermez, yetkisi olan menajerle görüşür. Kulüp menajere yetki veriyor ise; iyi niyetten uzak başka hesap ve ilişki vardır. 

Çok uzağa gitmeyelim, sadece 2 yıllık Aykut Kocaman döneminde menajerlerin kulüp kapısından içeri alınmadığını biliyoruz. Sonuç: sportif başarı ile birlikte borç batağından kurtulduk ve kâra geçtik.

“Delege Yapısı Mutlaka Değiştirilmeli”

En önemli konulardan bir tanesi delege yapısı, delege yapısı değişmeden, hiç kimse düzgün yönetim beklemesin. Hiç kimse Konya sporumuzun profesyonel manada yönetileceğini beklemesin. Olaylara uzaktan bakarak, dışardan yorum yaparak ilahi bir gücün gelip her şeyin düzelmesini bekleyemeyiz. Genel kuruldaki delege sayısı mutlaka artırılmalı. Tüzük gerçek manada ince elenip sık dokunarak değişiklikler yapılmalıdır. Konya sporumuzu Konyasporlular yönetmelidir. Konya sporu sevenler, Gerçekten ben Konyasporluyum diyenler her platformda yüksek sesle yapılması gerekeni haykırmalıyız.

Yazılması gereken çok konu var ama bugünlük bu kadar yeter.

İnşallah Konya sporumuz İçin Her şeyin hayırlısı olsun.  

Önceki ve Sonraki Yazılar