1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kore’nin Diktatörü – 2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kore’nin Diktatörü – 2

A+A-

Dünkü bilgileri hatırlatarak devam edelim.

Darbeci General Park’ın uçuk bulunan hedefleri için uygulamaya koyduğu politikalar 1974 ile 1979 yılları arasında sonuçlarını vermeye başlamış. Hayal gibi görünen kişi başına bin dolar gelir hedefine öngörülen 1980 yılından önce ulaşılmış, bugün 30 bin dolara doğru gidiyor. İhracat artışındaki başarı daha da hızlı, 1970’lerin başında 1.5 milyar dolar civarında ihracat yapan Güney Kore 1980’e gelmeden 15 milyar dolar sınırını aşmış... 2013 yılında 600 milyar dolara yaklaşan ihracatı ile dünya 8’incisi.

*

Bizim de hedeflerimiz var. Ve bu hedeflere bağlı olarak, Osmanlı bakiyesi ülkeler ile kıyaslandığında petrolümüz olmamasına rağmen ciddiye alınacak, göze batan bir başarı hikayemiz var. Dünya genelinde itibarı hak eden bir birikimimiz var ama bunu geliştirmek yerine, bize hedefler gösteren liderimiz ile uğraşan kim i düğü belirsiz güçler, bilime, fene yönelmesi gereken gençlerimizin kafasını çelmeye, aklını karıştırmaya ve bizi kendi tarihimiz ile birbirimize düşürmeye çalışıyorlar.

*

Mevcut iktidarımız vesayeti kırmakla övünüyor ama eğitim için, gelecek nesiller için ne yaptığını kendileri bile anlamış değil sanki. Müfredata Osmanlıca dersi koymaktan bahsediyorlar, matematik ve fen derslerinde ne kadar gerilediğimizi görmüyorlar, bir tedbir almıyorlar. Elbette tarihimizi doğru bilelim, doğru okuyalım ama kullanımı olmayan Osmanlıca dili yerine Kur’an-ı Kerim Arapçası dersi koysanız da millet sahte alimler peşine düşmek yerine dininin temeli olan kitabını anlasa, daha samimi bir hizmet olur bence. Osmanlıca dersi ile yapılmak istenen şey İngilizlerin, Hindistan’ı uyutmak için logaritma cetveli ezberletmesi gibi bir şeye benziyor sanki.

*

İzninizle Güney Kore’nin kalkınma başarısına dönelim. Çok yönlü bu konuya Güney Koreli çocukları/gençleri bilime, fene yönlendiren eğitim açısından bakmak istiyorum. Darbeci General Park, ülkede başlattığı sanayi hamlesi için ihtiyaç duyacağı beyin gücünün matematik ve fen bilen gençlerde olduğunu görerek ilk ve orta öğretimde bu derslerin artırılmasını planlıyor. Çok değil, 2 nesil sonra Güney Koreliler fasoncu olarak çalıştıkları yabancı sermayeli fabrikalarda, mühendis ve yönetici olmaya başlıyorlar. 2000’li yıllar başladığında ise iyi bir matematik ve fen eğitimi alan yeni nesil kendi teknolojisini üretebilir hale geliyor, dünya devleri ile rekabet edecek cesarete ulaşıyor.

*

 

Matematik deyip geçmeden önce, “Matematik de ne işe yarayacakmış deyip geçerek 17’nci yüzyıl başlarında medreselerde matematik derslerini kaldıran, hatasını anlayıp 50 yıl kadar sonra tekrar koyan ama geciken” Osmanlı’nın düştüğü durumu hatırlamakta fayda var… Yaklaşık 3 nesil matematiksiz ve onların yetiştirdiği nesiller, sonuç ortada. Yarın devam etmek üzere Güney Kore’den selamlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.