1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. KOP’tan Meram’a akıllı sulama
KOP’tan Meram’a akıllı sulama

KOP’tan Meram’a akıllı sulama

KOP’tan Meram’a akıllı sulama

A+A-

‘Meram Yenibahçe Akıllı Sulama Sistemleri Şebekesi’nin açılışında konuşan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, ürün çeşitliliği ve rekolte artışı ile gelir seviyesinin yükseltilmesini sağlamak amacıyla modern sulama sistemleri yatırımlarını desteklediklerini belirtti.

Ali Eskipostalcı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının finansman desteği ile Konya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün yürüttüğü ‘Meram Yenibahçe Akıllı Sulama Sistemleri Şebekesi’ törenle hizmete açıldı. Çiftçilerin hangi bitkiye ne kadar su kullanacağının önerileceği ve cep telefonu ile mobil olarak yönetilebilecek ve 2 milyon 200 bin TL’ye hayata geçirilen proje ile 685 hektar alan akıllı sulama sistemlerine kavuşturulmuş olacak.

Meram Yenibahçe Mahallesinde düzenlenen törene KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Güven ile çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak aktarıldı

Törende konuşan KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı geniş ve verimli arazilere sahip olmasına rağmen Konya Kapalı Havzasının, Türkiye'nin su varlığı açısından en sıkıntılı bölgelerinin başında geldiğini belirtti. KOP Bölgesindeki mevcut su kaynaklarının tasarruflu kullanılabilmesi ve yeni sulu tarım alanları oluşturarak ürün çeşitliliği ve rekolte artışı ile gelir seviyesinin yükseltilmesini sağlamak amacıyla modern sulama sistemleri yatırımlarını desteklediklerini belirten Başkan Bostancı, “Kısa adı KOP KÖSİP olan Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı ile Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesinde 2011 yılından bu yana 744 adet projeye toplamda 681 milyon TL ödenek tahsis ederek 118 bin hektar tarım alanının modern sulama sistemine kavuşmasını sağlamış olduk. Bu projelerle insanımızın tasarruflu su kullanımına imkân sağlayan modern sulama sistemlerine kavuşması ve katma değeri yüksek ürünlere yönlendirilmesi ile birlikte bölgede ciddi bir tarımsal gelir ve istihdam artışı sağlanmaktadır. Bölgemizin yıllık yağış miktarının Türkiye ortalamasının yarısından daha az olduğu dikkate alınırsa ve enerji giderleri düşünülürse akıllı sulama sistemlerinin önemi bir kez daha öne çıkmaktadır. Konya Kapalı Havzasında 439 sulama kooperatiflerine ait 4 bin 750 adet YAS kuyusu bulunmaktadır. Bu sahaların büyük bir kısmı sulama randımanı düşük klasik sulama şebekesinden oluştuğu için yılda yaklaşık 400 milyon metreküp civarında su, sızma ve buharlaşma kayıpları nedeni ile israf edilmektedir. KOP KÖSİP kapsamında Konya ilinde yer altı sulamaları rehabilitasyonu çerçevesinde Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze 2016-2018 yılları arasında toplam 23 milyon 450 bin TL ödenek tahsis edilerek 11 adet rehabilitasyon projesihayata geçirildi ve böylece 8 bin 998 hektar alan tasarruflu su kullanımına imkân sağlayan, modern sulama sistemlerine kavuşmuş oldu. Bugün burada açılışını yaptığımız ‘Meram Yenibahçe Akıllı Tarımsal Sulama Projesi’ne ise 2 milyon 200 bin TL ödenek tahsis ettik. Bu kapsamda 685 hektar yani Konya dönümü ile 2 bin 740 dönüm tarım alanı modern sulama sitemine kavuşturulmuş olacak” dedi.

Meram Kaymakamı Resul Çelik, çiftçinin emeğinin karşılığını alabilmesi için gereken iklim, toprak ve insan çabasına ek olarak su kaynaklarının da yeterliliğine dikkat çekti.

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin ise israfın önlenmesinin hem insani hem de dini bir değer olduğunu hatırlattığı konuşmasında projeyi hazırlayan, destekleyen, sahada uygulayan herkese ayrı ayrı teşekkür etti.

Törende konuşan Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Güven de, Konya’nın birinci ve öncelikli sorununun susuzluk değil, suyu ekonomik ve tasarruflu kullanmak olduğunu söyledi.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.