1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Konya’yı Mahcup Edenler
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya’yı Mahcup Edenler

A+A-

Hatırlar mısınız geçen ay bir robot düştü Konya’da. Yapay zekalı olduğu iddia edilen insansı bir robot. Aslında oyuncaktan bozma, çakma bir robot olduğu anlaşıldı düşmesinden sonra. Bundan önce bir de uçak düşmüştü Konya’da ama düşen uçak yerdeydi. Yerde, belediyenin kafe olarak işlettiği uçak yanmıştı.

*

Yapay zeka gibi, robot gibi teknoloji alanlarında çalışanları yanlış yaptı diye eleştirecek değilim. Yanlış yapmaktan korkmayın devam edin teknoloji yolunda çünkü yaptığınız yanlışlar en büyük dersleriniz olacaktır teknolojiyi anlamak için... Ve kişi ancak anladığı teknolojiyi geliştirebilir.

*

Bu yazı bir eleştiri değil, teknolojiyi anlamak için öncelikle kullandığınız dili iyi öğrenmeniz gerektiğini hatırlatmak. Çünkü yanlış tanımlar ve içi doğru doldurulmamış kelimeler sizi, yani kelimelerin sağladığı iletişim ile çalışan zekanızı yanlışa yöneltebilir.

*

Bir düşünün, insansı robot ne demek? Yani “insan” ne demek ola ki “insansı” demek ne olsun? İnsan, “iki ayağı üzerinde dik yürüyebilen” tek yaratık. Eee hani sizin robotun yürüyen ayakları nerede? Sizin robot dik duruyor ama tekerlekler üzerinde.

*

Bir daha düşünün, insan düşünen bir yaratıktır ama sadece düşünmesi yetmez insan olmak için. İnsan “düşündüğü şeyler üzerinde düşünebilen” tek yaratıktır… Eee, hani sizin robotun düşünmesi? Sahneden aşağıya düşeceğini düşünemediyse veya yazılımında ya da donanımında bir arıza olduğunu fark edip kendisini bulunduğu konumda güvene alamadıysa nerede sizin robotun yapay zekası?

*

Birileri sizin yüzünüzden Konya’yı, Konyalıyı alaya aldı, güldü diye sizi eleştirmiyorum, ben de onlara gülüyorum. Yeter ki siz sağlıklı iletişimin gerektiğine ve kelimelerin gücüne inanarak çalışmaya devam edin teknoloji yolunda. Çünkü teknoloji, zamanı ve mekanı aşabilen kelimeler sayesinde gelişti batıda. Ama bu kadar da aceleci olmayın ortaya çıkmakta.

*

Yerde dururken yere düşen uçak hakkında bir şey yazmayacağım. Günlerce hasarlı yeri açık, yüzü ise örtülü durdu o uçak, belli ki başına gelenden utanarak. Bence yerdeki uçağı düşürenler utansın ve dilerim ki; yetkililer, sorumluları bularak bundan sonra görevini ihmal edecek olanlara ibret olacak bir ceza versin. Versin ki ahmakça yanlışlar tekrar edilmesin.

*

Düşmez kalkmaz bir Allah, düşmekten korkmayın insan olarak ama tekrar etmeyin, yaşananlardan ders alarak. Her tecrübeyi yaşamaya insan ömrü yetmez, zeka sahibi olmak belli eder kendini başkalarının yanlışlarından ders alarak...

*

Kelimeleri yerinde kullanın korkmadan; milliyetçi olun milletinin onurunu koruyan. Milliyetçilik milletini, memleketini gülünç, mahcup duruma düşürmemeyi, yaptığı işin hakkını vermeyi gerektirir. Yani korkma milliyetçi olmaktan. Milliyetçilik günah değildir, ırkçılıktır günah olan. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.