1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Korona Dünyayı İşgal Projesi mi?-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Korona Dünyayı İşgal Projesi mi?-1

A+A-

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve binlerce ölüme sebep olduktan sonra dalga dalga dünya ülkelerine yayılan Koronavirüs ülkemizde de ciddi bir tehdit halini aldı. Avrupa ülkelerinde, bilhassa İtalya’da adeta kırıma yol açan virüse karşı tıp dünyasında çare arayışları devam ederken; bilim, siyaset ve strateji çevreleri virüsün doğal bir salgın mı yoksa biyolojik bir saldırı mı olduğunu tartışıyor.

Korona’nın

ilginç yolculuğu

Vuhan bölgesinde görüldükten sonra durdurulamayan ve seri ölümler neticesinde çevre illerin de karantinaya alınmasına vesile olan salgın her nasılsa dünya ülkelerine yayılma gösterirken adeta ‘komşu atlayarak’ seyretti! Hava yoluyla değil de hayvan ve insan temaslarıyla yayıldığı öngörülen Korona doğum yeri Vuhan’dan sonra Singapur ve Japonya’ya, ardından Tayland, Güney Kore ve Malezya’ya sıçradı. Dikkat edin; bundan sonra virüsün ulaştığı ülke Almanya oldu. Vietnam, Amerika ve Avustralya’dan sonra önce İran Korona ile sarsıldı arkasından İtalya. Bahreyn’de görüldüğünde İtalya neredeyse topyekün karantinaya alınacak bir ölüm ülkesi haline gelmişti. Sonra sırasıyla Kuveyt, Fransa, İspanya, Britanya, İsviçre, Danimarka ve Hollanda gizemli virüsün acımasız pençesinde kıvranmaya başladı. Bu arada Korona’nın,  İngiliz tescilli Diamond Princess adlı yolcu gemisiyle neredeyse virüsün duyulduğu tarihten beri okyanusta seyahat halinde olduğunu da unutmamak gerek!

Türkiye’de yayılma

süreci çok hızlı

 “Virüs Türkiye’yi de etkiler mi, Anadolu’ya ne zaman gelir?” gibi soruların dilden dile dolaştığı günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bir açıklama sırasında ‘Virüs Türkiye’ye girdi veya girmek üzere, yakından takip ediyoruz’ şeklinde bir ifade kullanması ilgi çekiciydi. İlk vakanın gümrük kapılarında termal kontrol cihazlarının kullanılmaya başlamasından daha sonra tespit edilmesi de taşıyıcı şahsın daha önce yurda giriş yapmış olma ihtimalini kuvvetlendirdi. İlk tespitin arından gelişen vakaların hep aynı taşıyıcıların çevresinde görüldüğü açıklaması yapılırken sayı çoğaldıkça bu detay kayboldu. Bu da vakaların birbirinden bağımsız şahıslar üzerinden diğer şehirlerde de görülmeye başlandığı şeklinde değerlendirmelere yol açtı.

En hazırlıklı

ülke Türkiye

Türkiye’nin hastane, donanım ve tıbbi gereçler ile diğer tedbirler bakımından salgına karşı en iyi hazırlıkları yaptığı görüldü. Dünya ülkelerinin birçoğu maske dahi bulamazken Türkiye hastanelere ‘daha hızlı sonuç alınabilen’ yerli test cihazlarının dağıtımına başladı. Binlerce umreci ve diğer dünya ülkelerinde seyahatten dönenlerin karantina merkezlerine alınması da doğru bir hamleydi. Ah bir de vatandaşlar ‘evde kal’ uyarılarına kulak tıkamasa!

Ünlülere

ün yapıyor

Bugüne kadar birçok dünya ülkesinde neredeyse eş zamanlı olarak yayılan ve ‘yüzlerce devlet adamı, sanatçı, sporcu ve iş adamına’ sirayet eden virüs olmamıştı. Fakat Korona Amerika’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’ya kadar pek çok ülkede devlet bakanında milletvekilinde, yüksek rütbeli subayda sanatçı ve sporcuda görüldü. Virüsün bilhassa 65 yaş üstü insanlarda ölümcül etkiler göstermesi de bir başka enteresan durum ortaya çıkarıyor.

Yarın devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.