1. YAZARLAR

  2. Murat Çağlar Kavaklı

  3. Körfez’de İşler Karışık (mı?)
Murat Çağlar Kavaklı

Murat Çağlar Kavaklı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Körfez’de İşler Karışık (mı?)

A+A-

Geçen haftaya damgasını vuran Katar krizinin dumanı üstündeyken Doha yönetimini terörü finanse etmekle suçlayan ABD’nin Katar’a 12 milyar dolarlık F15 savaş uçağı sattığı haberi geldi. Pentagon "Anlaşmanın Katar'ın savunmasına muazzam bir yetenek katacağı ve ABD ile Katar arasındaki karşılıklı güvenliğe yönelik iş birliğini artıracağını vurguladı. Yine, ABD Dışişleri Bakanı, Katar’la diplomatik ilişkileri kesen Körfez ülkeleri ve Mısır’ın Müslüman Kardeşler’i tümden “terör örgütü” ilan etmesinin “Bölgesel istikrar ve güvenlik açısından komplikasyonlara neden olabileceğini” söylediğini duyduk. Bu durum ABD’nin politikalarında bir yalpalamaya, bir çelişkiye mi işaret acaba diye düşünmeden edemedik.

Geçtiğimiz günlerde Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel de Katar’ın Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerince izole edilmesini doğru bulmadıklarını ve bu durumun Körfez’de savaşa neden olabileceğini söylemişti. Dünyanın geri kalanı da Katar’a uygulanan ablukadan memnun görünmüyor. Anlaşılan o kiKatar kendi kaderine terk edilecek bir ülke değil. Peki, 2 milyonluk bu ufak Körfez ülkesi niçin bu kadar önemli?

Bir kere Katar doğalgaz ihraç eden ülkeler arasında Rusya ve İran’dan sonra en büyük rezerve sahip. Küresel rezervin % 15’i Katar’a ait… Rusya ve İran’a alternatif oluşturan Katar’ı da terörü finanse eden karanlık bir devlet kategorisine sokarsanız, misal AB’nin enerji arz güvenliğini nasıl sağlarsınız? Katar, Avrupa’nın Rusya’ya bağımlılığını azaltmada oldukça önemli bir ülke. Katar’la ilişkileri kesen ülkeler arasında yer alan Mısır bile LNG talebinin %60’nı Katar’dan sağlıyor. Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’nin de Katar ile benzer bir ilişkisi söz konusu. 

Doğal gaz Avrupa’ya

LNG ile ulaşıyor

Katar doğal gazı Avrupa’ya LNG taşımacılığı ile ulaştırıyor. Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) sektöründeki lider ülke olan Katar, küresel LNG üretiminin yüzde 32’sine sahip. Avrupa’nın LNG açısından Katar’a bağımlılık oranın % 56 olduğu söyleniyor. Katar’ın küresel enerji piyasasında şu haliyle sağlam bir konumda bulunduğu aşikâr…Ama LNG piyasasında dişli rakiplerinin soluğunu da ensesinde her an hissediyor, bunların başında gelen ülke ise: ABD.  2016’nın Şubat ayında LNG satmaya başlayan ABD’nin o dönem enerji piyasasında dengeleri değiştireceği, rekabeti artırıp fiyatları düşüreceği yorumları yapılmıştı. Türkiye de LNG ithal eden ülkelerden biri olarak, enerji maliyetlerine olumlu yansıyacak bu kaynak ve pazar çeşitliliğinden memnundu.

ABD son dönemde piyasada daha etkin olmak için kaya üretimini artırarak daha güçlü bir ihracatçı olma yolunda ilerliyor. Bazı uzmanlar ABD’nin pazar payını artırmak istemesinin, Katar krizinin ardındaki asıl neden olarak yorumluyor. Körfez ülkeleri ve Mısır’ın Katar’ı ablukaya almasına onay verip, sonra Katar ile silah anlaşması yapan ABD’nin Ortadoğu politikaları çelişik görünse de anlaşılmaz değil. Her dönem karlı silah satışlarını sürdürüp, enerji güvenliğini sağladıktan sonra bazı çelişkilerin lafı olmaz. Dünyada kanıtlanmış ham petrol rezervlerinin yüzde 55.5`i, dünya enerji kaynakları dağılımına göre, doğal gaz rezervlerinin yüzde 41.5‟ine sahip olan Orta Doğu’nun uğursuz talihi de bu hengamede kopan her fırtınada, fırtınayı koparanlara sığınması…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.