1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kooperatifçilikte tarım vurgusu
Kooperatifçilikte tarım vurgusu

Kooperatifçilikte tarım vurgusu

Birçok ülkede kooperatif iş modelinin sunduğu fırsatları en çok değerlendirenlerin çiftçiler olduğunu söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Kooperatifçilik sistemini dünya genelinde en iyi tarım sektörü değerlendirdi” dedi.

A+A-

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Uluslararası Kooperatifler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Konuk, bu günün dünya genelinde 1 milyardan fazla, Türkiye’de ise 84 bin 232 kooperatifte ortak 8 milyon 109 bin 22 kişinin güç birliği yapmak için bir araya geldiği kooperatiflere adandığını belirtti. Dünyada ilk kooperatifin 1831 yılında Fransa’da marangozlar tarafından, bugünkü anlamda kooperatifçilik ilkelerini benimsemiş ilk kooperatifin ise 1844’te İngiltere’de 28 dokuma işçisi tarafından kurulduğunu hatırlatan Konuk, “Ülkemizdeki ilk kooperatifin kuruluş tarihi ise 1863. Ülkemiz kooperatifçiliği 156 yıllık bir tecrübeye, dünya kooperatifçiliği ise 2 asrı henüz bulmayan bir tecrübeye sahip. Konut, sağlık, turizm, yayın gibi onlarca sektör ve alanda ortaklarına hizmet ederken iktisadi sisteme de hem renk hem de dinamizm kazandıran kooperatiflerin belki de en etkin olduğu sektör tarım sektörü. Nitekim birçok ülkede kooperatif iş modelinin sunduğu fırsatları en çok değerlendirenler de çiftçiler. Kooperatifçilik sisteminin sunduğu amaç çeşitliğinin sağlayacağı avantajları en iyi çiftçiler kavradı, kendileri için icat edilmese de kooperatifçilik sistemini dünya genelinde en iyi tarım sektörü değerlendirdi” dedi.

‘Sebeplere dokunmamız gerekir’

Kooperatifçiliğin bugün sisteme dahil edilmesinin zorunlu olduğunu kaydeden Konuk, “Çünkü ülkemizde hem tüketicinin hem üreticinin üzerinde mutabık kaldığı tek konu fiyatlardan memnuniyetsizlik. Maalesef bir süredir, hatta uzunca bir süredir, ülkemizde tüketici yüksek fiyattan, üretici düşük fiyattan rahatsız. Ortada bir sonuç var, bu sonucu herkesi memnun edecek şekilde değiştirmek için sebeplere dokunmamız gerekir. Kooperatifçilik sisteminin özü olan el ve güç birliği yapılır,  derdi aynı olanlar, mücadelesi ortak olanlar omuz omuza verirse sağılan süt sağanlar tarafından peynir yapılır. Tarlada pancarı söken onu rafa çikolata olarak göndermeyi de başarır. Merada besisinin peşinde koşmakla kalmaz bir marka altında sucuk da üretir, salam da pastırma da. Üzüm bağında asma fidesini diken meyvesinin suyunu da çıkarır, sirkeyi de rafa kadar taşımayı başarır ve tek başına aşamadığı engelleri aşar, refahta ortaklık eder. Uluslararası Kooperatifler günü vesilesiyle ülkemiz kooperatifçiliğine yeni bir bakış açısı getirmiş ve ivme kazandırmış olmanın gururuyla, Türk kooperatifçiliğine emek vermiş değerli büyüklerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anarak, Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu. (Konya’nın Sesi)

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.