1. YAZARLAR

  2. Mehmet Günnar

  3. Konya’ya Neler Oluyor?
Mehmet Günnar

Mehmet Günnar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’ya Neler Oluyor?

A+A-

Gün geçmesin ki Konya’da bir ölümlü ya da yaralanmalı kavga haberi duymayalım. Çocukluğumda televizyonlardaki haberlerde konusunu bilmeden Konya ismini gördüğümde sevinirdim. Konya’yı gösteriyorlar diye. Şimdi ise Konya yazısını görmemek için dua eder olduk.

***

Her gün bir kavga, ölüm ve yaralama haberleri duyuyoruz. Ne oldu bizlere? İnsanların giderek birbirlerine tahammülü kalmıyor. Sabır eşiği gün geçtikçe düşüyor. Bir insan sırf omuz attı diye ya da çarpıştı diye karşıdaki adama silah çeker mi? Akıl tutulması yaşıyoruz.

Artık o kadar olağanlaştı ki insani tepki bile gösteremiyoruz. Biri 10 yaşındaki çocuğa askıntılık yapar. Biri gözünün üstünde kaşın var diye karşısındakini darp eder. Biri boşandığı eşini öldürür. Sohbet anında konu açıldı mı birlik beraberlikten, saygıdan, sevgiden anlayıştan bahsederiz. Ama trafikte birbirimize küfür eder, kavga ederiz. Sonra ağlayan kim? İki tarafında sevdikleri.

***

Kime neyi kanıtlamaya çalışıyoruz? Gideceğin yere 10 dakika geç git. Ne kaybedeceksin? Sürekli bir telaş içerisindeyiz. Kaos psikolojisiyle yaşıyoruz. Keskin sirke küpüne zarar. İnsanın siniri en son döner dolaşır kendine zarar verir.

Mevki sahibi olursun. Paran olur. Yatların, katların olur. Yüzüne korktuğundan gülüp arkandan küfür ettirmek mi daha iyi yoksa sen ahirete göçtükten sonra bile arkandan hayır duasını esirgemeyenler mi?

Hz. Adem’den bu yana bu dünya herkese yetti ve yetecek. Önemli olan saygı ve sevgi çerçevesinde yaşayabilmek. Bizim yansımalarımızdır çocuklar. Uyuşturucu içme yaşı giderek düşüyor. Bizler böyle olursak sonra gençlerimiz niye bu hale geldi demeyin. Ne görürlerse onları yapıyorlar sadece. Karşımızdaki insanı sevmek zorunda değiliz ama hepimiz birbirimize saygı duymak zorundayız.

Mevlana’nın torunuyuz diye öğünmesi değil. Bunu hayatımıza yansıtmalıyız. Hz. Mevlana’nın 7 öğüdü gündelik hayatımızdaki rehberlerimizden biri olsun.

***

Boşuna dememiş Hz. Mevlana;

  1. Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
  2. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
  3. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
  4. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
  5. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.
  6. Hoşgörülükte deniz gibi ol.
  7. Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.
Önceki ve Sonraki Yazılar