1. YAZARLAR

  2. Murat Çağlar Kavaklı

  3. Körfezde Kopan Kasırga
Murat Çağlar Kavaklı

Murat Çağlar Kavaklı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Körfezde Kopan Kasırga

A+A-

Basra Körfezi’nde kopan kasırgayı görüyorsunuz değil mi? Geçtiğimiz gün ajanslar, başını Suudi Arabistan’ın çektiği Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın Katar ile bütün diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdular. (Bu kervana daha sonra Yemen, Libya ve Maldivler de katıldı.) Diplomatik ilişkilerde karşılıklı horozlanmalarda,  bizler daha ziyade nota vermek, muarız devletin büyükelçisini alçak koltuğa oturtmak, olmadı en kötü ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirmeye aşinayız. Bu seviyenin Büyükelçilik seviyesinden aşağı olduğunu bilmekle beraber, ilişkilerin son tahlilde sürdüğünü biliriz. Ama Körfez’de olanlar bunun çok ötesinde, söz konusu ülkeler tek kara bağlantısı Suudi Arabistan olan Katar ile selamı sabahı tamamen kesmiş durumdalar. Bu ülkeler sınırlarını, hava sahalarını, limanlarını Katar’a kapattılar. Ülkelerinde bulunan Katarlılardan 14 gün içinde ülkelerini terk etmelerini istediler. Ve daha ne yaptırımlar ne yaptırımlar, hülasa bu minik ülke resmen abluka altına alındı. Peki, bu hızlı ve öfkeli ülkelerin emirleri, kralları niye bu kadar celallenmişti?

***

Söz konusu ülkelerden gelen ardı ardına açıklamalardan anlıyoruz ki Katar’ı terörü desteklemekle suçluyorlardı. Bu suçlamayı yapan ülkeleri görünce ister istemez insanın yüzünde müstehzi bir tebessüm oluşuyor. Suudiler Katar’ın terör propagandasını yaptığını, ülkesinde teröristleri barındığını söylüyordu. Mısır, IŞİD’in fikirlerini yaymak, İhvan liderlerine kucak açmakla, Bahreyn ise İran bağlantılı terör örgütlerini desteklemekle suçluyordu Katar’ı.  Bu açıklamalar ve girişimler sonrası kelimenin tam anlamıyla Trump’ın göğsünün kabardığına şüphe yok. Bölgeye ziyaretinin nasılda işe yaradığını Twitter hesabından böbürlenerek aktarıyor, radikal ideolojilere, terör destekçilerine karşı çıkılması isteğinin (emrinin) anında yerine getirilmesinden duyduğu hoşnutluğu ifade ediyordu. Varlıklarını ABD’ye borçlu olan despot, kukla emir(cik)ler için olmasa da onların yönettiği ülke halkları için ne utanç verici bir aşağılanma. Trump’ın ablukaya alınmasını hararetle desteklediği Katar’da el Üdeid Üssü’nde 10 bin ABD askeri bulunuyor. ABD’nin Ortadoğu’daki en büyük üssünün terör destekçisi bir ülkede bulunuyor olması ise ayrı bir hoşluk gerçekten. Gerçi yeryüzündeki aşağı yukarı her insan ABD’nin bir haydut devlet olduğunu, her türlü tezvirat ve tutarsızlığı kendilerine mubah gördüklerini bilir. Terör finansörü devletlerin babası olarak en hayırlı evladı Suudilerle, terör destekçilerine karşı duruyor gözükmesi de o yüzden normal sayılabilir. Daha yeni ABD’ye 280 milyarlık silah anlaşması ile rüşvet veren Suudi’lerin bu zamana kadar El Kaide’ye yaptığı destek de kimsenin umurunda olmayacaktır haliyle.

***

Velhasıl asıl mevzunun teröre destek falan olmadığı aşikâr. Katar teröre destek vermişse bile bu kesinlikle Suudilerin verdiğinden fazla değildir. Uzun zamandır Katar, kendisine rest çeken bu koalisyonun kırmızı çizgilerini zorluyordu. İran, Hizbullah, Hamas ve İhvan’a yönelik genel tavrın dışına kaymalar gösteriyordu.

Katar şu an, Trump ile birlikte yeniden açıkça baş düşman ilan edilen İran ile sürdürmeye çalıştığı denge politikasının bedelini ödüyor. Yakında zamanda belki bir askeri darbeyle bile karşılaşabilir. Bütün bu olanlar ilk yurtdışı gezisinde bütün bir körfezi darmaduman eden Trump’ın İran’a yönelik açıklamalarını emir telakki eden Suudi Arabistan ve saz arkadaşlarının bölgede İran’a karşı tek vücut olma konusundaki kararlılığını ve hiçbir şekilde oluşturdukları cephede gedik açılmasını istemediklerini gösteriyor.  Bundan sonraki süreçte bölgeyi ve Katar ile çok yakın ilişkiler kuran Türkiye’yi neler bekliyor asıl üzerinde durulması gereken konu galiba bu…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.